GEOPOLITIČKA IGRA

Kina bijesna jer im se Kim oteo kontroli

 REUTERS

Reakcija Moskve na nedavni sjevernokorejski nuklearni pokus bila je isprva vrlo žestoka, što je malo iznenađenje jer je Rusija često blagonaklona i benevolentna prema postupcima Pjongjanga. Moskva je osudila ponašanje Sjeverne Koreje i smatra da bi se njoj to najviše moglo obiti o glavu, ali pozvala je SAD, Južnu Koreju i Japan da ne povuku ishitrene i nepromišljene poteze.

Neprimjereno

I za Moskvu je neobuzdano ponašanje Kim Jong-una neprimjereno, ali, kako pišu tamošnji mediji, "termonuklearna kriza na Korejskom poluotoku" došla je Kremlju kao naručena. Naime, smatraju u Moskvi, Rusija u ovoj krizi ima lagodnu poziciju i može iz nje izvući puno ili dosta koristi za sebe. Trenutačno to ne kriju ni neki radikalni ruski političari koji se ponašaju prema onoj oprobanoj devizi "što gore za SAD, to bolje za nas". Kao prvo, Sjeverna Koreja prijeti SAD-u i ona je u ovom trenutku, kako piše moskovski Komersant, važniji problem za Bijelu kuću od "ruskih hakera i umiješanosti Rusije u američke izbore".

Ne treba zaboraviti kako se Rusi nadaju da će i Ukrajina zbog ovoga makar na trenutak - a to im je, u ovom času, dosta - pasti u drugi plan. Drugo, Rusija ima kontakte sa Sjevernom Korejom i može imati određen utjecaj, ali ona je trenutačno ipak kineski satelit ili, kako piše portal Lenta, "uglavnom kineska glavobolja". Rusija sebe tu vidi kao posrednika, koji bi, pak, tu ulogu mogao dobro iskoristiti, da ne kažemo naplatiti.

SAD proziva baš Kinu da popušta mladom diktatoru i ne pokušava ga obuzdati te da je takva politika i dovela do toga da je situacija izmaknula kontroli. Kako pišu ruski mediji, Moskva smatra da će Kina, a ne oni, biti pod pritiskom SAD-a i Zapada zbog nuklearnih pokusa.

Zadužiti Kinu

Upravo zbog napetosti na liniji Washington - Peking, prouzročenoj zveckanjem oružja u Sjevernoj Koreji, Moskva se nada da bi mogla s jedne strane zadužiti Kinu s kojom ima sve bolje odnose (Vladimir Putin i kineski lider Xi Jinping susreli su se već peti put ove godine, trenutačno su u gradu Xiamenu na summitu BRICS-a), ali i obvezati SAD da bude blaži prema Rusiji glede sankcija i Ukrajine.

Naime, Rusi smatraju da je ovakvo opasno i prijeteće ponašanje Kim Jong-una na neki način pljuska Kini jer se pokazuje da Kim Jong-un nije poslušan, a to Xi Jinpingu ne ide u korist uoči 19. kongresa Komunističke partije Kine sredinom listopada na kojem bi mu glatko trebao biti produljen mandat. Predsjednik Xi želi sebe deklarirati kao jakog lidera koji sve drži pod kontrolom pa mu iskakanje "atomskog" Kima ne ide u korist prije zamišljenog trijumfalnog kongresa.

Rusi ne vjeruju

Peking je upozoravao Sjevernu Koreju da se odrekne nuklearnih pokusa, ali oni s njima nastavljaju, premda tamošnja ekonomija posve ovisi o Kini koja je s neposlušnim susjedom u ovoj godini povećala robnu razmjenu za 40 posto. Rusko Ministarstvo obrane ne smatra da se radilo o "termonuklearnoj eksploziji" jer, prema njihovu mišljenju, Sjeverna Koreja ne koristi plutonij, nego uranovo punjenje čija moć ne prelazi 25 kilotona. Kako je Komersantu rekao izvor iz ruskoga Ministarstva obrane, Sjevernoj Koreji treba nekoliko godina za pravi termonuklearni pokus, "a do prave hidrogenske bombe još je vrlo daleko".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 05:10