NOVI VAL NAPADA

‘Gađali smo ih iz Typhoona i s Tomahawcima, trpe velike štete, evo što smo im uništili!‘

Zapadni su obavještajci procijenili da je u prethodnom napadu izbrisano 30 posto neprijateljskih vojnih kapaciteta

Eurofighter Typhoon polijeće u izvršavanje misije napada na položaje hutista

 U.k. Ministry Of Defense/Upi/Profimedia/U.k. Ministry Of Defense/upi/profimedia

Američko-britanske snage izvele su novi val napada na jemensku pobunjeničku skupinu koja kontrolira sjever zemlje, a Pentagon je u ponedjeljak objavio da je pogođeno osam meta, među kojima su podzemna skladišta i mjesta povezana s raketnim i nadzornim kapacitetima hutista.

U zajedničkoj izjavi Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo navode da su udari unutar Jemena "proporcionalni i nužni" kako bi se zaštitio slobodan protok robe važnom trgovačkom rutom. "Naš cilj ostaje smanjivanje tenzija i stabilizacija situacije na Crvenom moru", poručili su nakon osmog američkog, a drugog zajedničkog američko-britanskog udara saveznici. Prvi je izveden 11. siječnja. London i Washington u zajedničkom su priopćenju naveli da su napadi izvedeni uz podršku Australije, Bahreina, Kanade i Nizozemske.

image
Handout/Afp

U udaru izvedenom u ponedjeljak navečer sudjelovali su američki borbeni zrakoplovi koji su uzletjeli s nosača USS Eisenhower. Američkim su se snagama pridružila četiri Typhoona britanskih zračnih snaga, uz podršku dvaju tankera Voyager. Za napad su korištene rakete Tomahawk lansirane s ratnih brodova i podmornica.

"Naši su zrakoplovi upotrijebili bombe s preciznim navođenjem Paveway IV, a napali su dva vojna položaja u blizini zračne piste glavnog grada Sane", stoji u objavi britanskog ministarstva obrane, koje je dodalo da se prilikom planiranja akcija maksimalno vodilo računa o izbjegavanju civilnih kolateralnih žrtava.

image

Pripadnik Huta

Mohammed Huwais/Afp

"Ovo je čin samoobrane. Ovaj će napad dodatno smanjiti ograničene hutističke sposobnosti za prijetnju globalnoj trgovini", napisao je Grant Shapps, britanski ministar obrane, na X-u. Mediji su prethodno izvijestili o telefonskom razgovoru američkog predsjednika Joea Bidena i britanskog premijera Rishija Sunaka, koji su se složili o potrebi obrane slobodne plovidbe, ali o dostavi humanitarne pomoći Gazi. Naime, hutisti otpočetka tvrde da napadaju trgovačke brodove u znak podrške Palestincima u Gazi. I hutisti, kao i Hamas u Gazi, imaju podršku režima u Teheranu.

Hutisti su nakon prvih napada zapadne koalicije ranije ovog mjeseca nastavili s udarima na brodove u Crvenom moru, a svjetski brodari preusmjerili su promet na dulju i skuplju rutu oko afričkog Rta dobre nade. Zapadni obavještajci procijenili su da je u prvom napadu uništeno najmanje 30 posto hutističkih vojnih kapaciteta za gađanje Crvenog mora. Međutim, napadi su se nastavili, a sada je Zapad izveo novi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 23:16