Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković optužila je Hrvatsku na međunarodnom forumu u Beču da mogućom gradnjom odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori ugrožava prava BiH i živote njezinih građana koji žive uz rijeku Unu, priopćeno je iz Ministarstva vanjskih poslova BiH.
Turković je o pitanju gradnje odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori govorila na zasijedanju 64. opće skupštine Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), koja je održana u glavnom gradu Austrije.
Ona je rekla kako bi taj projekt, ukoliko bi se realizirao na samoj granici s BiH, ugrozio živote do 300 tisuća ljudi.
"Ta potencijalna lokacija za nuklearni otpad prijeti curenjem u podzemne vode koje se ulijevaju u rijeku Unu, na koju se stanovništvo sjeverne BiH egzistencijalno oslanja. Državna regulatorna agencija za radijacijsku i nuklearnu sigurnost Bosne i Hercegovine smatra da predloženo mjesto na Trgovskoj gori predstavlja visok rizik za potencijalne potrese, klizišta i poplave. Seizmička područja poput ovoga ne udovoljavaju međunarodnim standardima za izgradnju takvog postrojenja za nuklearni otpad“, izjavila je Turković.
Šefica bosanskohercegovačke diplomacije stoga je zatražila pomoć Europske unije i Međunarodne agencije za atomsku energiju "kako bi pomogli Hrvatskoj da pronađe sigurno i prikladno mjesto za svoj nuklearni otpad" .
Najava moguće gradnje odlagališta nuklearnog otpada u krugu bivše vojarne "Čerkezovac" na Trgovskoj gori već godinama je povod negativnim reakcijama u BiH.
Ocjena je vlasti te zemlje kako bi skladištenje tog otpada u blizini Une predstavljalo "ekološku bombu", jer u BiH tvrde kako je tlo na Trgovskoj gori porozno i nestabilno te stoga neprikladno za skladištenje.
Gradnji se protive i vlasti hrvatske općine Dvor.
Prema nacionalnom programu provedbe strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva, kojega je hrvatska vlada donijela potkraj 2018., Trgovska gora i Čerkezovac predviđeni su kao lokacija dugoročnog skladišta tog otpada. Tu bi se skladištio nisko i srednje radioaktivni otpad iz Krškog, kao i institucionalni radioaktivni otpad nastao na području Hrvatske.
Sad je u tijeku izrada projektne dokumentacije, sigurnosnih studija i studije utjecaja na okoliš, temeljem istražnih radova čiji je cilj utvrditi geološke i druge karakteristike terena te provesti radiološka mjerenja radi utvrđivanja postojeće razine radioaktivnosti okoliša.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....