Život u kineskom višemilijunskom gradu Wuhanu, izvorištu zaraze koronavirusa, laganim i opreznim koracima vraća se u kolotečinu.
Dok Europa i ostatak svijeta uvodi sve strože restrikcije na svakodnevni život građana, kineske vlasti su počele oblažavati mjere restrikcije nakon dva mjeseca stroge karantene, piše The Guardian.
Po prvi put nakon višetjedne izolacije prve skupine građana su u ponedjeljak napustili stanove kako bi otišli u dućan ili se prošetali po kvartu. Protekloga vikenda, prvi vlak stigao je u grad u kojemu je bilo više od tisuću radnika iz drugih dijelova provincije Hubei, koji se polako vraćaju na posao.
U nedjelju su lokalne vlasti poručile građanima da se mogu vratiti na posao ako nemaju temepraturu te posjeduju zeleni zdravstveni karton, odnosno dokaz da nemaju virus, a također i potvrdu od poslodavca. Poručili su da će se grad postepeno otvoriti, najavili su i ponovnu uspostavu javnog prijevoza.
Stranci ili Kinezi iz drugih gradova koji su se u Wuhanu zatekli kada su uvedene stroge mjere o ograničenju kretanja 23. siječnja, odnosno zabrani napuštanja grada, mogu predati zahtjev ako žele napustiti grad.
Građani i dalje nose zaštitne maske. Stanovnici Wuhana ističu da samo ljudima iz stambenih četvrti s potvrdom zdravstvenih vlasti dopušteno da napušte stanove te da građani moraju i dalje biti oprezni prilikom kretanja gradom.
- Svi smo još uvijek jako oprezni, rekla je Iris Yao (40) za The Guardian, koja je provela u gradu zadnja dva mjeseca.
Iako je posljednjih tjedana dramatično pao broj zaražnih od koronavirusa u Kini, raste broj uvezenih slučajeva zaraze.
U ponedjeljak je u Kini bilo 39 novih slučajeva koronavirusa, ali sve su uvezeni slučajevi, prema podacima Nacionalne zdravstvene komisije.
Velika većina dućana i svi restorani su još uvijek zatvoreni, iako je mnogima tvrtka propala uslijed epidemije. Tvornice i druge tvrtke još uvijek nisu u punom pogonu.
Kineske vlasti ulažu velike napore da ožive zamrlo gospodarstvo, ali zamjenik guvernera Kineske narodne banke Chena Yulua poručio je da nema razloga da dođe do inflacije ili deflacije.
U nedjelju su kineske vlasti naredile da se svi međunarodni letovi prema Pekingu preusmjeravaju u druge gradove gdje će putnici biti pregledani prije nego što se zapute u glavni grad.
- Mislim da je epidemija pod kontrolom, ali to definitivno ne znači da je sve gotovo, da se možemo opustiti, izjavila je za Reuters 25-godišnjakinja koja radi u internetskom sektoru dok se u subotu šetala poznatim kompleksom građevina Ljetna palača u Pekingu.
- Odvažila sam se na izlazak danas, ali naravno još uvijek me strah, rekla je.
Vlasti Shanghaija i Guangzhoua istaknuli su da će ubuduće svi međunarodni putnici biti testirani na koronavirus.
Prometne gužve u Pekingu u ponedjeljak ujutro su još jedan znak da se normalni život polako vraća u Kinu.
U Kini je od izbijanja epidemije bilo 81.00 slučajeva zaraze koronavirusom, od čega 3,270 smrtnih slučajeva.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....