SIRIJA U ZNAKU KRIŽA

Izbio je ozbiljan incident koji je Siriju lako mogao gurnuti u totalni kaos. Ali onda su islamisti zaštitili kršćane

Možemo očekivati da će nove vlasti štititi religijske i etničke manjine jer je to preduvjet da ih prihvate zemlje Europe i SAD

Prosvjedi kršćana u Damasku zbog spaljivanja božićnog drvca u Hami 

 Louai Beshara/Afp

Stotine prosvjednika izašle su na ulice u kršćanskim područjima Damaska rano u utorak kako bi prosvjedovali protiv paljenja božićnog drvca u blizini Hame u središnjoj Siriji, svjedočili su novinari AFP-a.

Video objavljen na društvenim mrežama prikazuje stablo u plamenu na glavnom trgu Suqaylabiyaha, većinski kršćanskog grada u središnjoj Siriji u blizini Hame, s maskiranim muškarcima u blizini, prenosi BBC.

AFP prenosi da je ubrzo objavljena nova video poruka na društvenim mrežama u kojoj je religijski vođa iz opozicijske skupine Hayat Tahrir al-Sham (HTS), koja je vodila pobunu protiv režima Bashara al-Assada, stanovnicima poručio da oni koji su zapalili stablo "nisu Sirijci" obećavajući da će biti kažnjeni. “Drvo će biti obnovljeno i osvijetljeno do sutra ujutro”, rekao je.

Sve su manjine u Siriji zabrinute

Reakcija HTS-a djelovala je blagotvorno na kršćansku zajednicu u zemlji iako i dalje postoji određena razina zabrinutosti zbog islamističke prošlosti skupine koja je bila bio terorističke skupine al-Qa‘ida.

Riječ je o neugodnom incidentu kakvi se znaju dogoditi i u Europi, ali Sirija je trenutno u ranjivom stanju jer je u tranzicijskoj fazi nakon pada zločinačkog režima koji je tijekom građanskog rata na svoje stanovništvo bacao bojne otrove, kemijsko oružje. To je radio i još jedan diktator u regiji, irački Saddam Husein, koji je pogušio više od pet tisuća Kurda. Abu Muhamed al-Golani, lider HTS-a, neformalni je lider tranzicije koji na sve strane trudi uvjeriti svijet da se odrekao radikalne ideologije koju je gajio u ranim fazama rata u Siriji. U petak su u Damasku bili američki diplomati koji su rekli da je sastanak bio konstruktivan, da su poruke novih sirijskih lidera pozitivne pa su uklonili nagradu od 10 milijuna dolara koja je bila raspisana za informaciju u Al-Golaniju.

image

Prosvjedi kršćana u Damasku zbog spaljivanja božićnog drvca u Hami

Louai Beshara/Afp

Neupitno je da je Turska glavni saveznik HTS-u i novoj sirijskoj vlasti pa se može očekivati da će Al-Golani i ostali slijediti stavove muslimanske demokracije kad je riječ o zaštiti religijskih i etničkih manjina jer je to preduvjet da ih prihvate Europa i SAD. Iako Ankara nije uvijek najbolji primjer kad je riječ o kršćanima, bolja je od ostalih sunitskih zemalja u Zaljevu.

Put u Damask put je u kršćanstvo

Sirija je specifična jer je riječ o zemlji u kojoj kršćanstvo postoji od samih početaka što je razumljivo jer je Damask jedan od najstarijih gradova na svijetu, na putu kojim se iz Mezopotamije stiže na Mediteran. Fraza “poći u Damask” govori o obraćenju Saula koji postaje sv. Pavao nakon što je na tom putu imao viziju Isusa Krista, kako vjeruju kršćani. Iako su tijekom rata u Siriji kršćanske zajednice bile pod osobito snažnim pritiskom, uspjele su se održati, a neke od njih su najstarije skupine koje neprekidno štuju Krista od prvih dana nakon njegove smrti i uskrsnuća u koje vjeruju.

image

Prosvjedi kršćana u Damasku zbog spaljivanja božićnog drvca u Hami

Louai Beshara/Afp

I prije Badnjaka je bilo zabilježeno nekoliko slučajeva u kojima su pripadnici drugih militantnih skupina koje se pozivaju na islam zastrašivali kršćane, biskup Andrew Bahhi iz Sirijske pravoslavne crkve Svetog Jurja upozorio je na incidente, ali dodao da je HTS, kada je dojavljeno, djelovao brzo i zaustavio sve slučajeve zastrašivanja, prenosi Reuters. Grčka pravoslavna crkva također je rekla da je policija brzo objavila uhićenje vandala koji je pucao na njihovu crkvu u Hami. Umirujuće poruke poslao je i biskup Aleppa navodeći da je, uz pomoć svih, moguće opet izgraditi Siriju.

HTS je nastavio važne korake pa je u utorak postigao sporazum s bivšim čelnicima pobunjeničkih frakcija da se raspuste sve skupine i stave pod kontrolu Ministarstva obrane. Važan je to potez u smjeru smanjenja prijetnje koju predstavljaju izdvojene militantne skupine te izgradnja povjerenja stanovništva, osobito manjina, religijskih i etničkih.

Većinsko su stanovništvo Arapi suniti, postoji i skupina alavita koji su bliski šijitskom islamu, pa kršćani, Druzi, Kurdi i još neke manje zajednice.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 06:25