Nedjelja navečer, tjedan dana nakon terorističkog napada na Pariz. Ulice Bruxellesa sablasno su prazne. Izvanredno stanje traje već drugi dan, a naoružani vojnici u parovima u pratnji policije patroliraju gradom. Nigdje nema ni turista ni stanovnika ove europske metropole. Prazno je i u Molenbeeku, četvrti u kojoj je živjelo nekoliko pariških napadača. Odjednom dolazi do meteža. Nepoznati vozač kombija juri prema blokadi policijskih vozila i ne namjerava se zaustaviti.
Došao na loš glas
Policija hitno prazni ulicu, čuju se sirene i cvilež guma, ali vozač kombija, čini se, nema namjeru stati. Policija je najvjerojatnije bila prisiljena otvoriti vatru i nekoliko trenutaka poslije kombi se ipak zaustavio. Odjednom, dvadesetak policajaca i specijalca okružuje kombi. Vozač je, kako se čini po fotografijama, lakše ozlijeđen. Držao se za rame nakon što je napustio kombi i nakon kratke identifikacije odvezen je vozilom hitne pomoći. Kako ćemo tek poslije doznati iz policijskog izvješća, šesnaest je osoba uhićeno te večeri na području Bruxellesa. Policija je izvijestila kako je jedna osoba ozlijeđena u akciji u četvrti Molenbeek jer se opirala uhićenju, i to je najvjerojatnije čovjek iz kombija čijem smo uhićenju prisustvovali. Najtraženiji bjegunac te večeri, Salah Abdeslam, Belgijanac koji je sudjelovao u napadu na Pariz, te noći ipak nije uhićen.
Briselski Molenbeek povezuje se s nekolicinom osumnjičenih i osuđenih terorista iz redova muslimanske populacije, koji su sudjelovali u smrtonosnim terorističkim napadima, od ubojstva protutalibanskog dužnosnika u Afganistanu 2001. do bombaškog napada na madridski metro 2004. u kojem je poginula 191 osoba, kao i u brojnim napadima u samoj Belgiji koju su neki od ekstremista imali namjeru preobraziti u Islamsku državu. Zahvaljujući ovakvoj reputaciji, Molenbeek je došao na loš glas pa danas u njega upiru prstom kao u notorno središte europskih džihadista, a zahvaljujući tome i Belgija je stekla nezavidnu “titulu” zapadnoeuropske zemlje “najvećeg izvoznika” militantnih džihadista u Siriju i Irak.
Strah u ljudima
“Pokušali smo prevencijom. Nije bilo uspješno. Sada moramo biti represivni. Bili smo previše tolerantni i popustljivi i sada nam to dolazi na naplatu”, izjava je kojom je belgijski premijer Charles Michel potvrdio sve očitiji trend zatvaranja dosadašnje politike tolerancije i multikulturalne europske otvorenosti. Predzadnjeg vikenda u studenome Bruxelles je zaogrnut koprenom opreza, straha i zabrinutosti. Koji god motiv i cilj IS-a i njihovih saveznika bio, dio cilja svakako ja postignut. Strah se uvukao u ljude.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....