FOTOGRAF REUTERSA U LIBIJI

ISIL-ovi borci su razbijeni: vojska osvojila stožer terorista u gradu Sirtu

Za konačni uspjeh, a vlasti tvrde da imaju pod kontrolom više od 70 posto teritorija, ipak je presudna bila pomoć globalnih saveznika
 Goran Tomašević / REUTERS

Libijske snage uz potporu američkih bombardera čiste libijski grad Sirt od militanata ekstremističke skupine Islamska država. Kako je jučer javila agencija Associated Press, pozivajući se na izjave libijskih dužnosnika, IS-ovi borci zasad su izbačeni iz oko 70 posto toga grada, a bitke se nastavljaju.

“Grad će uskoro biti posve slobodan”, poručio je za AP gradonačelnik Sirta, Moktar Kalifa koji je izjavio da su južni i zapadni dio grada pod kontrolom snaga trenutačne libijske vlade jedinstva. Tzv. Islamska država u Sirtu se začahurila prije oko godinu dana, a navala militantnih skupina odanih libijskoj vladi jedinstva započela je u svibnju.

Zastoj napada

Međutim, nakon početnih uspjeha navala je zaustavljena. Najvećim izazovom pokazala se gradska obala i bivši Gadafijev kongresni centar. Naime, na krovovima su operirali snajperi, uz ceste su posijane bombe, a IS-u nije manjkalo ni bombaša samoubojica. Kako bi se razbila pat-pozicija, američki ratni zrakoplovi od 1. kolovoza izveli su niz napada na IS-ove položaje i situacija se počela mijenjati.

“Međunarodna pomoć bila je presudna u borbi protiv IS-a”, izjavio je Kalifa. Ključan trenutak bilo je zauzimanje kongresnog centra Ouagadougou koji je bio sjedište IS-a u tom gradu. Libijske snage koje su se do njega probile čine borci iz Misrate, grada na zapadu Libije.

Sirt je rodno mjesto bivšega libijskog vođe Moamara Gadafija, u kojem je Gadafi ubijen nakon što je naftom bogatom zemljom željeznom rukom vladao 42 godine. Skupina IS preuzela je Sirt početkom 2015. i pretvorila ga u svoju utvrdu. Ostatak zemlje tada je praktički već godinama bio u kaosu i brojne militantne skupine, manje ili više radikalnih pogleda, držale su dijelove Libije. Situacija se zakuhala djelomično i zato što je svijet bio zaokupljen Sirijom i Irakom i Libija je pala u drugi plan. No ta sjevernoafrička zemlja napokon je privukla pažnju svijeta kada su se IS-ovi zapovjednici počeli premještati u tu zemlju. Na vrhuncu IS-ove infiltracije u Libiji, u toj je zemlji bilo 6000 pripadnika te skupine.

Libyan forces allied with the U.N.-backed government fire weapons during a battle with IS fighters in Sirte, Libya, July 21, 2016. REUTERS/Goran Tomasevic/File Photo
Goran Tomašević / REUTERS

Počelo u Derni

Borci IS-a još su 2014. godine postali najjača snaga u Derni, džihadističkom bastionu na istoku zemlje. Vrlo brzo su se proširili u najveći libijski grad na istoku, Benghazi, uporište Gadafijevih protivnika odakle je krenulo njegovo rušenje. IS-ovci su u tom gradu izvodili samoubilačke akcije, preuzimajući ga od sukobljenih frakcija. IS je iskoristio borbe suprotstavljenih snaga, činjenicu da je Libija vrlo dugo imala dvije rivalske vlade i dva premijera iza kojih su stala plemena i brojne militantne skupine.

Skupina IS počela je dolaziti u Sirt krajem 2014. godine. Imali su djelomičnu podršku plemena i lokalne zajednice koja je u Gadafijevo vrijeme uživala brojne povlastice, a nakon njegova rušenja taj u borbama praktički zgažen grad bio je u nezahvalnom položaju u odnosu na druge libijske gradove. Najveći dio IS-ovih boraca koji su stigli u Sirt bili su iz inozemstva - Jemena, Sirije, Iraka, Egipta, Tunisa, Egipta i ostalih. Iz Libije je IS pokretao napade u susjednim zemljama, primjerice u Tunisu.

IS-ovo preuzimanje Sirta označilo je trenutak u kojem je ta ekstremistička skupina osvojila grad u središtu zemlje i dobila otvorenu cestu uzduž istočne i zapadne obale.

Libijska podružnica IS-a svijetu se “predstavila” prošle godine objavivši snimku odrubljivanja glave 20 egipatskih kršćana, radnika otetih s naftnih polja.

Puno povratnika

IS-ovi militanti u Libiji većinom su lokalni ekstremisti pod zapovjedništvom izaslanika iz Sirije i Iraka te vojnici povratnici. Međunarodni promatrači nadali su se da će ekstremizam i surovost te skupine ujediniti umjerenije opcije u zemlji, a to se, izgleda, i dogodilo. Ipak, vanjska sila morala se umiješati kako bi se ostvario konačni napredak u borbi protiv IS-a.

Osim kongresnog centra, osvojeni su i bolnica Ibn Sina te sveučilište. Gubitak Sirta bio bi velik udarac za tu skupinu koja trpi poraze i u Siriji i Iraku. Istodobno bi to bio vjetar u jedra vladi jedinstva koju je, nakon puno muke, ispregovarao UN. Ova vlada se bori da uspostavi autoritet i pod stalnim je udarom ekstremnih militantnih skupina.

Snimatelj Tomašević:

Neki od njih su u japankama, ali su dobro organizirani

Iskusni srpski fotoreporter Goran Tomašević za Reuters bilježi ofenzivu na Sirt, a početkom ovog mjeseca dao je intervju Timesu. U Misratu je Tomašević stigao početkom srpnja te je tamo dobio dozvolu za snimanje u pratnji militantnih skupina odanih trenutačnoj vladi jedinstva. “Neki od njih nose vojne uniforme, a neki su u japankama. Ali, bez sumnje su organizirana skupina. Nisu divljaci koji trče i pucaju. Stalno im stižu naredbe”, opisao je borce Tomašević za Time. U intervjuu, koji je dao putem satelitskog telefona, rekao je da je očekivao više aktivnosti na prvoj liniji. Međutim, prema njegovim riječima, razmaci između dviju navala na grad su jako dugi. On sam budi se prije svih boraca s kojima je smješten, oko 6 sati ujutro. U pratnji militanata obilazio je prvu crtu bojišta, a većinu vremena trudio se držati u hladu zbog nesnosnih vrućina.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 06:53