BIJEG PRED NASILJEM U MJANMARU

JEDNA OD NAJSIROMAŠNIJIH DRŽAVA SVIJETA PRETVARA OTOK U UTOČIŠTE ZA IZBJEGLICE Dobit će 280 mil. dolara za primanje 100.000 Rohindža

Rohyinga muslimani pobjegli su iz Mjanmara u Bangladeš
 Profimedia, Barcroft Media

Bangladeš je u utorak odobrio projekt od 280 milijuna dolara za pretvaranje izoliranog otoka izloženog poplavana u Bengalskom zaljevu u privremeno utočišta za 100.000 Rohindža, muslimanske manjine koja bježi pred nasiljem u susjednom Mjanmaru.

Odluka je donesena nekoliko dana nakon što je Bangladeš postigao dogovor o repatrijaciji Rohindža u Mjanmar kako bi se smanjio pritiska na izbjegličke logore.

Odbor vlade Bangladeša na čelu s premijerkom Šeikom Hasinom odobrio je plan ulaganja u otok Bhashan Char, poznat i kao Thenger Char, unatoč kritikama humanitarnih djelatnika koji tvrde da je otok gotovo nenastanjiv.

Ministar planiranja Mustafa Kamal rekao je da će biti potrebno vremena da se izbjeglice vrate u domovinu te da Bangladeš u međuvremenu treba mjesto gdje će ih udomiti. Projekt smještanja 100.000 izbjeglica na otok bit će gotov do kraja 2019. godine, najavio je.

"Mnogi ljudi žive u teškim uvjetima", rekao je opisavši priljev izbjeglica kao "prijetnju i sigurnosti i okolišu".

Više od 600.00 Rohindža potražilo je utočište u Bangladešu nakon što je vojska većinski budističkog Mjanmara krenula u snažnu protuustaničku operaciju nakon napada militanata Rohindža na vojnu bazu i policiju 25. kolovoza.

Ministar vanjskih poslova Bangladeša Abul Hassan Mahmood Ali u rujnu je zatražio međunarodnu potporu za prebacivanje Rohingya na otok.

Bangladeš, jedna od najsiromašnijih i najnapučenijih država svijeta, planira graditi na otoku koji je nastao iz naplavljenog mulja u delti rijeka na obali Bangladeša prije samo 11 godina. Otok redovito biva poplavljen tijekom razdoblja monsuna od lipnja do rujna a nalazi se na dva sata vožnjom brodom od najbližeg naselja.

Bangladeš i Mjanmar dogovorili su se krajem prošlog tjedna prihvatiti pomoć Visokog povjereništva UN-a za izbjeglice (UNHCR) u repatrijaciji stotina tisuća muslimana Rohingya, rekao je Ali u subotu.

Dvije vlade potpisale su sporazum kojim su dogovoreni uvjeti procesa repatrijacije i povratka Rohindža u Mjanmar za dva mjeseca.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 08:47