ŠKOTSKE PANDE

FOTO Crno-bijeli par dlakavaca čiji najam stoji pet milijuna kuna ima jedan zadatak: PARITI SE!

Workers unload travel crates containing giant panda Yang Guang (sunshine) from a plane at the airport in Edinburgh on December 4, 2011, after its transfer from Chengdu in China on their way to its new home at Edinburgh zoo. An eagerly anticipated pair of giant pandas arrived in Edinburgh on a special charter flight from China, to become the first of the endangered animals to live in Britain for 17 years. Edinburgh Zoo is paying about $1 million (750,000 euros) a year to the Chinese authorities for the pandas. AFP PHOTO / ANDY BUCHANAN
 AFP

Iz rodne Kine u svoj novi dom, škotski Edinburgh, u nedjelju su stigle u stilu holivudskih zvijezda. Pande Tian Tian i Yang Guang službeno su prve pande u posljednjih sedamnaest godina koje će živjeti na britanskom teritoriju.

Nakon što su sletjele u posebnom Fedexovu Boeingu, zasluženog nadimka “Panda Express”, dočekale su ih stotine obožavatelja. Privatne odaje u edinburškom zoološkom vrtu su spremne; u njihovoj gradnji sudjelovao je tim psihologa za životinje kako bi osigurao da se u Edinburgu, udaljenom više od 8000 kilometara od kineskog Sichuana gdje su boravile do prošloga tjedna, pande osjećaju kao kod kuće. Male špilje služit će kao vanjske “spavaće sobe”.

Kako je grickanje omiljena zabava pandi, na koju troše i do četrnaest sati dnevno, škotski zoološki vrt osigurao je zalihe bambusa u vrijednosti od 70.000 funti (gotovo 600.000 kuna) za jednu godinu. Naime, procjenjuje se da će Tian Tian i Yang Guang - u prijevodu Slatkiš i Sunčica - godišnje pojesti 18.000 kg bambusa, dakle 20-ak trometarskih stabljika dnevno. Njihovi domaćini bambus, dakako organski, nabavljaju na jednoj nizozemskoj plantaži.

Najam pandi, koji će u Ujedinjenom Kraljevstvu boraviti najmanje deset godina, stoji 636.000 funti (više od 5 milijuna kuna) godišnje. U zoološkom vrtu nadaju se da će, kad ih u proljeće “službeno” upoznaju, pande uskoro dati potomke, što bi bila dodatna senzacija za zoološki vrt koji je objavio nezapamćen interes za posjet pandama.

Britanska društva za zaštitu životinja manje su oduševljena od skorašnjih posjetitelja zoološkog vrta te pozivaju da se novac utroši na zaštitu pandi u njihovu prirodnom staništu umjesto na “predstavu za građane”. No, životinjski par za Škote je više od predstave. U škotskoj vladi ističu da najam pandi simbolizira “rastuće prijateljstvo” između Škotske i Kine. Nakon nedavnog posjeta kineske delegacije Škotskoj, u tijeku je posjet prvog ministra Škotske Alexa Salmonda Kini. Salmond je naglasio da želi pojačati odnose između Škotske i Kine - najbrže rastuće ekonomije na svijetu.

Dok najslikaniji “Kinezi” u Britaniji, za čiji je dolazak bio potreban petogodišnji napor i uključenost kineskog premijera, britanskih i škotskih ministara te predstavnika kraljevske obitelji, i dalje pune naslovice, britanski cinizam ne izostaje ni po pitanju novih škotskih ljubimaca.

David Thomas u Independentu komentira: “Pande su beskorisne, nedruštvene, iskreno, vrlo dosadne životinje. Njihov rast do globalnog trijumfa, kao simbol svih krznenih bića, ide u prilog našoj opsesiji za izgledom nad supstancom… Pande su, ustvari, žene nogometaša životinjskog carstva: površno atraktivne, ali s potpunim nedostatkom bilo kakvih stvarnih postignuća.”

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 00:34