Posljednji američki vojnici napustili su Kabul u ponedjeljak točno minutu prije ponoći po lokalnom vremenu (22:29 po hrvatskome) čime je i formalno, nakon 20 godina, okončan najdulji američki rat u povijesti.
Posljednji napori vezani uz evakuaciju trajali su sve do zadnjeg trenutka kada je agencija Associated Press oko 22:30 po hrvatskom vremenu izvijestila, pozivajući se na jednog talibanskog stražara na kabulskom aerodromu, da su poletjeli i posljednji američki avioni, njih 5. Istu je informaciju objavio i novinar Newsweeka iz Kabula, a nedugo potom potvrdili su je i u Pentagonu. AFP je izvijestio da je diljem Kabula nakon ovih izvješća počela odjekivati rafalna paljba u znak slavlja zbog američkog odlaska.
Da je rat u Afganistanu za Ameriku okončan, objavio je čelnik Središnjeg zapovjedništva američkih Oružanih snaga, general Kenneth McKenzie, rekavši na Pentagonovoj press konferenciji kako je iz Kabula odletio posljednji američki zrakoplov.
- Naše povlačenje označava kraj vojne evakuacije, ali i kraj gotovo 20-godišnje misije koja je počela 2001., misije koja je privela pravdi Osamu bin Ladena i njegove suradnike u al-Qaidi. Cijena je bila visoka. Poginulo je 2.461 američkih vojnika i civila, a više od dvadeset tisuća je ranjenih. To, nažalost, uključuje i trinaest američkih vojnika koji su prošlog tjedna ubijeni u napadu ISIS-K-a. Poštujemo njihovu žrtvu i sjećamo se njihovih herojskih postignuća - kazao je.
- Nijedna jedina riječ koju bih mogao izgovoriti ne bi bila dovoljna da odam počast onima koji su služili ili da otkrijem emocije koje me preplavljuju, ali ponosan sam što sam bio dio ovog pothvata - dodao je general McKenzie.
Opširnije o njegovom obraćanju donosimo OVDJE.
Neočekivana objava
Njegova objava kraja rata stigla je pomalo neočekivano, s obzirom da se očekivalo da će posljednje evakuacije potrajati još tijekom utorka, posljednjeg dana koji je kao rok za povlačenje zadao predsjednik Biden, ali posljednji avioni, njih pet, iz Kabula su odletjeli u u posljednjoj minuti ponedjeljka.
Odmah potom Kabulom su u znak slavlja počeli odjekivati rafali. Talibani su, kako javlja BBC, u prvoj verbalnoj reakciji tek kratko priopćili: - Ovo je trenutak za povijest.
Predsjednik Joe Biden je također izdao priopćenje u kojem je zahvalio svim vojnicima na sudjelovanju u 20-godišnjoj misiji. Ustvrdio je da su svi vojni zapovjednici jednoglasno preporučili povlačenje s krajem kolovoza. Najavio je da će se tijekom utorka obratiti američkoj naciji kako bi progovorio o svojoj odluci da ne produlji prisutnost vojske u Kabulu i nakon 31. kolovoza.
U međuvremenu je objavljena i fotografija posljednjeg američkog vojnika koji je napustio afganistansko tlo. Riječ je o general-pukovniku Chrisu Donahueu, zapovjedniku 82. zračne divizije, a njegovi podređeni uslikali su ga netom prije ukrcaja u zrakoplov.
A posljednji dan američke prisutnosti u Kabulu protekao je u znaku djelovanja američke proturaketne obrane koja je presrela pet raketa ispaljenih na kabulski aerodrom u ponedjeljak rano ujutro, rekao je američki dužnosnik.
Afganistanski mediji u ponedjeljak su izvijestili da je napad raketom izveden iz stražnjeg dijela automobila. Prema navodima novinske agencije Pajhwok, nekoliko je raketa pogodilo različite krajeve afganistanskoga glavnog grada. Na videosnimci koju je dobio CNN vidi se vozilo u plamenu na ulici u kabulskom naselju Khair Khana nakon ispaljivanja raketa. Spaljeni ostaci automobila prekriveni su krhotinama, staklo nedostaje na svim prozorima, a guma na kotačima se rastopila. U stražnjem dijelu automobila bilo je postavljeno šest lansirnih cijevi koje se vide na snimci. Svjedoci navode da je jedna od raketa pogodila obližnju zgradu, raketni je udar bio vidljiv na obližnjoj visokoj kuli, ali talibanski izvori navode da nema žrtava.
Američki je dužnosnik za CNN rekao da je teroristička organizacija Islamska država vilajet Khorasan vjerojatno lansirala rakete. Prvotna izvješća nisu ukazala na američke žrtve u posljednjem raketnom napadu, anonimno je izjavio američki dužnosnik za Reuters.
Zaštita svih na tlu
U priopćenju Bijele kuće navedeno je da je predsjednik Joe Biden ponovio svoju naredbu da zapovjednici čine "sve što je potrebno kako bi zaštitili naše snage na tlu", nakon što je obaviješten o napadu, kao i tome da se operacije neometano nastavljaju na aerodromu.
The Wall Street Journal objavio je da većina stanovništva SAD-a podupire povlačenje iz Afganistana, ali su nezadovoljni kaotičnim slikama koje su obilježile evakuaciju. I dalje postoji podijeljenost oko pitanja Bidenove odgovornosti za masakr u zračnoj luci kad je poginulo 170 Afganistanaca i 13 Amerikanki i Amerikanaca.
U nedjelju je SAD napadom dronom, kako tvrdi, usmrtio bombaša samoubojicu iz redova IS-a u automobilu bombi za kojeg je Pentagon tvrdio da se spremao napasti aerodrom. Središnje zapovjedništvo SAD-a objavilo je da istražuje izvješća o civilnim žrtvama nedjeljnog napada dronom. "Znamo da je došlo do snažnih naknadnih eksplozija koje su nastale uništavanjem vozila, što ukazuje na veliku količinu eksplozivnog materijala u unutrašnjosti koja je mogla uzrokovati dodatne žrtve", navodi se.
Napad dronom
U napadu bespilotnom letjelicom poginulo je devet osoba, rekao je jučer glasnogovornik talibana Zabihullah Mujahid za kinesku državnu televiziju CGTN, kritizirajući djelovanje SAD-a na stranom tlu kao nezakonito.
Do ponedjeljka je evakuirano 114.400 osoba, uključujući strane državljane i ugrožene Afganistance. Prioritet su u posljednjoj fazi izvlačenja imale osobe koje su u ekstremnom riziku. Jake Sullivan, savjetnik američkog predsjednika za nacionalnu sigurnost, rekao je da se nastavlja suradnja s talibanima kako bi se osigurao izlazak onih koji to žele i nakon 31. kolovoza. To je gotovo 100 država zatražilo zajedničkom izjavom od novih vladara Afganistana i za to dobilo jamstvo talibanskih vlasti.
Turska ne može preuzeti teret novog migrantskog vala iz Afganistana, rekao je ministar vanjskih poslova Mevlüt Çavuşoğlu nakon razgovora s njemačkim kolegom Heikom Maasom. Zabrinutost Turske je razumljiva budući da ta zemlja udomljava 3,7 milijuna izbjeglica iz Sirije, koje su prema kulturnim i civilizacijskim karakteristikama bliske turskoj zajednici. S Afganistancima, tvrdi Ankara, nije tako pa je već bilo slučajeva zaustavljanja izbjeglica na granici s Iranom. U Turskoj je trenutačno 300.000 izbjeglica iz Afganistana. Zabrinutost u Europi je pretjerana budući da su okolnosti iz temelja promijenjene.
Ministar Maas je na turneji tijekom koje će posjetiti još Uzbekistan, Tadžikistan, Pakistan i Katar kako bi pokazao njemačku podršku zemljama koje će pretrpjeti posljedice krize u Afganistanu. Katar je na popisu kao zemlja u kojoj su talibani imali politički ured i koja je, vjeruje se, razvila dobre odnose sa sunitskim ekstremistima. Diplomatski izvori iz Katara za AP, razumljivo, umanjuju mogući utjecaj na talibane kako se od Dohe ne bi očekivalo previše. Uzbekistan je izvijestio SAD da neće moći zadržati afganistanske pilote koji su prebjegli neposredno prije pada Kabula i traži da ih se prebaci u treću zemlju jer bi mogli postati razlog spora s talibanima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....