Humanitarno primirje između Izraela i Hamasa jučer je ušlo u peti dan nakon što je u ponedjeljak objavljeno da je Katar uspio dogovoriti dvodnevni produžetak. Riječ je o novoj nadi za obitelji izraelskih talaca u Hamasovu zarobljeništvu, ali i izmučeno stanovništvo razrušenog pojasa Gaze.
Dosad je palestinska militantna organizacija Hamas oslobodila 69 talaca od 236 za koliko ih se vjeruje da ih drži u podzemnim tunelima. Izrael je prije objavio da bi bio voljan produljivati humanitarni prekid vatre ako bi za svaki dan pauze bilo pušteno deset izraelskih talaca.
Stanje u Gazi takvo je da su Palestincima prijeko potrebni hrana, čista voda, lijekovi i gorivo kako bi se spriječila potpuna katastrofa. Tamošnja civilna infrastruktura, uključujući zdravstveni sustav, većinom ne funkcionira nakon sedmotjedne izraelske operacije protiv Hamasa. Turska novinska agencija Anadolu objavila je jučer vijesti i fotografije 200 kamiona s humanitarnom pomoći, plinom za kuhanje i gorivom koji su ušli u Gazu.
Tisuću kamiona
Hamasovi dužnosnici navodno su objavili da Gazi treba tisuću kamiona dnevno kako bi se namirile sve potrebe tamošnjih ljudi. Prema izjavi jednog Hamasova dužnosnika, samo bolnica al-Šifa, najveća u Gazi, treba 12.000 litara goriva za dnevni pogon.
Te bi informacije mogle biti na dobrom tragu jer je UN u svojim prijeratnim procjenama navodio kako svakodnevno u Gazu ulazi 500 kamiona s robom. Iako je riječ o robi s dvostrukom primjenom, gorivo je očajnički potrebno Gazi kako bi se na životu održavalo zdravstvo, telekomunikacije, desalinizacijske i sanitarne usluge.
UN-ov Ured za ljudska prava objavio je da u Gazu nije stiglo dovoljno plina za kuhanje te da stanovnici lože vrata i prozorske okvire kako bi kuhali. "Redovi na stanicama za punjenje u Kan Junisu navodno su dva kilometra dugački, a ljudi čekaju u redovima po noći", objavio je UN-ov ured u ponedjeljak. UNRWA je objavila i kako je prvi put od početka rata čista voda stigla na sjever Gaze koji je bio na najvećem udaru izraelskih vojnih operacija.
Zatišje
Produljenje u ponedjeljak mnogima je dalo nadu da bi se zatišje moglo nastaviti još neko vrijeme. Međutim, malo je pesimizma unio glasnogovornik IDF-a Jonathan Conricus koji je rekao da postoji "ograničenje" produžetaka.
Na Bliski istok ponovno stiže Antony Blinken, američki šef diplomacije, i to treći put u manje od dva mjeseca. Blinken će posjetiti Izrael i Zapadnu obalu kamo su prevezeni palestinske žene i maloljetnici iz izraelskih zatvora.
Iz Hamasova je zarobljeništva pušteno još 11 talaca. Većinom je riječ o djeci. Među njima su dvoje trogodišnjaka, dvije žene stare 34 i 52 godine te djeca u dobi od 11 do 18 godina.
Danas će iz Gaze biti pušteno još deset talaca. Objavljeno je i da se s nekima od njih susreo Jahja Sinwar, vođa Hamasa u Gazi, dok su bili u tunelima ispod palestinskog teritorija. Palestinski su militanti objavili da su voljni pregovarati o puštanju otetih izraelskih vojnika, no izraelski su mediji upozorili da još nije bilo razgovora o toj temi.
Ujedinjenje obitelji
Osim ujedinjenja razdvojenih na izraelskoj strani, iste su se scene dočeka članova obitelji odvijale i u Gazi.
Javljajući o povratku talaca, izraelski su mediji objavili da su mnogi vidno smršavjeli. Jedna je starija žena hospitalizirana u lošem zdravstvenom stanju. Izraelski mediji prenijeli su izjave neimenovanih talaca koji su ispričali da su žene u Hamasovu zarobljeništvu bile držane u kavezima.
S druge strane, Hamas je objavio pismo na hebrejskom, prevedeno na arapski, koje je navodno napisala Danielle Aloni, oteta s petogodišnjom kćeri. U pismu navodno zahvaljuje svojim otmičarima na "izvanrednoj humanosti" te navodi da se njezina oteta djevojčica u rukama Hamasa osjećala "kao kraljica". "Zauvijek ću ostati taokinja ljubavi jer (Emilia) nije napustila ovo mjesto s trajnim psihološkim traumama", napisala je navodno Izraelka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....