Do sada je fundamentalna ideja Sjeverne Koreje bilo ponovno ujedinjenje s Južnom, no diktator Kim Jong Un sada je objavio da se to ipak neće dogoditi. Došlo je do promjene smjera s dramatičnim posljedicama jer više nije riječ o bratskom narodu već o državi protiv koje se treba boriti, piše njemački Welt.
Kimovo priopćenje krajem godine redefiniralo je odnose s SAD-om i Južnom Korejom, a u ekstremnom slučaju ono bi za cilj moglo imati opravdanje nuklearnog napada.
Nakon višednevne skupštine komunističke partije u Pjongjangu, Kim Jong Un je izjavio da njegova zemlja više ne teži ujedinjenju s južnim susjedom.
- Odnosi između Južne i Sjeverne Koreje više nisu odnosi između ljudi istog naroda, rekao je Kim.
- Ovaj potez predstavlja odmak od dugogodišnje filozofije Sjeverne Koreje da teži ujedinjenju u konfederaciji dva sistema - objašnjava Ifang Bremer iz Korea Risk Group u Seulu koji je svoje viđenje iznio dan prije današnjih dramatičnih događanja.
Još otkad je Kim Jong Unov djed, Kim Il-sung preuzeo vlast nad zemljom, Sjeverna je Koreja na Južnu gledala kao na braću. Nova bi promjena tog smjera mogla imati dramatične posljedice, i to ne samo za Korejski poluotok.
Sjeverna Koreja je podložna strogim međunarodnim sankcijama zbog svog nuklearnog oružja i raketnih programa. Poluotok se nalazi u ratnom stanju, po međunarodnom pravu, od kraja Korejskog rata 1950.-1953., a Pjongjang smatra SAD i Južnu Koreju svojim najvećim neprijateljima.
Odnos se proteklih godina sve više pogoršavao, no i dalje su se nazivali bratskim narodom s ciljem ponovnog ujedinjenja u kojem bi koegzistirali u jednom narodu. Tome je težila i Južna Koreja, no s ciljem da Sjever postane dio njezine liberalne demokracije.
Komunistički Sjever to odbacuje i kritizira ovaj oblik kao „ujedinjavanje kroz apsorpciju“.
- Ponovno ujedinjenje nikada ne može biti postignuto ako državna politika Južne Koreje bude ‘ujedinjenje kroz apsorpciju‘ i ‘ujedinjenje pod liberalnom demokracijom‘, rekao je Kim na plenumu komunista na kraju godine.
- Sada kada je Kim izjavio da su Sjeverna i Južna Koreja odvojene zaraćene države, a ne neraskidivo povezan bratski narod, lakše mu je opravdati vojne akcije protiv vlastitog naroda, kaže Bremer.
Napad tada više ne bi značio napad na braću i sestre.
- Čini se da Sjeverna Koreja stvara moralnu i ideološku osnovu koja joj omogućava da usmjeri nuklearno oružje na Južnu Koreju, SAD i njezine saveznike, dodaje Bremer za Welt.
Kim je jasno rekao u svom govoru:
- Zbog nemilosrdnih mjera neprijatelja da upadnu u našu zemlju, svima je sad jasno da rat na Korejskom poluotoku može izbiti u bilo kojem trenutku.
Vojska Sjeverne Koreje mora se pripremiti, ako bude potrebno i nuklearnim bombama, rekao je.
Prema Bremerovim riječima, Kimova promjena smjera bila je dugo pripremana. Trenutna geopolitička situacija mu je također pomogla u odluci. Prošle godine su SAD ojačale svoje odnose s demokracijama Južnom Korejom i Japanom, s obzirom na nuklearnu prijetnju Severne Koreje. Pjongjang, s druge strane, dugo održava odnose s komunističkom Kinom, a sada ima i sve bliže veze s Rusijom. U agresorskom ratu Rusije protiv Ukrajine gomilaju se dokazi da Sjeverna Koreja oprema Putinove trupe oružjem.
Jasnu ulogu igraju i predstojeći izbori te vrlo napeta situacija u SAD-u.
- Ako Trump pobijedi ove godine, obrambeni stav Sjeverne Koreje, kao što je to bio slučaj 2017., mogao bi pomoći da se Trump sastane s Kimom, rekao je Andrew Yeo s Brookings Institution Center for East Asia Policy Studies. Međutim, to je spekulacija na nivou naklapanja.
Na Novu godinu, Sjeverna Koreja je poduzela prve korake u provođenju Kimovog novog smjera prema Južnoj Koreji. Ministar vanjskih poslova Choe Son Hui konzultirao se sa svojim vodećim službenicima o "raspuštanju i reformi" organa odgovornih za odnose s Jugom, objavili su državni mediji.
Istovremeno, Sjeverna Koreja je najavila da će ove godine u svemir lansirati još tri špijunska satelita. Sukob oko programa naoružanja Sjeverne Koreje postao je znatno eksplozivniji prošle godine. Nakon serije raketnih testova bez presedana 2022., zemlja je nekoliko puta testirala rakete, uključujući interkontinentalne balističke rakete, 2023 godine. Kim je uz to čak i u svoj ustav unio obavezu nuklearnog naoružavanja Sjevera.
Pored proširenja nuklearnog arsenala i izgradnje vojnih dronova, sjevernokorejski izvještaji kažu da je jedan od najvažnijih zadataka za 2024. lansiranje još tri izviđačka satelita. Kim je naglasio da se Sjeverna Koreja mora držati svoje tvrde ofenzivne linije. Lansiranje prvog sjevernokorejskog špijunskog satelita u studenom proslavljeno je kao veliki komunistički uspjeh. S vlastitim vojnim satelitima, Kim Jong-un želi biti u mogućnosti bolje pratiti kretanja SAD-a. Južnokorejska tajna služba nedavno je upozorila na nove provokacije iz Pjongjanga uoči južnokorejskih parlamentarnih izbora u travnju i američkih predsjedničkih izbora u studenom.
Promjena smjera Sjeverne Koreje čini sigurnosnu situaciju u svijetu još opasnijom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....