Tisuće ljudi tiskale su se u subotu na graničnom prijelazu Kastanies, a oko 500 grčkih vojnika i policajaca sporadično je ispaljivalo suzavac kako bi im spriječili ulazak iz Turske u EU, piše francuska agencija AFP o razvoju situacije pošto je Turska pustila migrante put Europe.
Nekoliko kilometara dalje, stotine izbjeglica uspjele su ući na sjever Grčke nakon što su u zoru prešle rijeku Maricu, koja se 200 km proteže uz granicu, prenosi AFP.
"Jesmo u Grčkoj?", pitao je mladi Afganistanac koji je prešao granicu sa skupinom od 20 osoba. "Gdje možemo naći taksi ili vlak do Atene?", pitao je netko drugi.
Otkako je Turska u petak objavila da će migrantima otvoriti granice za put do Europe, grčki vojnici i policija pojačali su ophodnje duž rijeke Marice i preko zvučnika objavljuju upozorenja o zabrani ulaska u Grčku.
Ali za nadzor to je prostrano i nepristupačno područje. Grčke vlasti koriste se dronovima kako bi lokalizirale migrantske skupine.
"Neprestance ih uhićujemo", rekao je grčki policajac koji je s kolegama priveo deset migranata. Većinom se radi o mladim muškarcima iz Afganistana, bez prtljage.
Na sporednim cestama, skupine izbjeglica neprestano hodaju, neki su izgubili obuću u rijeci, neki su prekriveni blatom i iscrpljeni nakon višesatnog boravka na hladnoći i kiši.
Pokušavaju stići do Soluna, drugoga grada zemlje, ili do Atene gdje se nadaju doći do predstavnika Ujedinjenih naroda.
"Hodamo četiri dana, prešli smo rijeku jer nije bila visoka", ispričao je 36-godišnji Iranac.
"Želim stići do Albanije i od tamo nastaviti dalje u Europu", rekao je jedan izbjeglica koji prelazi granicu sa skupinom Afganistanaca i Afrikanaca.
U selu Marassia, nedaleko od rijeke, vlasnica kavane "redovito viđa izbjeglice, ali to što se zbiva od petka neviđeno je. Čini se da iz Turske stižu tisuće izbjeglica", ispričala je.
Nekoliko metara dalje, afganistanske obitelji sklonile su se u kapelicu. Tu je petero gladne djece u mokroj odjeći, koja traže pomoć i hranu.
Čeka se odluka "šefice" EU Angele Merkel
Na graničnom prijelazu Kastanies (ili Pazarkule u Turskoj) oko 4000 migranata, Afganistanaca, Sirijaca, Iračana okupilo se iza ograde, navodi grčki policijski izvor i dodaje da ih je ranije bilo 1200.
Sirijac koji čeka s turske strane objašnjava da je stigao jučer (u petak) navečer i da čeka prelazak u Grčku.
"Ali Grci su zatvorili ulaze, čekamo da ih otvore i ako to ne učine prijeći ćemo ilegalno. Ni govora da se vratimo u Istanbul", objašnjava.
"Više ništa nemamo, više nemamo novaca", rekao je 20-godišnji Afganistanac koji je platio 1000 turskih lira (ili 150 eura) za taksi iz Istanbula.
"Turska i njezin predsjednik otvorili su granice da nam omoguće prolazak u Europu jer je u Turskoj stanje teško", objašnjava jedan Egipćanin. "Ali Grci nas ne puštaju i čekamo odluku šefice Europske unije, Angele Merkel, rekao je pogrešno atribuirajući njemačkoj kancelarki dužnost predsjednice Euorpske komisije.
"Čekat ću, neću otići, čekat ću dok otvore granicu jer nemam drugog izbora", govori Iranka koja šest godina živi u Turskoj.
Oko improviziranih ležaja žene i djeca zamotani u pokrivače, s kapama preko lica štite se od suzavca koji ispaljuju grčki policajci.
Neki su se popeli na stabla, dugi lome beton i bacaju komade na grčku stranu.
S grčke strane Panagiotis Harelas, predsjednik graničara pokazuje novinarima da su neke od tih granata proizvedene u Turskoj. "Suočeni smo s turskom propagandom i turskim suzavcem", zaključio je.
Stotine migranata probile kopnenu i morsku granicu Grčke, neki već na Lezbosu
Stotine migranata koje se kreću prema Grčkoj, nakon što je Ankara objavila da neće zadržavati migrante, probile su grčko-tursku granicu u nedjelju i stigle na otok Lezbos te u kontinentalnu Grčku kod graničnog prijelaza Kastanies, dok se tisuće migranata okupilo na grčko-turskoj granici.
Čini se da je 220 migranata u tri čamca stiglo na egejski otok Lezbos, prenosi Reuters.
Skupina migranata je pregazila plitku rijeku kod graničnog prijelaza Kastanies i stigla u Grčku.
Interventna policija je u subotu suzavcem rastjerala stotine migranata koji su pokušavali ući u Grčku.
Ankara je objavila u petak da više neće zadržavati migrante koji pokušavaju doći u Europsku uniju, nakon ofenzive sirijske vojske na položaje pro-turskih pobunjenika u Idlibu, pogibije 33 turska vojnika i prema Erdoganu mlake reakcije NATO-a.
"Jučer je bilo 9600 pokušaja prijelaza naše granice i sve smo uspješno riješili", rekao je zamjenik ministra obrane Alkiviadis Stefanis za grčku televiziju Skai.
Međunarodna organizacija za migracije navodi da je na grčko-turskoj granici oko 13 tisuća ljudi.
Do kasno u subotu autobusi u turskim gradovima punjeni su migrantima, navodi ta organizacija.
Grčka vlada govori o orkestriranom napadu na svoje granice i optužuju Tursku za aktivno usmjeravanje migranata.
"Ne samo da ih ne zadržavaju, oni im pomažu", rekao je Stefanis za Skai.
Bruxelles je poručio da podržava Grčku.
Grčka je bila ulazna europska zemlja za tisuće migranata 2015. i 2016., a već je preko 40 tisuća migranata smješteno na egejskim otocima gdje žive u prenapučenim kampovima i teškim uvjetima.
Prošloga tjedna mještani otoka Lezbosa sukobili su se s interventnom policijom.
Otočani tvrde da snose nesrazmjeran teret te zahtijevaju izgradnju prihvatnih kampova drugdje u Grčkoj.
Ministar migracija Notis Mittarachi rekao je za grčku televiziju Ant1 da Grci ne žele "ovu navalu u našoj zemlji" te da Grčka nije zemlja u koju svatko može doći bez poštivanja pravila.
Reutersovi svjedoci vidjeli su manje grupe migranata kako hodaju poljima kod grčkog grada Orestiada, udaljenog oko 6 kilometara od granice.
Četiri Afganistanca su navodno zapalila logorsku vatru.
"Želimo mjesto gdje možemo ostati, hranu i toplinu", rekla je dvadesetšestogodišnja Najibe Rezaji iz Afganistana.
Grčka policija i vojska uhićuju osobe koje pokušaju preći granicu.
"Svi su oni Afganistanci, a ne Sirijci", rekao je jedan vojnik.
"Jesu li to Sirijci o kojima je Erdogan pričao", dodao je.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....