SVJETSKI LIDERI U JERUZALEMU

FOTO: JEDAN OD NAJVEĆIH POGREBA SVIH VREMENA Svjetska elita okupla se na brdu Herzl, palo i povijesno rukovanje

Prizor iz videa koji prikazuje palestinskog predsjednika Abbasa kako se rukuje s izraelskim premijerom Netanyahuom na pogrebu Shimona Peresa
 REUTERS

JERUZALEM - Izraelski premijer Benjamin Netanyahu i palestinski predsjednik Mahmud Abas dugo su se rukovali u petak ujutro netom prije početka pogreba bivšeg izraelskog predsjednika Shimona Peresa, događaja koji je okupio niz svjetskih čelnika, ali nijednog iz neke arapske zemlje.

Državnički pogreb počeo je u petak ujutro kada je lijes prekriven zastavom izraelske države prebačen do tribine nedaleko od mjesta gdje će na nacionalnom groblju na brdu Herzl biti pokopan Nobelovac koji je priznanje za mir dobio kao jedan od arhitekata izraelsko-palestinskog mirovnog sporazuma iz Osla.

Pod šatorom podignutim za svjetske čelnike iz cijelog svijeta koji su došli ispratiti bivšeg izraelskog predsjednika, Abas i Netanyahu su razmijenili i nekoliko riječi.

"Sretan sam što vas vidim, toliko je vremena prošlo", obratio se Abas engleskim jezikom izraelskom premijeru te zatim pozdravio njegovu suprugu Saru.

Dvojica političara nisu se rukovala od summita o klimi u Parizu prije gotovo godinu dana.

Abasov dolazak u Jeruzalem rijedak je događaj jer on u taj gradio nije kročio godinama. U mirovnom procesu dviju strana koji je blokiran od travnja 2014., Jeruzalem je sporno pitanje jer ga Palestinci žele učiniti glavnim gradom svoje buduće države, a Izrael ga smatra svojom povijesnom prijestolnicom.

Nijedan državnik iz arapskog svijeta nije u petak stigao na pogreb u Jeruzalem, a Egipat, jedna od dviju arapskih zemalja koja je sklopila mirovni sporazum s Izraelom, poslala je svog ministra vanjskih poslova.

Abasa, koji je na pogreb došao u pratnji drugog čovjeka Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) i šefa palestinske sigurnosti, oštro je kritizirao Hamas. Taj islamistički pokret koji vlada Pojasom Gaze smatra Peresa "zločincem", a ni Palestinci ga nemaju u lijepoj uspomeni.

Peres je Nobelovu nagradu za mir 1994. godine podijelio s tadašnjim izraelskim premijerom Yitzhakom Rabinom i tadašnjim palestinskim vođom Jaserom Arafatom za Sporazum iz Osla kojim je predviđena uspostava neovisne palestinske države.

Unatoč sporazumu iz Osla i tomu što se nekadašnji jastreb Peres pretvorio u mirotvorca, Palestincima je u ružnom sjećanju ostao čovjek koji je među osnivačima prvih židovskih kolonija na Zapadnoj obali i koji je bio premijer u doba kada je izraelsko zrakoplovstvo bombardiralo libanonsko selo Cana ubivši 106 civila u travnju 1996.

Peres je umro u srijedu u dobi od 93 godine od moždanog udara. Pogrebu nazoči i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, a popis državnika uključuje američkog predsjednika Baracka Obamu i bivšeg predsjednika Billa Clintona, glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona, predsjednika Europskog vijeća Donalda Tuska, britanskog princa Charlesa i španjolskog kralja Filipa VI., te niz šefova država i vlada.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 12:56