MURSITPINAR - Kurdski borci u gradu Kobaniju na sirijsko-turskoj granici koji odolijevaju napadima džihadista Islamske države (IS) s olakšanja su u ponedjeljak dočekali prve pošiljke oružja koje im je iz zraka bacila američka vojska, javljaju agencije.
AFP podsjeća da su kurdski borci iz Jedinica narodne zaštite (YPG), zahvaljujući zračnim udarima koalicijskih snaga predvođenih Sjedinjenim Državama, uspjeli zaustaviti napredovanje IS-a, ali da je grad i dalje pod opsadom.
Američko središnje zapovjedništvo objavilo je da je isporučilo oružje, streljivo i medicinske potrepštine sirijskim pobunjenicima koji tjednima pokušavaju zaustaviti krvavi osvajački pohod Islamske države.
SAD je počeo provoditi zračne udare protiv IS-a u Iraku u kolovozu i otprilike mjesec dana kasnije je počeo bombardirati tu militantnu skupinu u susjednoj Siriji.
"To oružje će biti od velike pomoći borcima YPG-a u borbi protiv IS-a", izjavio je glasnogovornik kurdskih snaga Redur Xelil. Tri američka transportna zrakoplova C-130 bacila su u zoru 27 paketa oružja i medicinskih potrepština sirijskim Kurdima, koji kontroliraju polovicu grada.
Sirijski opservatorij za ljudska prava je ocijenio da bi "se u svijetlu najnovijih događanja ravnoteža snaga mogla promijeniti".
Prije američke akcije, predsjednik Barack Obama je o namjeri da se sirijskim Kurdima u Kobaniju dostavi vojna pomoć iz zraka obavijestio turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.
"IS je zajednički neprijatelj SAD-a i Turske", kazao je visoki američki izvor.
Ankara, međutim, ne vjeruje sirijskim Kurdima zbog njihove povezanosti s turskim Kurdima koji su desetljećima vodili pobunu u Turskoj u kojoj je izgubilo život 40.000 ljudi. Erdogan se u nedjelju ponovo oglušio o pozive da njegova zemlja kurdskim borcima u Kobaniju dostavi pomoć u oružju. Umjesto toga je glavnu kurdsku Stranku demokratskog jedinstva (PYD) u Siriji, s YPG-om kao njezinim vojnim krilom, optužio da je "teroristička organizacija" povezana s Radničkom strankom Kurdistana (PKK).
Opskrba pobunjenika oružjem posljednja je mjera u sklopu napora Sjedinjenih Država da pomognu lokalnim snagama da odbiju napad Islamske države, radikalne sunitske militantne skupine u Siriji nakon što je Washington godinama pokušavao izbjeći uvlačenje u sirijski građanski rat koji traje više od tri godine. SAD je počeo provoditi zračne udare protiv IS-a u Iraku u kolovozu i otprilike mjesec dana kasnije je počeo bombardirati tu militantnu skupinu u susjednoj Siriji. Zapovjednik američkih vojnih snaga na Bliskom istoku, general Lloyd Austin, je kazao da zračni udari na IS već pokazuju rezultate, ali da će ta kampanja potrajati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....