I DALJE BEZ DOGOVORA

Europski čelnici prekinuli ključne pregovore kasno navečer, neki su se tješili pomfritom

Ujutro su započeli sastanak oko 11 sati, koji je prekinut u 13, nakon čega je uslijedio niz sastanka Michela s čelnicima država
Mark Rutte, Angela Merkel, Ursula von der Leyen, Giuseppe Conte, Charles Michel i Emmanuel Macron
 Francisco Seco

Sastanak čelnika zemalja članica Europske unije, na kojem pokušavaju postići dogovor o sedmogodišnjem proračunu i planu za oporavak od posljedica koronakrize, prekinut je u subotu navečer i nastavlja se u nedjelju u podne, objavio je glasnogovornik predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela.

Nešto ranije čelnici zemalja članica okupili su se u punom sastavu nakon što su cijelo popodne trajali razgovori u manjim skupinama o novom sedmogodišnjem proračunu i planu za oporavak.

Plenarni sastanak započeli su oko 11 sati, ali je prekinut oko 13 i nakon toga uslijedio je niz sastanka predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela s čelnicima država članica, s nekima i po više puta.

Michel je u subotu predstavio čelnicima svoj novi prijedlog u kojem je promijenio omjer bespovratnih sredstava i zajmova. Umjesto 500 milijardi bespovratne pomoći predložio je 450 milijardi, a umjesto 250 milijardi zajmova predložio je 300 milijardi.

Michel tim prijedlogom pokušava odobrovoljiti skupnu "štedljivih" zemalja koje se najviše protive ideji da se najveći dio sredstava iz instrumenta EU sljedeće generacije dodjeljuje kao bespovratna pomoć, dok se one zauzimaju da to bude u obliku povoljnih zajmova.

No, Michel je istodobno povećao iznos za bespovratnu pomoć iz ključnog dijela instrumenta za oporavak s 310 na 325 milijardi eura.

Ključni element plana za oporavak "EU sljedeće generacije" (NGEU) prema je Fond za oporavak i otpornost (RFF), koji je prema prvotnom planu iznosio 560 milijardi. Od 560 milijardi iz RFF-a, 310 milijardi eura dodjeljivalo bi se kao bespovratna pomoć i 250 milijardi kao zajmovi.

Po novom prijedlogu udio bespovratnih sredstava povećao bi se za 15 milijardi. To povećanje bilo bi na štetu nekih drugih programa poput Obzor Europa namijenjenog za pomoć istraživanju i inovacijama.

Europski čelnici u pomfritu našli utjehu od teških pregovora

Europski čelnici nastavljaju u subotu u Bruxellesu maratonske razgovore o budućem proračunu i pomoći gospodarstvima pogođenima koronavirusom, a četvero njih odlučilo je predahnuti i utješiti se pomfritom.

Pomfrit je toliko često jelo u Belgiji da su poslovnice s brzom prehranom koje ga prodaju ostale otvorene tijekom cijele karantene uvedene radi Covida-19.

Belgijska premijerka Sophie Wilmes na Twitteru je objavila fotografiju sebe i luksemburškog premijera Xaviera Bettela ispred poznate prodavaonice krumpirića Maison Antoine.

Potom su im se pridružili premijeri Estonije i Malte, pa su svi četvero sjeli u restoran na Trgu Jourdan koji je tijekom prošlih europskih sastanaka na vrhu poslužio i njemačku kancelarku Angelu Merkel.

Belgijanci se ponose svojom kulturom pomfrita, a uz pivo ga smatraju jednim od svojih najpoznatijih prehrambenih tradicija.

Mnogi Belgijanci tvrde da je to jelo nastalo u njihovoj domovini, a da se na engleskom zove "French fries“ samo zato što su ga američki vojnici stacionirani u frankofonom dijelu zemlje tijekom Drugog svjetskog rata pogrešno prozvali "francuskima“.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 03:18