Zadnji summit Europske unije, na kojemu se Hrvatska svrstala u skupinu država koje su blokirale izbor Fransa Timmermansa za predsjednika Europske komisije otvorio je pitanje je li se to Hrvatska unutar EU svrstala s državama Višegradske skupine, s kojima inače Bruxelles ima ozbiljnih problema, te s Italijom koja vodi svoj rat protiv EU?
Nije mali broj onih i u Bruxellesu koji su se čudili ovakvom stavu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića kojeg su smatrali vjernim sljedbenikom politike Angele Merkel.
“Nije vam baš ugledno društvo”, prokomentirao je jedan diplomat EU svrstavanje Hrvatske u skupinu koja je na kraju možda bila i ključna u sprječavanju prvog paketa s imenima budućih čelnika EU kojeg su, iza leđa drugima, sastavili njemačka kancelarka i francuski predsjednik Emanuel Macron.
Međutim, svrstavanja Hrvatske u spomenutu skupinu ne znači promjenu kursa unutar EU.
Službeni razlog za odbijanje plana iz Osake, onaj koji je spomenuo premijer Plenković, bila je “solidarnost unutar Europske pučke stranke” koja je njemu dala mandat da pregovara i ustraje u stavu da Manfred Weber bude predsjednik Komisije.
Plenković je vjerojatno imao i druge razloge biti protiv Timmermansa. On je uime EU tražio da Hrvatska implementira odluku arbitražnog suda oko spora sa Slovenijom, a tijekom pristupnih pregovora imao oštar stav kao nizozemski europski ministar. Koji god razlog bio, Hrvatska nije imala iste motive kao Višegradska skupina, predvođena Viktorom Orbanom, i Italija.
Stoga bi se mogli reći da se svrstavanje službenog Zagreba na sastancima u Bruxellesu temeljilo na trenutnim interesima.
Cijelu analizu Augustina Palokaja pročitajte u subotnjem Magazinu.
Osim analize drame u Bruxellesu, u Magazinu čitajte i ove teme:
- Insajderski izvještaj iz podijeljenog HDZ-a: Blok protiv Plenkovića
- Treba li ukinuti državnu maturu
- Zašto je šah postao kao jazz, strast malobrojnih
- Tko su ljudi koji ljeta radije provode na rijeci nego na moru
- Hoće li žene ikad zavoljeti ženski nogomet
- Što je TikTok, društvena mreža zbog koje se i dvadesetogodišnjaci osjećaju stari
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....