Vladimir Putin kuje zavjeru kako bi izgradio ‘Sovjetski Savez 2.0‘, kazao je ministar vanjskih poslova Litve te upozorio američke i NATO čelnike da ne smanjuju broj svojih vojnika u istočnoj Europi, piše Telegraph.
Gabrielius Landsbergis je rekao da se Europska unija mora više uključiti i ponuditi rješenja za krizu potaknutu strahom od invazije Rusije koja je nagomilala više od 100.000 vojnika u blizini granice s Ukrajinom.
Također je pozvao EU da razmotri sankcije protiv Rusije i Bjelorusije i ‘pokaže im zube‘.
Litva je bila u neprestanom kontaktu s SAD-om tijekom pregovora s Rusijom u Ženevi, kazao je Landsbergis. Washington je u vezi pregovora ponudio visoku razinu transparentnosti, iako u same pregovore Europska unija nije bila uključena.
Postojale su spekulacije da bi Sjedinjene Države bile spremne smanjiti broj svojih vojnika u regiji, ako bi i Rusija zauzvrat učinila isto kad je u pitanju broj njezinih vojnika na granici s Ukrajinom.
No, Landsbergis je upozorio da bi bilo kakvo smanjenje broja vojnika NATO snaga u regiji bila ‘crvena linija‘ za europske države.
- Najgore što se može dogoditi je pogoršanje sigurnosne situacije. To bi se moglo dogoditi u nekoliko scenarija. Mogla bi reagirati Bjelorusija, mogao bi se dogoditi napad na Ukrajinu i mogla bi to biti posljedica smanjenja broja vojnika u regiji. S obzirom na krhku sigurnosnu situaciju, to je vjerojatno ‘crvena linija‘ za mnoge europske države, kazao je.
- Postoji taj osjećaj da se želi izgraditi Sovjetski Savez 2.0, dodao je ukazujući na rusku vojnu prisutnost u Gruziji, u dijelovima Ukrajine, Moldavije, Kazahstana i Bjelorusije.
- Putin je rekao da je najveća politička greška 20. stoljeća raspad Sovjetskog Saveza. Sad vidimo taj žal zbog gubitka carstva i želju da ga se ponovno izgradi kroz ono što se događa po Europi.
Litvu, koja je sada članica NATO saveza i Europske unije, Sovjetski je Savez anektirao 1939. godine. Landsbergis kaže da je Putinov zahtjev da se Ukrajina i ostale države ne pridruže NATO-u posve neprihvatljiv te da je stvar Kijeva hoće li se ili neće pridružiti Savezu.
- NATO je savez otvorenih vrata i takav mora ostati. Na Ukrajini je da na demokratski način odluči hoće li se ili neće pridružiti NATO-u, kazao je.
‘Pištolj na glavi‘
Rusija se trudi pogurati to pitanje, dodao je, no situaciju neće biti lako ublažiti, pogotovo sada kad ‘Kremlj drži pištolj prislonjen na glavu Zapada‘.
- Jedino što sada znamo je da je Rusija remetilački faktor, istaknuo je.
Litva u nedavnom ponašanju Rusije prepoznaje matricu koja se može pratiti sve od 2008. kad je izvršila invaziju na Gruziju. Razlika je jedino u tome što se ovaj ‘geopolitički potres‘ osjeća i dalje od baltičkih nacija.
Landsbergis kaže da postoje dokazi da su bjeloruske državne kompanije pronašle ‘rupe‘ pomoću kojih izbjegavaju europske sankcije i koje se hitno moraju zatvoriti.
Kazao je da je stanje na granici, na koju je bjeloruski lider Aleksandar Lukašenko poslao migrante kako bi ušli u EU, trenutno mirno.
Međutim, u tijeku su pripreme za slučaj da se migrante s dolaskom proljeća ponovno pogura prema Europi.
Dodao je da su nedavne intervencije Velike Britanije prema Rusiji i Kini pokazale da se Velika Britanija nakon Brexita ‘ponovno pozicionira kao igrač‘ na svjetskoj sceni.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....