JASNO UPOZORENJE

Iran joj je pogubio oca, a ona je prst krivnje uprla u SAD i Njemačku: ‘Korumpirani ste i nesposobni!‘

Iransko-njemački disident Jamshid Sharmahd pogubljen je u Iranu u trenutku kada se Teheran suočava s pritiskom s više strana

Gazelle Sharmahd

 Screenshot X/

Njemačko ministarstvo vanjskih poslova opozvalo je u utorak (29. listopada) svog veleposlanika u Iranu i uložilo "oštar prosvjed" nakon što je Jamshid Sharmahd pogubljen u Teheranu.

Vodeći njemački političari osudili su pogubljenje ovog njemačko-američkog državljanina, dok je istodobno njegova kći Gazelle Sharmahd kritizirala i njemačku i američku vladu, jer, po njenom mišljenju, nisu učinile dovoljno da ga oslobode.

Njemački kancelar Olaf Scholz napisao je na platformi X: „Pogubljenje Jamshida Sharmahda od strane iranskog režima skandal je koji najoštrije osuđujem. Jamshidu Sharmahdu nije data čak ni prilika da se brani na sudu od optužbi protiv njega. Njemačka vlada se više puta energično zauzimala za gospodina Sharmahda. Moju najdublju sućut izražavam njegovoj obitelji."

Ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock također je osudila pogubljenje, naglašavajući da se njezino ministarstvo "neumorno zalagalo za Jamshida Sharmahda" i nekoliko puta "poslalo u Teheran tim visokog ranga iz Ministarstva vanjskih poslova. Više puta smo jasno i nedvosmisleno dali do znanja Teheranu da će pogubljenje njemačkog državljanina imati ozbiljne posljedice."

Gazelle Sharmahd, kći pogubljenog Jamshida Sharmahda, reagirala je ljutito. Na svom profilu na platformi X napisala je da će razgovarati s predstavnicima njemačke i američke vlade. „Vidjet ćemo za nekoliko sati mogu li te dvije nesposobne i korumpirane vlade večeras reći: 1. što su (SAD i Njemačka) radili četiri godine otkad je njihov njemačko-američki državljanin otet u Dubaiju i prisilno odveden u Iran? Osim što su ga napustili u svim pregovorima o taocima, što imaju pokazati?”

U priopćenju Ministarstva vanjskih poslova SR Njemačke navodi se da je Baerbock već razgovarala s Gazellom Sharmahd u ponedjeljak navečer, izrazila joj sućut i najavila podršku ministarstva u njenim naporima da se tijelo njezina oca dopremi iz Irana.

Pogubljenje u trenutku kada je Teheran pod pritiskom s više strana

Islamska Republika Iran optužila je Sharmahda da je "predvodnik terorističke grupe Tondar koja je iz Amerike organizirala oružane i terorističke napade u Iranu".

Hamid Ashtari, politički aktivist koji živi u Švedskoj i koji je proveo osam godina u iranskom zatvoru, smatra da je Sharmahd pogubljen u trenutku kada se iranski režim suočava s pritiscima s više strana.

„Kad god se režim suoči s političkim, socijalnim i ekonomskim problemima koji ga ugrožavaju postoji tendencija povećanja broja pogubljenja. To se temelji na uvjerenju da pogubljenja pojedinaca mogu pomoći režimu da riješi svoje probleme i ojača vlastiti autoritet,“ rekao je Ashtari za DW.

Teheran optužio Sharmahda za veze sa SAD-om i Izraelom

Malo poznata grupa Tondar (Munja), oružano krilo tzv. "Skupštine Kraljevine Irana", ima sjedište u Kaliforniji i tvrdi da joj je cilj obnova iranske monarhije svrgnute Islamskom revolucijom 1979. godine.

Grupa Tondar započela je svoje aktivnosti prije dvadesetak godina, no održavala je samo ograničene veze s drugim iranskim oporbenim grupama i bila minimalno prisutna u popularnim medijima na farsiju.

Prvog kolovoza 2020. iransko ministarstvo obavještajnih službi priopćilo je da su teheranski agenti uhvatili Sharmahda u "složenoj operaciji". Detalji nisu otkriveni.

Istoga dana iranski ministar obavještajnih službi izjavio je da je Sharmahd imao "snažnu podršku američkih i izraelskih obavještajnih službi", ali je "namamljen" u Iran kroz pomno isplanirane operacije i na kraju završio u pritvoru.

To objašnjenje mnogi tumače kao da su iranski agenti oteli Sharmahda dok je bio u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i nasilno ga doveli u Iran.

Prije otmice, za koju se vjeruje da se dogodila u Dubaiju, i kasnijeg pritvora u Iranu 69-godišnji Sharmahd živio je u Kaliforniji. U veljači 2023. iranski Islamski revolucionarni sud osudio ga je na smrt zbog optužbi za planiranje napada na džamiju u gradu Širazu 2008. godine, u kojem je poginulo 14 ljudi.

Priznanje tijekom mučenja

Organizacije za ljudska prava i Sharmahdova obitelj prenijeli su da je bio podvrgnut mučenju dok je bio u zatvoru.

Iranska državna televizija emitirala je snimke na kojima Jamshid Sharmahd "priznaje" da je sudjelovao u eksploziji u Širazu 2008. godine. Amnesty International izvijestio je da je Sharmahdu tijekom istrage i suđenja uskraćeno pravo na neovisnog odvjetnika i pravo da se brani sam.

U svibnju 2021. njegova obitelj je prenijela da je odvjetnik kojeg je imenovala vlada tražio od njih 250.000 dolara, navodeći da će, ako mu ne plate, "samo sjediti na sudu" i neće braniti Sharmahda.

Šalje li Iran pogubljenjem poruku?

Mnogi vide ovo pogubljenje kao jasno upozorenje Islamske Republike onima koji se protive iranskim vlastima u zemlji i inozemstvu.

„Islamska republika temelji se na dva glavna stupa: egzekucijama i represiji. Kroz pogubljenja režim ima za cilj pokazati svoju moć i natjerati iransko društvo i pravu oporbu da se povinuju njegovom autoritetu," rekao je Hamid Ashtari.

Brojni protivnici Islamske Republike i korisnici društvenih mreža smatraju da su vojne napetosti s Izraelom znatno oslabile iransku vladu, te da ovo pogubljenje sada služi kao oštar podsjetnik da će Teheran nastaviti suzbijati one koji misle drukčije.

Jamshid Sharmahd nije bio jedini politički zatvorenik u Iranu osuđen na smrt. Organizacije za ljudska prava izvještavaju da su i deseci drugih političkih zatvorenika također osuđeni na smrt ili su uhićeni pod optužbama za koje bi mogli dobiti smrtnu kaznu. Raste zabrinutost da bi moglo doći do novih pogubljenja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 19:25