VULKAN NA RUBU

Izvanredno stanje na Islandu, doslovno se otvara zemlja, stručnjak: ‘Ono iz 2010. neće se ponoviti...‘

Već tjedan dana Island je seizmički hiperaktivno područje, očekuje se erupcija vulkana

Rascjep koji prolazi Grindavikom

 Kjartan Torbjoernsson/Afp

Jedna od vulkanski najaktivnijih država na svijetu proglasila je izvanredno stanje zbog najnovije prijetnje erupcijom.

Oko 4.000 ljudi je evakuirano iz svojih domova u Grindaviku koji je najugroženiji zbog neposredne blizine vulkanu Fagradalsfjall na poluotoku Reykjanes. Već tjedan dana Island je seizmički hiperaktivno područje, pri čemu stanovnici svakoga dana osjete nekoliko stotina podrhtavanja tla. Od petka je zatvorena turistički popularna Plava laguna.

Cijeli otok je u napetom iščekivanju jer stručnjaci kažu kako su potresi koji već danima tutnje ispod površine, najava velike vulkanske erupcije, koja bi se mogla dogoditi ‘svakog trenutka‘.

U blizini Grindavika pojavile su se ogromne vrtače, a snimke iz zraka koje je objavila Obalna straža prikazuju rascjep koji prolazi središtem mjesta i iz kojega se dimi dok se magma približava površini. Užurbano se grade obrambeni zidovi oko obližnje geotermalne elektrane za koju se nadaju da će je uspjeti zaštititi od tokova lave.

image

Rascjep koji prolazi Grindavikom

Kjartan Torbjoernsson/Afp
image

Rascjep koji prolazi Grindavikom

Kjartan Torbjoernsson/Afp

Za mnoge mještane najnoviji razvoj događaja podsjeća na katastrofalnu eksploziju na jednom drugom islandskom vulkanu Eyjafjallajökullu 2010. godine. Seizmička aktivnost tog vulkana započela je potkraj 2009 da bi dovela do kulminacije, odnosno erupcije 29. ožujka 2010. godine. Bila je to prva erupcija tog vulkana nakon gotovo 200 godina.

Druga erupcija je započela 14. travnja, a ogroman oblak pepela koji je prouzrokovala doveo je do najvećeg poremećaja zračnog prometa u povijesti Europe uzrokovanog prirodnom katastrofom. Milijuni putnika ostali su zaglavljeni u zračnim lukama od 15. travnja.

Znanstvenici su za Daily Mail iznijeli procjene o novoj erupciji i može li se usporediti s Eyjafjallajökullom.

Dr. Dave McGarvie, vulkanolog sa Sveučilišta u Lancasteru, izjavio je da se ogroman oblak pepela kakav smo vidjeli prije 13 godina vjerojatno neće ponoviti.

- Moguća erupcija koja proizlazi iz trenutnih podrhtavanja tla neće dovesti do poremećaja poput erupcije Eyjafjallajökulla 2010., rekao je.

- U erupcijama na poluotoku Reykjanes dominira proizvodnja bazaltne lave uz tek neznatnu proizvodnju pepela, dok je erupcijom Eyjafjallajökulla 2010. dominirala proizvodnja pepela, rekao je.

Ocijenio je da je vrlo malo vjerojatno da bi najnovija erupcija mogla uzrokovati poremećaj u transatlantskom zračnom prometu.

Iako je glavni grad Islanda Reykjavik daleko izvan opasne zone, islandska zračna luka Keflavík nalazi se oko 17 kilometara sjeverozapadno od aktivnog područja. Zračni promet na Keflavíku zasad teče neometano.

Međutim, kao mjera opreza za domaće i međunarodne zračne letove, oznaka boje za letove prema poluotoku Reykjanes sada je narančasta (pojačana aktivnost).

Narančasto upozorenje predstavlja ograničenu opasnost za zrakoplovstvo. Sljedeća faza je crvena i razine se podiže ako dođe do vulkanske erupcije koja bi mogla ozbiljno utjecati na zračni promet.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. studeni 2024 02:03