Dinamovi su navijači, kako je Jutarnji već pisao, trenutno smješteni u zgradi Glavne policijske uprave Attice. Tamo ih je gotovo stotinu smješteno u 14 ćelija, a to znači da ih je sedmero po sobi. Kako je javio grčki portal Newsit, ukupno 41 Dinamov navijač uhićen nakon velikih nereda u Ateni upućuje se u istražni zatvor.
Očekuje se da će prvih 41 iz grupe koja broji nešto više od stotinu uhićenih biti poslano u 16 zatvora u zemlji. Kažu kako će 8 navijača zagrebačkog Dinama biti poslano u zatvor Avlona, a još 6 u Korydallos. Preostalih 27 osoba bit će prebačeno u preostalih 14 zatvora po zemlji.
Sugovornici s kojima smo neslužbeno razgovarali, a upućeni su u stanje u policijskoj upravi, njihov su smještaj, u ovom trenutku, usporedili s "postajom za triježnjenje".
- To sigurno nije prostor u kojem će ostati dulje vrijeme. Ali, imaju tamo sve što im je potrebno: ležaj, zahode, prostore za tuširanje i telefon - ispričao nam je naš izvor i napomenuo da dobivaju i tri obroka dnevno, a policija ih na topli obrok vodi u policijski kantinu.
Neprovjerene informacije
Iz redova su navijača unatrag nekoliko dana dolazile informacije o tome da ih policija tamo loše tretira, da navodno ima u neredu ozbiljno ozlijeđenih hrvatskih navijača koji nisu dobili potrebnu medicinsku pomoć, kao i da nemaju pristup tuševima i čistoj odjeći.
Hrvatski veleposlanik u Ateni Aleksandar Sunko, s kojim smo kratko razgovarali, rekao nam je da je više puta demantirao te navode, a posebno da su hrvatski navijači u ozbiljnoj životnoj ugrozi.
- Evo, u subotu su jednog hrvatskog navijača vodili u bolnicu kako bi dobio potrebne lijekove za dijabetes, ali je ubrzo vraćen u pritvor i to je to - rekao nam je u kratkom razgovoru.
Nesporazumo o tretmanu
Na pitanje koliko će još navijači, prema njegovim informacijama, ostati pritvoreni u policijskoj stanici, odgovorio da će to najvjerojatnije biti do srijede kada bi ih trebali prebaciti u grčke zatvore. Prema trenutnim informacijama, stotinu će navijača biti razbijeno u skupine po njih desetak i bit će raspoređeni u osam ili devet grčkih zatvora. U istražnom zatvoru mogu ostati najdulje 18 mjeseci do početka suđenja.
Inače, nesporazumi o tretmanu navijača proizlaze djelomično i iz činjenice da hrvatski mediji teško dolaze do informacija grčke policije El.AS. Od nekoliko upita koje smo posljednjih dana poslali, od nje nije stigao nijedan službeni odgovor.
Šture smo odgovore uspjeli dobiti tek SMS-om od glasnogovornice grčke policije Konstantije Dimoglidou, koja je demantirala sve navode o lošem tretmanu hrvatskih navijača.
"Grčka policija odbacuje te navode. Dobri uvjeti pritvora osigurani su za sve uhićene bez obzira na nacionalnost", napisala nam je Dimoglidou, koja je lani preuzela funkciju glasnogovornice.
Na pitanje dobivaju li svi uhićeni Hrvati primjerenu liječničku pomoć, odgovorila je da je pravilo "kada pritvorenik traži liječničku pomoć da ga se odmah vozi u bolnicu". Ipak, kada je riječ o zatvorima u koje će rasporediti navijače, Dimoglidou nije mogla priopćiti konkretne zatvore, navodeći da je to odluka suda.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....