‘POSEBAN DAR‘

Krenulo je, 50 tisuća Rusa nadire, dobili su rok za Kursk, ali Ukrajina ima ponudu koju Trump neće moći odbiti!

Ukrajinci su spremni ‘podijeliti svoje resurse‘ s Trumpom nakon rata

Ruski vojnik u Kursku

 Sergey Bobylev/sputnik/profimedia/Sergey Bobylev/sputnik/profimedia

Počela je velika rusko-sjevernokorejska ofenziva u Kurskoj oblasti. Angažirano je oko 50 tisuća vojnika, od kojih deset tisuća pješadinaca Sjeverne Koreje, a prema ratnim izvješćima, Ukrajinci su potisnuti s gotovo pola područja koje drže od početka kolovoza.

Prema navodima ruskih neovisnih izvora, Vladimir Putin želi vratiti taj teritorij najkasnije do kraja ove godine kako bi u što lagodnijoj situaciji dočekao primopredaju vlasti u Bijeloj kući. I londonski The Telegraph, pozivajući se na svoje izvore u britanskoj obavještajnoj službi, tvrdi da je Putin "dao naredbu" svojoj armiji da sve mora biti završeno do inauguracije Donalda Trumpa 20. siječnja 2025. godine. Naime, i u Moskvi i u Kijevu pripremaju se za "mirovni plan" koji će im "izručiti" novi predsjednik SAD-a Trump, a očekuje se da bi to moglo biti u sljedećih četiri do pet mjeseci, dakle najkasnije do ožujka ili početka travnja. Iako u Moskvi tvrde da "ono što se zasad zna" njima izgleda "apstraktno", nije tajna da se i u Kremlju pripremaju za Trumpov prijedlog i žele dotad zauzeti što bolje pozicije. Tako Telegraph navodi da ruska vojska, osim Kurska, nastoji zauzeti što više područja u Donbasu, Zaporižji i Hersonu, odnosno pokušati osvojiti većinu onih područja koja je Moskva u rujnu 2023. godine proglasila "svojim teritorijem" i priključila Rusiji, a da ih još ne kontrolora. Uz to pokušava osvojiti što više područja i u ukrajinskoj Sumskoj oblasti.

image

Snimka koja navodno prikazuje sjevernokorejske vojnike u Rusiji

Epn/newscom/newscom/profimedia/Epn/newscom/newscom/profimedia

Trumpovu planu svi pristupaju oprezno. U Moskvi zapravo već razmišljaju da taj plan, ako im neće ići potpuno u korist, a vjerojatno neće jer će biti nekakav kompromis, "pristojno" odbiju ili odugovlače kako ne bi naljutili Trumpa, odnosno da ga ne "uvrijede", a ipak pokažu da su kooperativni. The Washington Post je objavio da se Trump telefonom čuo s Putinom te mu, prema njihovim izvorima, "savjetovao da ne ide u eskalaciju sukoba", da ne zanemari "da SAD ima prilično vojnika u Europi", ali i da je spreman "prepustiti osvojena područja Rusiji". No, iz Kremlja su rekli da se razgovor nije dogodio. "To je sve čista izmišljotina", ustvrdio je Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov, ali zapadni mediji nisu u to sasvim sigurni.

I Ukrajina se priprema za Trumpov prijedlog, pa Reuters javlja kako i Kijev želi imati što bolju poziciju na bojištu prije nego što stigne prvi prijedlog, a za to pritišće odlazeću američku administraciju da ubrza isporuku oružja (u Kijevu postoji strah da bi Trump mogao usporiti dostavu pomoći) te odobri da dalekometnim projektilima mogu gađati ciljeve duboko u ruskom teritoriju.

Reutersov neimenovani sugovornik iz okruženja predsjednika Volodimira Zelenskog kaže kako je sljedećih četiri-pet mjeseci ključno (upravo do trenutka kada bi Trump mogao izaći s prijedlogom). Sugovornik Reutersa tvrdi da će se u tom razdoblju "odrediti pregovaračke pozicije zaraćenih strana". Stoga novi ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha priprema što skoriji susret Zelenskog i Trumpa. Iako se ne zna kada bi se to moglo dogoditi, pretpostavlja se da bi do njega moglo doći prije inauguracije. Podsjetimo da se Trump veće telefonom čuo sa Zelenskim, a razgovoru je bio prisutan i Elon Musk koji je, prema navodima ukrajinskih medija, obećao da će i dalje Ukrajincima staviti na raspolaganje svoje satelite Starlink. Ukrajinci žele pogoditi Trumpov poslovni nerv.

image

Volodimir Zelenski i Donald Trump tijekom susreta u rujnu

Handout/Afp

S druge strane, The Financial Times (FT) je objavio da je Kijev svoj prijedlog za okončanje rata prilagodio nekim Trumpovim preferencijama kako bi ga privoljeli na svoju stranu. Tako su predložili da "američke snage u Europi jednim dijelom, nakon rata, zamijene Ukrajincima". Ali najvažnije je da predlažu američkim tvrtkama da nakon rata imaju prioritet u investiranju, pa čak i da Trump ima "punomoć kod investicijskog odabira" te da sa zapadnim partnerima "podijele svoje resurse", i to u prvom redu litij. Ukrajinska redakcija Forbesa navodi da Ukrajina raspolaže velikim zalihama litija, a riječ je o više od jedan posto svjetskih zaliha. Uz to, spremni su zamijeniti "kinesku tehnologiju" za američku. Prema navodima FT-a, "Trump je vrlo zainteresiran za te prijedloge", prema tzv. ABC programu - Anybody but China. I kao poseban "dar", Kijev je spreman opozvati svoju veleposlanicu iz Washingtona Oksanu Markarovu koja se našla na meti republikanaca nakon što je organizirala Zelenskom posjet vojnim tvornicama u Americi tijekom kojeg su uz njega bili samo demokrati.

Očito je da i Kijev i Moskva ozbiljno pristupaju Trumpovu dolasku u Ovalni ured, pogotovo njegovu mirovnom prijedlogu za Ukrajinu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 09:11