Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sastao se u utorak s američkim kongresnicima na Capitol Hillu kako bi posljednji put ove godine zatražio da mu SAD nastavi vojno pomagati u borbi protiv Rusije, ali je naišao na skeptičnu reakciju nekih republikanaca.
Zelenski se sastao s američkim senatorima iza zatvorenih vrata. S njima su bili Chuck Schumer, vođa demokratske većine u Senatu i Mitch McConnell, čelnik republikanaca.
"Predsjednik Zelenski jasno je rekao da treba pomoć, a ako je dobije, može pobijediti u ovom ratu", rekao je Schumer novinarima nakon sastanka.
No neki republikanci smatraju upitnim da će nova pomoć pomoći Ukrajini da porazi Rusiju nakon ljetne ofenzive koja nije dala jasnih rezultata.
"Znam da svi žele da Ukrajina pobijedi, samo ja to ne vidim u kartama", rekao je republikanski senator Ron Johnson.
Drugoga dana posjeta Washingtonu, Zelenskij će se privatno sastati i s predsjednikom Zastupničkog doma Mikeom Johnsonom.
Tada će se uputiti u Bijelu kuću gdje će s američkim predsjednikom Joeom Bidenom održati konferenciju za novinare.
Bijela kuća rekla je Kongresu 4. prosinca da vlada više neće imati novca za slanje oružja Ukrajini nakon kraja godine.
Kongres je odobrio više od 110 milijardi američkih dolara za Ukrajinu od početka ruske invazije u veljači 2022., ali otkako su republikanci u siječnju preuzeli Zastupnički dom od demokrata nisu odobrena nova sredstva.
Predsjednik Zastupničkog doma Mike Johnson, republikanac, rekao je da zastupnici traže više pojedinosti o ciljevima administracije u Ukrajini.
Njegovi kolege republikanci ističu da novu pomoć moraju pratiti promjene u migracijskoj politici, što izaziva velike podjele na američkoj političkoj sceni.
Johnson je u utorak rekao da čeka odgovor Bijele kuće.
Zelenski je pozvao kongresnike da brzo riješe svoje nesuglasice.
"Ako je itko inspiriran neriješenim pitanjima na Capitol Hillu, to su samo Putin i njegova bolesna klika", rekao je u govoru u ponedjeljak.
Preostala su samo tri dana prije nego Kongres u petak ode na stanku, a republikanci u Zastupničkom domu ne žele odobriti prijedlog zakona koji predviđa 61,4 milijardi američkih dolara pomoći za Ukrajinu ako ne bude promjena na području migracijske politike.
Demokratski senator Chris Murphy, koji vodi pregovore, rekao je da misli da bi do kraja godine mogao biti postignut dogovor o migracijskoj politici i novoj potrošnji. Republikanci u to ne vjeruju.
"Sve sam više pesimistična", rekla je senatorica Susan Collins.
Biden je situaciju prokomentirao mračnim riječima, kazavši da će "povijest strogo suditi onima koji okrenu leđa borbi za slobodu".
Američke postrojbe mogle bi u konačnici biti prisiljene boriti se protiv Rusije, upozorio je, ako Putin napade nekog europskog saveznika, člana NATO-a.
Ispitivanje Ipsosa za Reuters provedeno prošli mjesec pokazalo je da oko 41 posto Amerikanaca podržava slanje oružja Ukrajini, a 32 posto se protivi. Ostali nisu sigurni.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....