GINGRICH POBIJEDIO U J. KAROLINI

Iznenadna pobjeda Newta Gingricha (68) u Južnoj Karolini: Republikanci će dugo ratovati i to će najviše pogodovati Obami

Iznenadna pobjeda Newta Gingricha (68) u Južnoj Karolini, trećoj državi u kojoj su u subotu održani predizbori za republikanskog predsjedničkog kandidata, mijenja dinamiku te utrke. Poslije Iowe i New Hampshirea vjerovalo se da će se Obami suprotstaviti Mitt Romney (64), ali nova situacija prijeti produljenjem republikanske borbe i poslije Floride, države u kojoj 31. siječnja slijede novi predizbori.

Aljaska posljednja

A iako predizbori traju sve do kolovoza, kada se izjašnjava i posljednja država Aljaska, obično se prije pobjednik znao poslije prve četiri, a onda se sva republikanska energija usmjeravala protiv demokratskog suparnika.

Gingrich, koji je u Iowi i New Hampshireu bio četvrti, a prema preliminarnim rezultatima sada je pobijedio s gotovo 40 posto, poslije zatvaranja birališta sebe je predstavio kao antiestablišment, odnosno narodskog kandidata. Taj bivši predsjednik Zastupničkog doma Kongresa, koji je posljednjih 30 godina proveo u Washingtonu, proglašavajući pobjedu rekao je kako ona znači da “snaga naroda koji ima jasne ideje može pobijediti veliki novac”.No, ipak u je svom twittu poručio: “Hvala Južnoj Karolini. Pomozite da u Floridi zadam knock out… Donirajte sada”. I doista, onaj koji je u Južnoj Karolini potrošio najmanje novca od sve četvorice kandidata dobio je samo tijekom subote navečer pola milijuna novih donacija.

Hoće li mu to pomoći da održi prednost u ovom svom “trećem životu” tijekom hirovite i do kraja nepredvidljive republikanske utrke? Prvi put je izbio na čelo prošlog ljeta, ali ubrzo je pao na začelje pošto ga je, kada je s trećom suprugom Callistom otišao na luksuzno ljetovanje u Italiju umjesto da se koncentrira na kampanju, napustilo gotovo sve glavno osoblje. Potom su mu nanovo davali šanse prije Iowe, kada su jedan po jedan razočaravali i otpadali drugi kandidati, ali su ga zatukli negativni spotovi koje je protiv njega radila Romneyjeva kampanja.

Siromašna država

Ono što mu je sada u izuzetno konzervativnoj i siromašnoj Južnoj Karolini pomoglo jest to što je, kako izlazne ankete s birališta pokazuju, više od 60 postotaka onih koji su glasali sebe označilo kao evangelističke, odnosno religijski izuzetno konzervativne kršćane, što je posredno imalo značaja u odluci da glasaju protiv mormona Romneyja. Osim toga, oko 75 posto ih je reklo da podržava ideje TeaParty, a njihova “kraljica” Sarah Palin dala je podršku Gingrichu, u čijem je kabinetu, u slučaju pobjede, očekuje značajno mjesto. A dobio je i glasove većine žena, što začuđuje s obzirom na njegovu problematičnu bračnu povijest s tri braka i nevjerama. Vjeruje se da je njegovu uspjehu ipak najviše pridonijelo to što je bio energičan i dobar obrambeni igrač tijekom dvije prošlotjedne debate, za razliku od Romneyja koji je smušeno i blijedo odgovarao na optužbe.

I dvojica kanidata koji su u Južnoj Karolini bili na trećem, odnosno četvrtom mjestu, bivši senator iz Pennsylvanije, Rick Santorum (53), i zastupnik iz Teksasa, Ron Paul (74), najavili su da će nastaviti utrku. A to, procjenjuju analitičari, samo znači da će njezin pravi pobjednik biti Barack Obama.

Niski udarci

Što republikanci dulje međusobno ratuju, njihovi udarci postaju sve niži, pa njegovoj kampanji ostaje samo da ubire plodove negativnih televizijskih spotova i iznošenja prljavog rublja koje poslije može iskoristiti u finalnim trenucima.

Stranačka elita je nezadovoljna pobjedom Gingricha

Gingricheva pobjeda uznemirila je republikanski establišment, koji ga smatra hirovitim, nepredvidljivim i kaotičnim kandidatom, a zbog prtljage koju vuče za sobom i onim koji teško može pobijediti Obamu. Takvim se Gingrich pokazao kada je od 1995. do 1999. godine bio predsjedavajući Zastupničkog doma Kongresa, u kojem je poslije godina demokratske dominacije uspješno doveo do republikanske većine, ali je tijekom mandata bio optužen za 84 etička prijestupa. Na kraju istrage Etičkog komiteta Kongresa kažnjen je sa 300.000 dolara, što je bila prva kazna najvišem članu Kongresa u američkoj povijesti. Sami republikanci su ga poslije toga, zbog narušavanja ugleda, više puta pozivali da ponese ostavku, a na kraju su zaprijetili da će ga smijeniti. Samo tri tjedna prije isteka mandata zato je sam podnio ostavku 3. studenoga 1999.

Inače, da bi pobijedio na predizborima, kandidat mora osvojiti 1144 od ukupno 2286 delegata koji ga, prema kompliciranom američkom izbornom sustavu, trebaju verificirati na republikanskioj Nacionalnoj konvenciji koja će se održati posljednjih dana kolovoza. Ove su godine republikanci uveli sustav prema kojem jedan delegat ne nosi sve glasove iz države u kojoj je pobijedio, nego samo broj delegata proporcionalan postotku koji je osvojio. Kako stvari sada stoje, Romney i dalje vodi sa 31 delegatom, opasno mu se približio Gingrich sa 26, a slijede Santorum sa 10 i Paul s osam. Florida će stoga biti vrlo značajna jer zbog svoje veličine ima velik broj delegata - 99.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. siječanj 2025 20:30