Tisuće ljudi ponovno je izašlo na ulice Tbilisija u petak navečer kako bi prosvjedovali protiv odluke vlade da suspendira pristupne pregovore s Europskom unijom "do kraja 2028.", prenosi BBC.
Prosvjednici su vikali "izdajice" i nosili fotografije novinara za koje tvrde da ih je u noći na petak tukla policija.
Na prosvjedima u noći na petak policija je koristila suzavac i vodene topove protiv demonstranata, a vlada tvrdi da su uhićene 43 osobe.
I u petak navečer došlo je do sukoba prosvjednika i policije, koja je okupljene rastjerivala silom, kako pokazuju snimke na društvenim mrežama.
Više od 100 diplomata i državnih službenika u Gruziji je potpisalo otvoreno pismo u kojem tvrde da odluka vlade nije u skladu sa strateškim interesima zemlje.
Braneći svoj potez, premijer Irakli Kobahidze je optužio EU za "ucjenu" nakon što su europski zakonodavci zatražili ponavljanje prošlomjesečnih parlamentarnih izbora u Gruziji. Oni su kao razlog naveli "značajne nepravilnosti".
Gruzijom od 2012. upravlja Gruzijski san, stranka za koju kritičari govore da je zemlju pokušala odmaknuti od Unije i približiti je Rusiji.
Stranka je pobijedila na izborima prošlog mjeseca, no oporbeni zastupnici bojkotiraju novi parlament tvrdeći da je došlo do izborne prevare, a predsjednica Salome Zurabišvili je jednostranački parlament nazvala "neustavnim".
Europski parlament je u četvrtak podržao rezoluciju koja izbore opisuje kao posljednju fazu "sve gore demokratske krize" u Gruziji te kojom se tvrdi da je za to "u potpunosti odgovorna" vladajuća stranka.
Rezolucija izražava osobitu zabrinutost zbog izvješća o zastrašivanju birača, kupovini i manipulaciji glasovima te uznemiravanju promatrača.
Europski parlament je također pozvao na sankcije protiv gruzijskog premijera i drugih viših dužnosnika, uključujući milijardera i osnivača vladajuće stranke Bidzine Ivanišvilija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....