‘VRAĆANJE AUTORITETA‘

Italija zbog ogromnog porasta napada na učitelje u školama vraća zakon iz Mussolinijevog doba

Italija ponovno uvodi ocjene iz vladanja. Najviša ocjena bit će 10, a učenicima koji postignu pet ili manje prijeti ponavljanje razreda čak i ako su im ostale ocjene dobre

Ilustracija

 Pancake Pictures/imagesource/profimedia

Italija je ponovno uvela ocjenjivanje ponašanja učenika jer je sve više zabrinutih zbog agresije prema učiteljima.

Mjera ‘ocjene za vladanje‘ slična je onoj koju je prvi put uvela fašistička vlada Benita Mussolinija 1924. godine, a dio je novog zakona o obrazovanju koji je usvojen u parlamentu u srijedu, piše Guardian.

Najviša ocjena bit će 10, a učenicima koji postignu pet ili manje prijeti ponavljanje razreda čak i ako su im ostale ocjene dobre. Oni učenici koji iz vladanja dobiju samo šesticu morat će pisati test iz građanskog odgoja. Ocjene iz vladanja uvelike će utjecati i na polaganje završne mature.

‘Uvođenje ocjena za vladanje vraća važnost individualne odgovornosti, stavlja poštovanje ljudi i javnih dobara u središte i vraća autoritativnost učitelja‘, rekao je Giuseppe Valditara, ministar obrazovanja u krajnje desnoj vladi Giorgie Meloni.

I sama premijerka Meloni je ranije rekla da će ta promjena ‘vratiti poštovanje‘ u škole.

Uz nove ocjene, uvedene su i kazne od 500 do 10.000 eura za agresiju ili nasilje prema školskom osoblju.

Zakon, koji je prihvatio ANP, talijanska udruga ravnatelja, donesen je nakon ogromnog porasta agresivnih incidenata prema nastavnom osoblju od početka godine.

Naime, 2023. je takvih incidenata bilo oko 110 posto više u odnosu na godinu ranije. U mnogim slučajevima učiteljima je bila potrebna liječnička pomoć, a ponekad su počinitelji bili roditelji učenika. Učenici se često sukobljavaju s profesorima oko korištenja mobitela u nastavi.

Antonello Giannelli, predsjednik ANP-a, rekao je da je mjera ‘korak naprijed‘.

‘Previše je slučajeva nediscipliniranog ponašanja. Učenici će morati razmisliti o svojim odgovornostima i posljedicama svojih postupaka‘, rekao je Giannelli.

No Tommaso Martelli, koordinator nacionalnog učeničkog saveza, rekao je da je cilj ovog poteza ‘jačanje autoritarne i kaznene kulture‘.

‘Mogućnost pada razreda zbog lošeg vladanja može koristiti kao dodatno represivno sredstvo u našim školama‘, rekao je.

Slična mjera iz Mussolinijevog doba bila je na snazi ​​do sredine 1970-ih, a nakon studentskih prosvjeda ukinuta je u osnovnim i srednjim školama.

Paket mjera, koji je već odobren u Senatu, usvojen je u Donjem domu sa 154 glasa za, 97 protiv i sedam suzdržanih.

Anna Ascani, političarka Demokratske stranke lijevog centra, rekla je da je ocjenjivanje ponašanja ‘povratak u vrijeme koje bismo radije zaboravili‘.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. listopad 2024 13:41