MIROVNI PROCES

IZASLANIK UN-a ZA LIBIJU POSJETIO ITALIJU Od bivše kolonijalne sile traži podršku za prekid vatre: 'Rezultati razgovora bit će vidljivi do Ramazana'

 
 Hani Amara / REUTERS

Izaslanik Ujedinjenih naroda za Libiju rekao je u srijedu kako se nada da će pokušaji uspostavljanja mirovnog dijaloga između dvije zaraćene strane uroditi plodom unutar iduća dva tjedna.

Ghassan Salame rekao je tijekom posjeta Rimu kako je uspostavljen kontakt te se nada da će vidjeti rezultate prije početka muslimanskog mjeseca posta Ramazana u svibnju.

Pod napadom i glavni grad

- Nadam se da će kontakti koje smo uspostavili između zaraćenih strana uroditi plodom prije početka svetog mjeseca Ramazana - rekao je na konferenciji za medije Salame.

Libijska narodna vojska (LNA) pod vodstvom generala Khalifa Haftara bori se protiv snaga koje podržavaju libijsku vladu sa sjedištem u Tripoliju, a koju je priznao i UN. LNA je prije tri tjedna započela s napadom na glavni grad, no u nekim su područjima do sad već poraženi.

FILE PHOTO: The U.N. Envoy for Libya, Ghassan Salame, speaks during a news conference in Tripoli, Libya April 6, 2019. REUTERS/Hani Amara/File Photo
Hani Amara / REUTERS
Izaslanik UN-a za Libiju Ghassan Salame

Salame, koji je Rim posjetio kako bi zatražio podršku bivše libijske kolonijalne sile za mogući prekid vatre, nije rekao koja je priroda kontakta uspostavljenog između dvije zaraćene skupine.

U Italiji, čiji su južni otoci vrlo blizu obali te sjevernoafričke zemlje, boje se masovnog dolaska izbjeglica iz Libije koja već služi kao točka prelaska za brodove s gomilama afričkih migranata u potrazi za novim životom u Europi.

Talijanski ministar vanjskih poslova Enzo Moavero, koji se također obraćao uz Salamea, rekao je kako je pisao Europskoj uniji te tražio da se pripreme na mogući dolazak izbjeglica.

Govoreći o ugovoru EU-a za koji je rekao da obvezuje uniju da pomogne Italiji ako bude preplavljena izbjeglicama iz Libije. Prema ugovoru, svakoj državi članici bio bi dodijeljen određen udio izbjeglica koji bi tamo došli.

Libija je u stanju kaosa otkako je diktator Muammar Gaddafi intervencijom Zapada svrgnut s vlasti 2011., a posljednja kriza mogla bi ugroziti protok nafte te ostaviti prazninu na vlasti koju bi islamski militanti mogli zloupotrijebiti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 14:40