BIVŠI ČELNIK SSSR-A

Gorbačov pozvao Bidena i Putina da održe sastanak oči u oči: ‘Najvažnije je spriječiti nuklearni rat‘

Gorbačov, posljednji čelnik SSSR-a, rekao je da se može naći zajednički jezik iako su odnosi na najnižoj točki od hladnog rata
Mihail Gorbačov
 Ruslan Krivobok/Sputnik/Sputnik via AFP

Bivši sovjetski čelnik Mihail Gorbačov izrazio je nadu da će se poboljšati odnosi između Rusije i Europske unije, izvijestila je u subotu ruska novinska agencija Interfax.

Veze između sila krenule su silaznom putanjom nakon ruske aneksije Krima 2014. godine, nakon čega su slijedila navodna planiranja atentata u Europi, tvrdnje o uplitanju u izbore i trovanje i zatvaranje kritičara Kremlja Alekseja Navaljnog.

Gorbačov, posljednji čelnik Sovjetskog Saveza i dobitnik Nobelove nagrade za mir 1990., rekao je da se može naći zajednički jezik iako su odnosi na najnižoj točki od hladnog rata.

"Ne treba se bojati pregovora", rekao je Gorbačov Interfaxu. "Samo pregovori, samo sastanci na svim razinama - posebice na najvišoj - mogu donijeti pozitivne rezultate. Ja vjerujem u to."

"Moramo shvatiti da smo svi Europljani... to znači da moramo pregovarati", dodao je.

U intervjuu za Interfax, Gorbačov koji će proslaviti 90. rođendan u utorak, također je pozvao ruskog predsjednika Vladimira Putina i njegovog američkog kolegu po dužnosti Joea Bidena da održe sastanak oči u oči i nove pregovore o nuklearnom razoružanju.

"Danas je glavno spriječiti nuklearni rat", istaknuo je Gorbačov. "Kako bi postigli napredak, potrebno je da otvoreno pristupimo jedni drugima."

Rekao je da je njegovo iskustvo s američkim predsjednikom Ronaldom Reaganom '80-ih godina pokazalo da čelnici dvije glavne nuklearne sile mogu puno postići u pitanjima globalne sigurnosti ako to žele.

Washington i Moskva potpisali su nekoliko sporazuma o razoružanju u vrijeme dok je Gorbačov bio na vlasti.

Bidenov prethodnik, Donald Trump, povukao je SAD iz većine sporazuma.

Washington i Moskva dogovorili su se krajem siječnja, nakon što je Biden preuzeo dužnost, da će produljiti zadnji veliki sporazum o nuklearnom razoružanju, poznat pod nazivom Novi START, na pet godina.

Rusija i SAD zajedno posjeduju oko 90 posto svjetskog nuklearnog oružja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. studeni 2024 07:04