ENERGETIKA

Mađarska traži podršku SAD-a, Hrvatske, Rumunjske i Austrije u diversifikaciji nabave plina

Peter Szijjarto
 Laszlo Balogh / REUTERS

Mađarsko otvaranje novih pravaca nabave plina ovisi o partnerima, uključujući SAD i Hrvatsku, izjavio je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto, pozivajući ujedno američki Exxon da donese odluku o ulaganju u plinsko polje u rumunjskom dijelu Crnog mora.

Mađarska nema izlaz na more pa je u slabijoj poziciji kada je u pitanju uvoz prirodnog plina, koji koristi čak 85 posto kućanstava, naglasio je mađarski ministar vanjskih poslova u srijedu tijekom posjeta SAD-u.

"Hoćemo li moći diversificirati dobavne pravce plina ovisi o naša četiri saveznika - Hrvatskoj, Rumunjskoj, SAD-u i Austriji", naglasio je Szijjarto.

"Nalazimo se u čudnoj situaciji - naši prijatelji i saveznici potiču nas da otvorimo nove pravce nabave, ali to u osnovi ovisi o njima", poručio je mađarski dužnosnik.

Razvoj terminala za ukapljeni prirodni plin (LNG) na hrvatskom otoku Krku pomogao bi nam u diversifikaciji u odnosu na postojeći logistički sustav istok-zapad, koji je uspostavljen za vrijeme hladnog rata kada je Sovjetski Savez igrao dominantnu ulogu u srednjoj i istočnoj Europi, izjavio je Szijjarto.

Pozvao je također američkog energetskog diva Exxon Mobil da do rujna odluči hoće li ulagati u veliki projekt razvoja plinskog polja u rumunjskom dijelu Crnog mora.

"Exxon Mobil može iz temelja promijeniti stvari u opskrbi Europe energijom. No, moraju konačno donijeti završnu odluku o ulaganju", istaknuo je.

Ako je ne donesu do rujna, Mađarska će morati s Rusima sklopiti još jedan dugoročni sporazum o nabavi, upozorio je.

Rumunjske rezerve plina u Crnom moru predstavljaju potencijalni izazov za dominantnu ulogu ruskog Gazproma u opskrbi središnje i istočne Europe prirodnim plinom, smatra savjetodavna tvrtka Deloitte.

Razvoj tih polja mogao bi regiji donijeti novi izvor opskrbe plinom, a Rumunjska bi do 2040. mogla računati na prihode od 26 milijardi dolara, procjenjuje ta tvrtka.

Američki Exxon i rumunjska podružnica austrijske energetske grupe OMV Petrom odgodili su odluku o ulaganju u projekt Neptun Deep dok ne budu izmijenjeni odgovarajući propisi.

Procjenjuje se da polje sadrži nekih 42 milijarde do 84 milijarde prostornih metara plina, a Exxon pri odlučivanju o tom ulaganju razmatra nekoliko faktora, kazala je u srijedu glasnogovornica američke kompanije Julie King.

Odluka će zahtijevati "konkurentne i stabilne fiskalne uvjete, liberalizirano rumunjsko tržište plina, koje omogućuje slobodnu trgovinu, i dostatnu povezanost sa susjednim slobodnim i likvidnim tržištima, u svakom slučaju za trajanja našeg ugovora o koncesiji", dodala je King.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 19:24