Glavna tema dolaska slovačkog premijera Roberta Fica u Moskvu bila je isporuka ruskog plina Europi. Slovački premijer, uz mađarskog kolegu Viktora Orbana, u Moskvu je otišao jer se 31. prosinca zavrtaju "ruske plinske pipe", a "nisu uspostavljena alternativna rješenja" za europske zemlje izrazito ovisne o ruskom plinu, kao što je Slovačka.
Koji dan ranije, u četvrtak u Bruxellesu, održan je "napet" sastanak Volodimira Zelenskog, ukrajinskog predsjednika, i Fica. Fico je tada istaknuo da Ukrajina nema pravo naštetiti ekonomskim interesima jedne zemlje članice Europske unije, jednostrano prekidajući isporuke. Također je demantirao protuoptužbe Kijeva da Slovačka dobro zarađuje preprodajom jeftinog ruskog plina, koji jedinim dijelom prolazi Slovačkom do susjedne Češke. Kijev tvrdi da je riječ o oko 500 milijuna dolara godišnje, no Fico tvrdi da to nije razlog iza njegove borbe da ruski plin i dalje nastavi nesmanjeno teći u Europu.
Fico je nakon sastanka rekao da mu je Putin potvrdio želju o nastavku snabdijevanja plinom te da su raspravili i o vojnoj situaciji na terenu u Ukrajini, šansama za miroljubivo rješenje sukoba te "bilateralnim odnosima dvaju država" za koje je Fico rekao da ih žele "standardizirati". Njegov odlazak u Moskvu, s obzirom na agresiju u Ukrajini, osudile su slovačke opozicijske stranke. Međutim, Fico, koji tvrdi da je ostale europske prijestolnice obavijestio da ide još u petak, ima saveznika izvan zemlje. Osim Slovačke, i Mađarska, ali i Austrija je jedna od zemalja na jakom udaru zbog ovisnosti o ruskom plinu.
Oglasio se i Orban
O ovoj temi oglasio se i mađarski premijer Viktor Orban, koji je u subotu objavio da je planu još nekoliko njegovih sastanaka s Moskvom i Kijevom na temu rješavanje pitanja plinske opskrbe Europe. Prema Mađarskom planu, mađarske ili druge europske kompanije bi kupile ruski plin, a tada bi to, rekao je Orban bio već mađarski plin, direktno na granici Ukrajine i Rusije i onda platile Kijevu tranzitnu maržu, piše FT. Međutim, taj prijedlog još nisu odobrili ni Bruxelles ni Kijev.
Fico je treći europski lider koji se sastao s Putinom od početka rata, piše France24. Orban je posjetio Moskvu još u srpnju, a austrijski kancelar Karl Nehammer išao je Putin samo koji tjedan nakon početka invazije.
Fico je još još 2014. godine protivio sankcijama Rusiji nakon što je Moskva anketirala Krim. Cijelog rata u Ukrajini bio je blizak Putinu, kritizirajući u puno navrata zapadne sankcije Moskvi, a posljednjih se tjedana otvoreno sukobljavao s ukrajinskim vodstvom. Susret u nedjelju prvi je sastanak uživo dvojice političara u posljednjih osam godina, poručilo je rusko glasnogovorništvo. Fico je čak najavio da planira gostovati na velikoj proslavi ruske pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu, koju će Putin upriličiti i ove godine u svibnju.
Ficov dolazak u Moskvu bio je iznenađenje jer nije bio najavljen, međutim Fico je kasnije na Facebooku rekao da je u petak o tome obavijestio druge europske lidere. U nedjelju je u medijima objavljeno da je slovački premijer u službenom posjetu te da je taj susret "dogovoren nekoliko dana ranije". Službena objava Kremlja popraćena je fotografijom rukovanja s Putinom u Kremlju i tada se saznalo da je Fico otišao Putinu. Dmitrij Peskov, glasnogovornik Kremlja, odmah je u nedjelju rekao da se "može pretpostaviti" što je tema sastanka, odnosno da će to biti pitanje tranzita ruskog plina. Naime, Ukrajina je najavila da ne namjerava obnoviti ugovor o tranzitu ruskog plina njezinim razgranatim plinovodom zbog ruskog pritiska na bojnom polju, ali i problema u koja se polako, ali sigurno, uvlači ruski državna blagajna, pritisnuta ulaganjima u ratnu mašineriju.
Ovisni o plinu
Podsjetimo, osim Slovačke, i Mađarska je jako ovisna o ruskom plinu, a tu je i Austrija, koja je također jedna od glavnih na udaru. Odnos Fica i Moskve odavno karakterizira ekonomska pragmatičnost slovačkog premijera, a isto vrijedi i za Orbana koji je često igrao za stranu Vladimira Putina te dijela austrijskog političkog vodstva.
Financial Times primjećuje kako se zapadni političari, "u iščekivanju ulaska Donalda Trumpa u Bijelu kuću", sve više okreću kontaktima s ruskim predsjednikom. U nedjelju se oglasio i skorašnji američki predsjednik te je objavio da se "Putin želi sastati s njim što prije moguće". "Moramo okončati taj rat", poručio je Trump, koji je u predsjedničkoj kampanji najavljivao da će "okončati rat prvog dana dana kad preuzme dužnost". Zbog tih najava strahuje se da bi Kijev mogao biti primoran pristati na nepovoljne ustupke, no Zelenski je već poručio da je puno crvenih linija preko kojih Ukrajina ne namjerava prijeći kako bi osigurala završetak rata. Među ostalim, Zelenski odbija pristati na dogovor kojim bi se konflikt "zaledio", a Moskva ostala u posjedu velikog dijela ukrajinskog teritorija.
Fico je sada došao u Moskvu, a prošlog mjeseca je objavljeno da se s Putinom "telefonski čuo" i Olaf Scholz, njemački kancelar, podsjeća FT. Njemačka industrija profitirala je u prošlosti od jeftine ruske energije, a sada se nalazi u velikim problemima.
Energetski stručnjaci tvrde da situacija nije tako alarmantna kako je želi predstaviti Fico. Podsjetimo, Slovačka je prošlog mjeseca, kako bi se pripremila na potencijalne prekide isporuke, potpisala kratkoročni ugovor o kupnji prirodnog plina od Azerbajdžana. Ranije ove godine, dogovorila se i sa SAD-om oko uvoza LNG-ja putem cjevovoda kroz Poljsku. Može dobivati plin od austrijskih, mađarskih i čeških plinovoda, što omogućuje uvoz iz Njemačke i još nekih drugih dobavljača. Međutim, gubi transportne naknade i više nije na početku opskrbe nego na njezinu kraju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....