PRETJERANE MJERE?

Kineske vlasti zbog majmunske boginje upozoravaju građane: ‘Nipošto ne dirajte strance!‘

Oboljeli je otkriven u jugozapadnoj općini Chongqing. Nije poznato radi li se o Kinezu ili stranom državljaninu

Zdravstveni radnici u Kini, ilustracija

 Hector Retamal/Afp/Profimedia/Hector Retamal/Afp/Profimedia

Prvi i za sada jedini slučaj majmunskih boginja u Kini rezultirao je upozorenjem lokalnom stanovništvu da ne diraju strance. Naime, upravo iz te zemlje je prije gotovo tri godine krenula epidemija koronavirusa, koja još uvijek nije stavljena pod kontrolu, a kineske vlasti još uvijek su među najrigoroznijima po tom pitanju, tako da nije neobično da više desetaka milijuna građana stavljaju u lockdown.

Prema pisanju CNN-a, Wu Zunyou, glavni epidemiolog kineskog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, napisao je u subotu na kineskoj platformi Weibo sličnoj Twitteru da su ograničenja covida-19 u zemlji i stroge granične kontrole do sada spriječile širenje majmunskih boginja - ali jedan slučaj je ipak probio barijeru.

Oboljeli je otkriven u jugozapadnoj općini Chongqing. Došao je iz inozemstva i bio je pod obveznom karantenom zbog covida kada je zaraza otkriveno da je zaražen majmunskim boginjama. Ipak, vlasti nisu navele je li riječ o Kinezu ili strancu.

Slučajevi majmunskih boginja, koje uzrokuju simptome slične gripi i lezije slične mjehurićima, počeli su se pojavljivati širom svijeta u svibnju. Sjedinjene Države su do sada prijavile 23.500 slučajeva ove godine, prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti.

Wu je nakon prvog potvrđenog slučaja jasno dao do znanja da je potrebno i važno ojačati praćenje i prevenciju majmunskih boginja, pojašnjavajući da je rizik od širenja bolesti najveći na međunarodnim putovanjima i bliskim kontaktom.

Preporuka da se ne dodiruju sa strancima izazvala je podijeljena mišljenja među stanovništvom.

Naime, neki su pohvalili njegov savjet kao razuman, a neki su izrazili olakšanje što nisu imali kontakte sa strancima. Dio je pak ovakvu preporuku kritizirao jer je smatraju štetnom i diskriminirajućom.

Podsjetili su na početke epidemije koronavirusa kada su neki ljudi u inozemstvu zbog straha od zaraze izbjegavali bilo kojeg Kineza kojeg su vidjeli.

S obzirom na frustracije izazvane čestim zatvaranjima i rigoroznim mjerama zbog koronavirusa, zbog čega se dio stanovništva nije slagao s odlukama vladajućih, dio se zapitao, s obzirom na smjernice epidemiologa Wua, može li mi se i dalje vjerovati.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. prosinac 2024 01:28