NASLIJEDIT ĆE GA SIN

Japanski car Akihito zbog starosti i krhkog zdravlja odriče se prijestolja nakon 30-godišnje vladavine

 
car Akihito
 REUTERS

Japanski car Akihito odreći će se idućeg tjedna Prijestolja krizantema na svečanosti nabijenoj tradicijom u carskoj palači u Tokiju, što će biti prva abdikacija japanskog cara u 200 godina.

Nakon 30 godina vladavine car Akihito (85) povlači se s trona 30. travnja.

Akihito će, odjeven u tradicionalno svečano ruho, objaviti povlačenje svojih precima. Bit će to prva abdikacija otkako se 1817. car Kokaku odrekao trona.

Sama svečanost trajat će jedva deset minuta. Počet će točno u 17 sati (10 sati po srednjoeuropskom vremenu) u najelegantnijoj dvorani carske palače, 370 četvornih metara prostranoj "Matsu-no-Ma" (Sobi borova).

Akihito će se odreći carskih regalija, drevnog mača i dragulja, ključnih dokaza carske vlasti, koje će u prostoriju unijeti u kutijama. Treći dokaz carske vlasti, sveto ogledalo, nikad ne napušta svoje mjesto u svetištu u palači.

U dvorani se očekuje tristotinjak uzvanika - članovi svjetskih kraljevskih obitelji, japanske vlade i parlamenta te suci.

Prije nego što se Akihito posljednji put kao car obrati podanicima, kratak će govor održati premijer Shinzo Abe.

Akihito će tehnički ostati car dok sat ne otkuca ponoć. Tron tad automatski preuzima njegov sin Naruhito i počinje novo doba, nazvano "Reiwa" (prekrasna harmonija).

FILE PHOTO: Japan's Crown Prince Naruhito and his wife, Crown Princess Masako, appear before well-wishers through bulletproof glass as they celebrate Emperor Akihito's 74th birthday at the Imperial Palace in Tokyo, Japan December 23, 2007.    REUTERS/Issei Kato/File Photo
REUTERS
Naruhito i supruga Masako

Formalna ceremonija Naruhitova ustoličenja bit će 1. svibnja u 10.30 sati po mjesnom vremenu i također će biti vrlo kratka. Naruhito, kojem će biti predani carski mač i dragulj, na samoj ceremoniji neće govoriti, ali će se podanicima obratiti kasnije u danu.

Naruhitovi roditelji, car emeritus Akihito i carica emerita Michiko, neće biti na svečanosti.

Akihito je preuzeo japansko prijestolje 8. siječnja 1989., kad mu je bilo 55 godina, nakon smrti oca cara Hirohita, za čije je vladavine Japan bio jedan od pokretača i gubitnika Drugog svjetskog rata.

Svoju je abdikaciju najavio u rijetkoj video-poruci u kolovozu 2016., rekavši kako je zabrinut da bi ga starost i krhko zdravlje mogli spriječiti u obavljanju službenih dužnosti.

Car nema nikakvih političke ovlasti zbog čega čak niti ne može izravno abdicirati. Japanski je parlament u lipnju 2017. usvojio zakon koji mu je to omogućio.

Japan's Emperor Akihito, accompanied by Empress Michiko, waves to well-wishers before leaving Ujiyamada Station after their visit to Ise Jingu shrine in Ise in the central Japanese prefecture of Mie, April 18, 2019, as he takes part in a series of rituals ahead of his abdication.  Kazuhiro Nogi/Pool via REUTERS
REUTERS
car Akihito i supruga Michiko

Akihitovu vladavinu obilježilo je otvaranje carske obitelji i modernizacija društva, ali i nekoliko razornih prirodnih i najveća nuklearna katastrofa nakon černobilske.

Godine 1995. potres magnitude 7,3 po Richteru pogodio je grad Kobe, gdje je stradalo više od 6400 ljudi, dok je potres magnitude 9 po Richteru usmrtio oko 18.500 ljudi te izazvao katastrofu u nuklearnoj elektrani Fukushimi 2011.

Car koji je modernizirao Japan

Japanski car Akihito i carica Michiko dramatično su modernizirali monarhiju okovanu tradicijom. Vladar koji će abdicirati 30. travnja i njegova supruga "spustili su se među ljude" i značajno povećali popularnost dinastije.

Akihito je prekinuo tradiciju u gotovo svemu, od vjenčanja s pučkom ljubavi do isprike za japanske ratne zločine.

Njegov pristup često je uzrujavao tradicionaliste koji cara doživljavaju polubožanstvom.

Rođen je 1933. godine, u vrijeme kad je Japan započinjao svoje militarističko širenje Azijom. Bilo mu je 11 kad je Japan, ponižen i razoren, izgubio Drugi svjetski rat.

Prijestolje Krizantema naslijedio je 1989. nakon smrti oca, cara Hirohita.

Za Hirohitove vladavine Japan je prošao put od agresivnog ekspanzionizma do institucionaliziranog pacifizima, ustavne kategorije koju si im nametnule poslijeratne američke okupacijske snage.

Amerikanci su Hirohita ostavili na vlasti, ali mu je status iz polubožanskog degradiran u figuru bez političke moći. Uloga je to koju je Akihito prigrlio i tiho transformirao monarhiju dotad otuđenu od naroda.

Bio je prvi član carske obitelji koji je oženio pučanku, kći vlasnika tvornice brašna.

Michiko Shoda rođena je 1934. u Tokiju i pohađala je ekskluzivnu djevojačku kršćansku školu, a potom studirala englesku književnost.

Upoznali su se na teniskom turniru i vjenčali 1959. godine. Odluka tadašnjeg prijestolonasljednika da odbaci tradicionalni dogovoreni brak i oženi se onom koju voli doživljena je kao snažna potvrda demokratizacije Japana.

Mladi par odlučio je i živjeti sa svojom djecom umjesto da ih, po običaju, prepuste na odgoj dadiljama.

Njihove metode izazvale su, naravno, kritike u palači i među tradicionalistima, a to je posebno iskusila Michiko, naročito u prvim godinama braka.

Godine 1960. rodila je budućeg cara Naruhita, ali je tri godine kasnije pobacila i na neko se vrijeme povukla iz javnog života. Drugi sin, princ Akishino, rođen je 1965.

Michiko je izdržala sve kritike, tračeve i neprestano bivanje pod povećalom tradicionalista i danas je voljena, među ostalim i zato što je u carsko domaćinstvo unijela svježinu i modernost.

'Nadam se da me razumijete'

Par je postao poznat i po obilascima mjesta prirodnih katastrofa i pružanju potpore unesrećenima.

Nakon razorna potresa i cunamija 2011., koji je izazvao nuklearnu katastrofu u Fukushimi, Akihito se televizijski obratio naciji, što je bilo prvi put u povijesti monarhije, kako bi je smirio i spriječio paniku.

Carski par je dva mjeseca poslije i osobno posjetio Fukushimu na užas čistunaca koji smatraju da je primarna careva uloga da izdaleka vodi molitvu, a ne da razgovara s podanicima. Šira javnost je, međutim, carevo suosjećanje i bliskost objeručke prigrlila.

Akihitu je popularnost omogućila i da iznosi stavove koji su bili na rubu toga da prekrši zabranu političkog upletanja. Posebno je jasno pokazao svoje protivljenje nacionalizmu i iskazao "duboko žaljenje" za japanske poteze u Drugom svjetskom ratu.

Za povijesna posjeta Kini 1992., car je rekao da je Japan "nanio veliku patnju kineskom narodu" i dodao povijesnu rečenicu: "Zbog toga duboko žalim".

Koreju nije posjetio, ali se i Korejcima ispričao za patnje nanesene tijekom brutalne japanske vladavine Korejskim poluotokom od 1910. do 1945. godine.

Na kraju vladavine prekršio je još jednu tradiciju. Prije tri godine javno je zamolio javnost da mu dopusti abdikaciju zbog poodmakle dobi i narušena zdravlja.

- Iskreno se nadam vašem razumijevanju - rekao je narodu. Vlada ga je poslušala i promijenila zakon po kojem su carevi bili prisiljeni vladati do smrti.

Naruhito 1. svibnja sjeda na Prijestolje krizantema

Japanski prijestolonasljednik Naruhito, stariji sin cara Akihita i carice Michiko, preuzet će Prijestolje krizantema 1. svibnja, dan nakon očeve abdikacije.

- Pokušavao sam ostvariti različite kontakte s pukom kako bih mogao razumjeti što carska vlast može učiniti za njih - rekao je prijestolonasljednik na novinskoj konferenciji u veljači. Dodao je kako takve kontakte smatra "važnim stupom" svoje uloge i s njima kani nastaviti i kad postane car.

Naruhito je rođen 23. veljače 1960. godine. Prijestolonasljednik je postao kad mu je 1989. umro djed, car Hirohito, a otac preuzeo tron.

Diplomirao je povijest na sveučilištu Gakushin u Tokiju 1982., a iduće je tri godine nastavio školvanje na Oxfordu. Kasnije je ostvario doktorat iz humanističkih znanosti.

Godine 1993. o Naruhitu se pričalo diljem svijeta pošto je carska palača objavila zaruke s Masako Owadom, diplomatkinjom koja je magistrirala ekonomiju na Harvardu. Vjenčanje je održano u lipnju iste godine, a Japan je odmah počeo napeto očekivati rođenje nasljednika prijestolja pošto u carskoj obitelj dječak nije rođen tri desetljeća.

Taj je pritisak slomio princezu Masako koja je patila od poremećaja prehrane i malodušja. Rodila je kći, danas 17-godišnju princezu Aiko, ali to nije zadovoljilo tradicionaliste u zemlji u kojoj još uvijek prijestolje može naslijediti samo muškarac.

Naruhitovim stupanjem na prijestolje, nasljednik carske vlasti trebao bi postati njegov mlađi brat Akishino (53) koji ima muškog potomka, danas 12-godišnjeg Hisahita, jednog Akihitova unuka.

Car Akihito i carica Michiko približili su narodu dotad zatvorenu i izoliranu carsku obitelj, a s time su nastavili i Naruhito i njegova supruga. "Želim izvršavati svoje dužnosti kao simbol države, biti dostupan japanskom narodu i dijeliti sreću i tugu s njime", kao što su to činili car Akihito i carica Michiko, rekao je prijestolonasljednik na novinskoj konferenciji u veljači.

Naruhito je također poznat po istraživanjima zaštite voda - održao je o tome nekoliko govora na konferencijama diljem svijeta. Voli tenis, trčanje i planinarenje i kažu da dobro svira violu.

Kako bi unaprijedio bilateralne odnose često je putovao. "Vjerujem kako je međunarodna suradnja važan dio naše službene dužnosti. Zato sam posjetio više od 30 zemalja i upoznao prekomorske goste, predstavnike mladih i dobitnike međunarodnih nagrada koji su došli u Japan", rekao je u veljači.

- Osjećao bih se zahvalno ako su takve prilike doprinijele prijateljstvu i dobroj volji između Japana i drugih zemalja. Cijenim što su ta iskustva pomogla u proširivanju mog pogleda na svijet i produbljivanju mojih interesa - dodao je Naruhito.

Japanski premijer Shinzo Abe nerijetko je relativizirao japanske zločine počinjene za vrijeme Drugog svjetskog rata, čime je izazvao nezadovoljstvo azijskih zemalja, posebice Kine i Južne Koreje. Naruhito misli drugačije.

- Važno je gledati ponizno na prošlost te pravilno prenositi tragična iskustva rata i znanje o tijeku povijesti - rekao je 2015. Naruhito.

Američki predsjednik Donald Trump i njegova supruga Melania posjetit će Japan idućeg mjeseca te biti prvi gosti nakon ustoličenja novog vladara.

Vlada će krajem godine pozvati goste iz 195 zemalja na službenu proslavu Naruhitova ustoličenja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 09:37