‘UDAR NA POREDAK‘

Hrvatske stranke iz BiH o odlukama vlasti Republike Srpske: ‘To je kršenje Daytona‘

Narodna skupština Republike Srpske u utorak je usvojila poseban zakon kojim se zabranjuje primjena odluka Ustavnoga suda BiH

Milorad Dodik

 Antonio Balić/Cropix

Hrvatski narodni sabor BiH, politička grupacija koju predvodi HDZ BiH, te stranke HDZ 1990. i Hrvatska republikanska stranka odvojeno su se u srijedu očitovali s različitim ocjenama poteza vlasti Republike Srpske koje su dan ranije zabranili primjenu odluka Ustavnoga suda BiH na teritoriju tog entiteta.

HNS BiH je iznio zahtjev da se imenuje nedostajući hrvatski sudac u Ustavnome sudu BiH što osporavaju bošnjačke stranke.

HDZ 1990. je odluke Narodne skupštine Republike Srpske nazvao kršenjem Daytona i grubim nasrtajem na institucije BiH, dok je pak Hrvatska republikanska stranka (HRS) to ocijenila najvećim udarom na pravni poredak BiH.

Narodna skupština Republike Srpske u utorak je usvojila poseban zakon kojim se zabranjuje primjena odluka Ustavnoga suda BiH nakon čega su uslijedila oštra reagiranja dužnosnika međunarodnih administracija angažiranih u BiH, te bošnjačkih stranaka, uključujuči i one iz trojke koje su na vlasti na razini države sa SNSD-om Milorada Dodika.

S njima državnu vlast čini i HDZ BiH.

"HNS BiH poziva na žurno imenovanje nedostajućih sudaca u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine", naveli su iz HNS-a BiH kojemu je na čelu vodeća hrvatska stranka HDZ BiH.

U Ustavnome sudu BiH upražnjena su dva mjesta. I dok predstavnici Republike Srpske ne žele imenovati srpskog člana toga suda čime izazivaju krizu, imenovanje nedostajućeg hrvatskoga suca iz Federacije BiH osporavaju bošnjačke stranke.

Iz HNS-a BiH su dodali kako traže reformu Ustavnoga suda BiH, što je jedna od obveza zemlje prigodom dodjele kandidacijskog statusa, a što podrazumijeva rješavanje uloge međunarodnih sudaca i provedbu odluka te institucije.

Srpska strana u BiH inzistira na odlasku trojice međunarodnih sudaca iz Ustavnoga suda BiH smatrajući da oni često prevagnu na bošnjačku stranu u BiH.

Predsjednik HDZ-a 1990. Ilija Cvitanović ocijenio je potez Narodne skupštine kojim se osporava primjena odluka ustavnoga suda na području toga entiteta ‘jednostranim nasrtajem na institucije BiH‘.

"U tom pogledu Ustavni sud BiH kao takav ne može biti izvornija Daytonska institucija. Dayton je međunarodni sporazum, ugovor o kojemu su se sve strane usuglasile i kao takav ne može biti švedski stol, pa da se uzme samo ono što mi se sviđa", rekao je Cvitanović.

U slučaju da vlasti RS-a ne povuku svoje odluke pozvao je na reakciju Tužiteljstvo BiH i Ured Visokog međunarodnog predstavnika za BiH.

Parlamentarna Hrvatska republikanska stranka (HRS) ocijenila je kako je odluka vlasti RS-a ‘vjerojatno najveći udar na pravni poredak BiH‘.

Dodali su kako se vodeće srpske i bošnjačke stranke međusobno nadopunjuju te su pojasnili kako bošnjačke stranke opstruiranjem procedure izbora nastoje preglasati Hrvate te im nametnuti suca Hrvata u Ustavnome sudu Bih u kao što to čine u državnome Predsjedništvu.

OHR: Dodik svojim avanturizmom ugrožava Daytonski sporazum

Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt osudio je u srijedu pokušaje vlasti Republike Srpske predvođenih Miloradom Dodikom da potkopaju državni Ustavni sud kvalificirajući to kao napad na ustavni poredak i Daytonski sporazum no nije najavio nikakve konkretne mjere koje bi mogao poduzeti.

Iz Schmidtova ureda (OHR) oglasili su se dan što je Narodna skupština RS donijela zakon kojim je zabranila provedbu odluka Ustavnog suda BiH na teritoriju tog entiteta što je odmah izazvalo burna reagiranja i pozive pretežito bošnjačkih ali i nekih hrvatskih političara poput Ilije Cvitanovića iz HDZ 1990. upućene međunarodnoj zajednici da djeluje i zaustavi Dodikove planove.

"Pokušaj Narodne skupštine RS da potkopa autoritet Ustavnog suda BiH je neprihvatljiv prekršaj protiv Daytonskog mirovnog sporazuma, ozbiljan je izazov vladavini prava u RS-u i napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine", stoji u izjavi OHR-a objavljenoj na Twitteru.

Istaknuli su kako je za sve to najodgovorniji upravo Dodik te su upozorili kako RS nema drugog izbora osim poštovati Dayton i njegove odredbe u kojima stoji da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obvezujuće za sve.

Schmidt je, kako navode iz OHR-a, spreman na suradnju s parlamentom RS ne bi li mu pomogao da ispuni svoje obveze no prije toga moraju odbaciti Dodikovo "bizarno i avanturističko podrivanje Daytona".

Iz veleposlanstva SAD osudama su reagirali već u utorak odmah nakon što je parlament RS usvojio sporni zakon kojega je predložio Dodik a tim se osudama kao i upozorenjima da je riječ o drastičnom kršenju Daytonskog sporazuma i srijedu pridružilo i veleposlanstvo Velike Britanije.

U Dodikovu su pak zaštitu stali iz veleposlanstva Rusije u BiH. Oni su u svojoj izjavi naveli kako je zakon usvojen u RS-u "logičan rezultat neprimjerenih odluka Ustavnog suda" za koje tvrde kako ignorira interese dva konstitutivna naroda i tako "kreira novu poliitčku stvarnost" u državi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 14:40