OBRAĆANJE BUNDESTAGU

Merkel izbjegličku krizu smatra većim izazovom nego krizu eura

Njemačka kancelarka Angela Merkel
 Profimedia, DDP

Njemačka kancelarka Angela Merkel osudila je u obraćanju Bundestagu u srijedu napade na strance i neonacističke ispade u Chemnitzu, ali je istodobno zatražila stroge kazne za počinitelje i protjerivanje onih koji nemaju pravo boravka u Njemačkoj.

„Židovi i muslimani su sastavni dio našeg društva isto kao kršćani i ateisti. Njima je mjesto u našim školama, našim strankama u našem društvenom životu“, rekla je Merkel obraćajući se Bundestagu.

Ona je dodala da je konsenzus oko ovog pitanja „odlučan za jedinstvo društva“.

Njemačka kancelarka je time reagirala na nemire u saskom gradu Chemnitzu gdje je nakon jednog ubojstva, za koje su osumnjičene izbjeglice, došlo do nasilnih prosvjeda desnih ekstremista i napada na strance. Angela Merkel je nakon toga rekla da je „lov na strance“ u Njemačkoj nedopustiv.

„U Njemačkoj vladaju pravila i ova pravila ne mogu zamijeniti emocije. To je definicija pravne države“, rekla je Merkel u Bundestagu.

Njemačka kancelarka je tijekom rasprave koja je u pravilu bila posvećena proračunu, ali se tradicionalno pretvara u opću raspravu o vladinoj politici, zaključila kako je većina građana Njemačke za suživot i toleranciju među pripadnicima različitih nacionalnosti.

Ali je isto tako naglasila kako ima razumijevanja za ogorčenost zbog zločina koje su počinile izbjeglice ili za koje se sumnja da su ih počinile izbjeglice.

„Počinitelji moraju biti najstrože kažnjeni. Oni koji nemaju pravo boravka u Njemačkoj moraju napustiti zemlju“, rekla je Merkel. Njemačka kancelarka je doduše obranila demokratsko pravo na prosvjede, ali je osudila nacističke parole, širenje mržnje prema „svima koji drugačije izgledaju“ i napade na policiju.

Na kraju svog izlaganja je zaključila kako „migrantski izazov“ u okviru Europske unije još uvijek nije riješen.

„Ovaj izazov mi se čini još većim nego izazov s kojim smo se suočili tijekom krize eura“, rekla je Merkel. Ona se još jednom založila za suzbijanje uzroka zbog kojih građani afričkih i azijskih zemalja napuštaju svoje domove i hrle ka Europi.

Raspravu u Bundestagu prije toga je otvorio, kao predsjednik najveće oporbene stranke Alternativa za Njemačku (AfD), Alexander Gauland. On je pobrojao sve zločine koje su posljednjih godina u Njemačkoj počinili ili za koje se sumnjiče izbjeglice.

„Ako se u građanima probudi mržnja, to ne dolazi iz vedra neba. Mi nismo ti koji ugrožavaju unutarnji mir u Njemačkoj“, rekao je Gauland.

Predsjedniku AfD-a oštro se suprotstavio bivši predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz koji je Gaulanda optužio za „fašističke“ metode i stavljanja pojedinosti izvan konteksta.

„Već smo jednom ovdje u zgradi Reichstaga doživjeli ovakvu retoriku. Njoj je mjesto na smetlištu povijesti“, rekao je socijaldemokratski političar Schulz.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 04:15