Ruke Putinovog FSB-a su jako duge. Njemačka se, odnosno njene oružane snage Bundeswehr, dobrano osramotila. Rusi su prisluškivali razgovor nekoliko njihovih visokih časnika o mogućnosti da Ukrajini predaju svoje dalekometne krilate rakete Taurus i u kojem su razmatrali gdje bi ih bilo najsvrsishodnije primijeniti.
Njemačko ministarstvo obrane je priznalo da se prisluškivanje zbilo, mada navodi da je u tijeku sveobuhvatna istraga koja bi trebala pokazati je li snimka koju je objavila ruska prorežimska propagandna medijska kuća Russia Today (RT) "potpuno autentična" ili su na njoj prije objavljivanja vršeni "određeni zahvati", a provodi se i istraga kako je moguće da Rusi, unatoč stalnim upozorenjima, prisluškuju toliko visoke časnike.
Naime, jedna od glavnih Putinovih medijskih ratnohuškačkih jastrebova Margarita Simonjan, urednica RT-a, objavila je snimku, dugu 38 minuta, koju je, kako kaže, "od drugova u odorama" (takvo nešto se bez odobrenja iz samog vrha Kremlja, pa i osobnog odobrenja Vladimira Putina, bez sumnje ne bi moglo objaviti) dobila 1. ožujka, mada je snimka od 19. veljače.
- Incident će biti vrlo pomno, detaljno i intenzivno istražen, i to u najkraćem roku - poručio je Olaf Scholz iz Rima. No njemački su časnici, kako se čini, bili više nego neoprezni jer su razgovarali na platformi WebEx koju je, kažu njemački mediji, dosta lako "razbiti". Odnosno, o ozbiljnim su, diskretnim i tajnim stvarima razgovarali na "nedovoljno zaštićenoj mreži", pogotovo jer je jedan od sudionika razgovora tada bio u Singapuru i koristio je mobitel.
Prema RT-u, radi se o razgovoru u kojem su sudjelovali i načelnik uprave za operacije i obuku ratnog zrakoplovstva Franko Grefe, inspektor zračnih snaga Ingo Gerhartz te još dva časnika. Kremlj se na objavljivanje snimke očito odlučio ne samo da pokaže kako može uspješno špijunirati jednu tako važnu članicu NATO-a (iz najjače oporbene stranke CDU odmah su izrazili svoju zabrinutost oko toga što još Rusi sve imaju snimljeno), nego i da izazove aferu u Njemačkoj, spriječi eventualnu prodaju Taurusa Ukrajini te da skrene pažnju sa smrti i sahrane najjačeg antirežimskog oporbenog političara Alekseja Navaljnog, što je u zapadnim medijima danima bila jedna od vodećih tema.
Osim toga, snimka je trebala potvrditi i nedavne riječi Vladimira Putina da je Zapad "umiješan u rat", pogotovo nakon nezgrapnih riječi francuskog predsjednika Emmanuela Macrona koji je govorio o angažiranju francuskih vojnika u Ukrajini, a iz snimke njemačkih časnika se čuje kako oni govore o nazočnosti "britanskih i američkih vojnika".
- Curenjem informacija Rusija želi spriječiti Njemačku da konačno isporuči Ukrajini krstareće rakete Taurus, koje su joj očajnički potrebne - rekao je vanjskopolitički savjetnik CDU-a Roderich Kiesewetter u intervjuu za kanal n-tv, a zastupnik vladajućih Zelenih u Bundestagu Anton "Toni" Hofreiter kaže da to što su Rusi prvi put otkrili ovako delikatne obavještajne podatke "pokazuje kako se boje da će Taurus biti učinkovita podrška Ukrajini".
Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je kako je ovo vrlo neugodna afera, ali on, kako piše Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), ostaje na stajalištu da Tauruse neće isporučivati, a jedan od razloga je što oni mogu doseći Moskvu (domet im je do 500 km), pa se Berlin pribojava da Kijev to ne učini. Scholz je već više puta rekao da se protivi isporuci projektila Taurus, a krajem veljače ustvrdio je da to pitanje "nije na dnevnom redu". Prema njegovom mišljenju, Ukrajini prije svega nedostaje streljiva, pogotovo artiljerijskog, te pitanje opskrbe projektilima Taurus "nije od presudne važnosti".
Doduše, oko isporuke Taurusa u njemačkoj vladi očito postoje razmirice jer se na spornoj snimci čuje kako jedan od sudionika kaže da Pistorius (očito se misli na njemačkog ministra obrane Borisa Pistoriusa) želi "detaljno razmotriti sve mogućnosti i pitanje isporuke Taurusa" te da bi ukrajinski vojnici morali proći "detaljnu obuku" u Njemačkoj ako se na to Berlin odluči.
The Wall Street Journal već navodi kako bi ovo prisluškivanje moglo narušiti odnose Njemačke s NATO-om, ali i natjerati ostale članice da poboljšaju svoju "antišpijunsku" obranu. Der Spiegel piše kako će se Taurusi dijelom koristiti za uništenje, kako navode njemački časnici, "istočnog mosta". Rusi su odmah naveli da se tu radi o Krimskom mostu, koji povezuje Rusiju s anektiranim ukrajinskim poluotokom, a koji je već tijekom rata nekoliko puta bio meta ukrajinskih napada. Naime, čuje se kako jedan časnik govori da jedan Taurus ne može nauditi mostu te da je potrebno deset, ako ne i 20 raketa da se on uništi.
Nadalje ističe kako bi Ukrajincima trebalo predati najmanje 50 raketa. No, Der Spiegel navodi da je ta ruska interpretacija nategnuta jer časnici zapravo samo raspravljaju o tome kako bi Ukrajina mogla najsvrsishodnije iskoristiti rakete, a nije da konkretno planiraju napad na Krimski most. Oni razgovaraju hipotetski. U svom komentaru Margarita Simonjan rekla je kako je "došlo vrijeme da Rusija napomene Njemačkoj što joj se dogodilo kada je u prošlosti uništavala ruske mostove".
Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova rekla je da Moskva očekuje objašnjenje od Berlina. - Tražimo pojašnjenje Njemačke. Službeni Berlin bi ga trebao dati što je prije moguće. Svaki pokušaj izbjegavanja odgovora smatrat ćemo priznanjem krivnje, napisala je Zaharova na svom Telegram kanalu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....