Proteklog je vikenda Sjedinjene Američke Države zatresla vijest o namjeri telekomunikacijskog diva AT&T-a da u poslu vrijednom 85 milijardi dolara preuzme Time Warner, medijski konglomerat u čijem su vlasništvu CNN, HBO, filmski studiji Warner Bros.... Iz AT&T su objavili kako je postignut dogovor o preuzimanju, a koliko je to golem posao najbolje dokazuje tržišna vrijednost obiju kompanija: zajedno vrijede preko 300 milijardi dolara!
AT&T je drugi najveći pružatelj bežičnog interneta u Americi s preko 80 milijuna korisnika, a vrijednost mu je procijenjena na 230,6 milijardi dolara. S druge strane, Time Warner je treća najveća medijska kompanija na svijetu, čija je vrijednost oko 69,6 milijardi dolara.
Iako je namjera o sklapanju velikog posla službeno objavljena, da bi do svega došlo, potrebno je pričekati odobrenja regulatora koji će procijeniti predstavlja li ovo spajanje stvaranje premoćnog igrača na tržištu.
- Prevelika koncentracija moći u rukama malog broja ljudi... Ovo je klasični primjer uništavanja demokracije, već je rekao republikanski predsjednički kandidat Donald Trump, obećavajući da će, uđe li u Bijelu kuću, onemogućiti ovo spajanje.
Amerikanci su šokirani činjenicom da će jedna telekomunikacijska kompanija preuzeti svjetski poznate medijske, televizijske, sportske i ostale brendove, a većina analitičara tvrdi da će ovo zauvijek izmijeniti svijet medija i tehnologije.
Mnogi su ostali zatečeni objavom o poslu, o kojem se pregovaralo u najstrožoj tajnosti. Ipak, novinari New York Timesa tvrde da su odradili cijeli niz intervjua s utjecajnim ljudima iz obiju kompanija i na kraju složili cijeli mozaik - gdje je sve krenulo, koliko je trajalo i gdje je priča završila. Nekako bi razumno zvučala priča da su se završni pregovori odvijali u nekom neboderu na Manhattanu, ali na kraju je ispalo da se sve odvijalo na potpuno drugačiji način.
Više nalikuje dogovoru nekakvih mafijaša, a ne uglednih direktora koji bi mogli monopolizirati medijsku scenu u SAD-u.
Prema navodima NY Timesa, ključni dan za postizanje dogovora bio je 11. listopada. Tada je direktor Time Warnera Jeff Bewkes u društvu svojih najbližih suradnika privatnim avionom doletio u drugu najveću zračnu luku u Dallasu. Nije se previše udaljio od svoje letjelice, napravio je tek nekoliko koraka dalje i ušao u jedan obližnji hangar. Tamo je već čekao Randall Stephenson, prvi čovjek AT&T-a. Dvojcu teškom nekoliko milijardi dolara nije se dalo ići u nekakav obližnji hotel ili ured, odlučili su se posao stoljeća zaključiti u - bučnom hangaru!
Nakon sat-dva pregovora direktori su si pružili ruke i otišli svatko u svom smjeru. Jedanaest dana poslije kompanije su objavile priopćenje da je dogovoren posao vrijedan 85,4 milijardi dolara.
Pregovori o kupnji Time Warnera počeli su u kolovozu. Sve je počelo ručkom Stephensona i Bewkesa u New Yorku na kojemu je čelni čovjek AT&T-a jasno poručio koje su mu namjere. Ubrzo su počeli sastanci za koje je znala tek nekolicina najviše pozicioniranih direktora, a prvo i jedino pravilo kod pregovora je bilo - baš ništa ne smije iscuriti u javnost. Koliko je sve bilo tajno, dovoljno govori činjenica da za veliko preuzimanje nisu imali pojma čelni ljudi HBO-a i Warner Brosa.
Sastanci su se održavali u Dallasu, New Yorku, Washingtonu i Nashvilleu. Posebno je bila popularna ova posljednja 'neutralna destinacija', a razlog je bio pomalo bizaran.
- Tamo nas baš nitko ne prepoznaje - rekao je jedan od direktora.
NY Times piše da su sudionici sastanaka morali koristiti lažna imena, a čak je cijela operacija imala kodno ime 'Bobtail'.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....