Makedonski predsjednik Gjorge Ivanov izjavio je da neće podržati niti staviti svoj potpis na novi dogovor Skopja i Atene o imenu Makedonije, kojim je nakon nekoliko desetljeća dugog spora u utorak dogovoreno novo ime "Sjeverna Makedonija". Ivanov je poručio da je njegov stav konačan i da se neće promijeniti pod bilo kakvim pritiscima i akcijama.
Ivanov je rekao da je obaviješten o novom prijedlogu imena za Makedoniju i da je on "štetan i protustavan", prenosi RTS.
Obraćajući se građanima Makedonije, Ivanov je rekao da ga ništa neće pokolebati u odluci da ne potpiše tekst dogovora koji su postigli makedonski i grčki premijer, Zoran Zaev i Alexis Tsipras.
- Ovaj dogovor otvara mnogo više problema nego što ih rješava, dodao je Ivanov, ocijenivši taj dokument kao "najštetniji dogovor u povijesti".
Smatra da je cijeli proces dogovaranja proveden "neodgovorno i netransparentno" te da vlada nije imala snage ni pokušati iznaći zajednički stav i konsenzus svih političkih faktora u zemlji.
Ivanov je javnosti priopćio da je na jutrošnjem sastanku koji je trajao dvije minute, Zaevu i ministru vanjskih poslova Nikoli Dmitrovu rekao da sporazum smatra njihovim "osobnim dijelom i odlukom za koji snose i osobnu odgovornost".
Prema njegovim riječima, Grčka je uspjela ostvariti sve svoje maksimalističke zahtijeve.
Smatra da ovim sporazumom nije zagarantiran makedonski indentitet, već se poništava 27 godina nezavisnosti.
- Tekst sporazuma za Makedoniju predviđa ne samo promjenu ustavnog imena, već i promjenu preambule Ustava", rekao je Ivanov i dodao da je tim sporazumom izbrisan i član Ustava koji se odnosi na makedonsku manjinu u dijaspori.
- Sve što je sveto u Makedoniji je pogaženo, rekao je Ivanov, poručivši da EU i NATO ne smiju "davati alibi za loš dogovor".
- Sporazum nema pravnu sigurnost i garancije za makedonsku stranu. Grčka je uspjela iznuditi svoje zahtjeve. Ono što je napravljeno sa Makedoncima u Grčkoj, kroz sporazum se nastoji napraviti i sa Makedoncima u Makedoniji ", rekao je Ivanov, dodajući da je njegova odluka o nepotpisivanju sporazuma konačna.
Prema dogovoru Zaevova vlada mora održati referendum o imenu, pa ratificirati odluku u parlamentu, piše dpa. Tek nakon toga će ga ratificirati i Grčka i time omogućiti Skoplju da se pridruži NATO-u i približi Europskoj uniji.
Ivanov ima podršku nacionalističke oporbene stranke VMRO-DPMNE te ima pravo staviti veto na dogovor, piše Reuters.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....