Luksuzno planinsko odmaralište Mount Kumgang u Sjevernoj Koreji nekada je bilo jedino mjesto u najzatvorenijoj zemlji svijeta u koje su turisti mogli slobodno doći bez da se brinu da će ih domaći špijuni maltretirati, vući za rukav i voditi samo na određena mjesta.
U prekrasan krajolik na samoj granicu dvaju Koreja zaljubili su se i čelnici automobilskog diva Hyundai koji su 1998. godine u luksuzni resort utukli oko 1,4 milijarde dolara.
Od toga su milijardu dolara platili režimu Sjeverne Koreje kako bi u sljedećih 50 godina imali ekskluzivno pravo na korištenje resorta, a za 400 milijuna dolara su izgradili cijeli jedan mali gradić.
Unutar 520 kvadratnih kilometara na planini sagradili su niz luksuznih hotela, skupih dućana, supermarketa, wellness oaza, igrališta za golf... I u prvih 10 godina projekt se pokazao kao pun pogodak. Gotovo dva milijuna južnokorejskih turista svake godine od 1998. do 2008. su posjećivali Kumgang. Grad je u to vrijeme postao simbolom spajanja dvaju Koreja, budući da je to bilo jedino mjesto koje je razdvojenim obiteljima i prijateljima pružalo priliku za novim susretom.
I u Sjevernoj Koreji su zadovoljno trljali ruke budući da su 'pljačkali' turiste gdje god su stigli. Između ostalog, naplaćivali su im i upad u državu.
Idila je trajala sve do 2008. godine kada se dogodio incident koji je označio početak kraja Kumganga. Jedna južnokorejska turistkinja ubijena je na licu mjesta od strane sjevernokorejske vojske i Južna Koreja je istoga dana zabranila svojim državljanima da odlaze u Kumgang.
Kao razlog za ubojstvo Park Wang-ja, sjevernokorejski režim je istaknuo da je gospođa unatoč brojnim upozorenjima ušla na vojno područje, te da nisu imali izbora nego je ubiti.
Kako se Južna Koreja povukla s tog područja, Kim Jong-il je odlučio iskoristiti priliku. Odmah je okupirao cijeli turistički kompleks, što je u to vrijeme izazvalo bijes Seula.
- Kako smo vidjeli da je Južna Koreja dignula ruke od kompleksa, tako smo mi odlučili zauzeti sve nekretnine njihovih kompanija. Zaposlenici iz Južne Koreje imaju 72 sata da napuste područje - objavljeno je na državnoj televiziji.
Dakle, u samo 72 sata inače živahni kompleks postao je grad duhova. U posljednjih osam godina tamo žive samo radnici koji se brinu da sve ne propadne, a u grad uđe tek pokoji strani turist. Hoteli, wellnessi, supermarketi, bolnica... Sve je zapušteno! Neko vrijeme u grad su znali stizati i pripadnici elite Sj. Koreje, ali u međuvremenu i oni su odustali od boravka u jezivoj tišini.
Prije četiri godine sa sjevera su najavili da će se Kumgang ponovno otvoriti za turiste, ali u međuvremenu se od te ideje odustalo. A s obzirom kakva je trenutačna situacija na Korejskom poluotoku, teško je za očekivati da će u dogledno vrijeme Kumgang opet postati top turističko odredište u tom dijelu svijeta...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....