PRIVATAN OBRED

Monarsi iz čitave Europe stižu na sprovod posljednjeg grčkog kralja Konstantina II.

Ni premijer ni predsjednica neće doći na pokop, a velika većina stanovnika Grčke ne osjeća nikakvu nostalgiju za bivšim kraljem

Belgijska kraljica Matilda i kralj Filip

 Stoyan Nenov/AFP

Monarsi iz čitave Europe stižu u ponedjeljak u Atenu, gdje će oko podneva sudjelovati na pokopu, bez državnih počasti, posljednjeg grčkog kralja Konstantina II. koji je umro u utorak u 82. godini, a bio je kontroverzna osoba u novijoj grčkoj povijesti.

U katedrali Navještenja u Ateni (ili Metropolitanskoj), posljednju počast bivšem grčkom kralju odaju kraljevi i kraljice Španjolske, Švedske, Danske, Nizozemske, Belgije, monegaški princ Albert II., norveški prijestolonasljednik i veliki vojvoda luksemburški.

Britansku kraljevsku obitelj zastupa princeza Ana, sestra Charlesa III., koji su Konstantinovi rođaci, priopćila je u petak Buckinghamska palača.

image

Sprovod posljednjeg grčkog kralja Konstantina II.

Aris Messinis/AFP

Grčki mediji proteklog vikenda pitali su se hoće li na ukop doći princ William, kumče bivšeg grčkog kralja, ali nisu dobili odgovor.

Bivša španjolska kraljica Sofija, Konstantinova sestra i njezin suprug Juan Carlos najavili su svoj dolazak.

U ponedjeljak od ranoga jutra stotine ljudi su u redu čekale ispred katedrale kako bi se poklonile pred odrom prekrivenim plavo-bijelom tkaninom, u grčkim nacionalnim bojama.

Lijes je bio izložen do 9.00 sati po srednjoeuropskom vremenu u kapeli uz katedralu, a promet na prilazima katedrali bio je zatvoren. Na ukopu se očekuje 187 uzvanika.

Velika većina stanovnika Grčke ne osjeća nikakvu nostalgiju za bivšim kraljem, potomkom kraljevske obitelji Schleswig-Holstein-Gluecksburg koji je umro u utorak u privatnoj bolnici u Ateni nakon moždanog udara.

Dan nakon njegove smrti, premijer Kyriakos Mitsotakis objavio je da će Konstantinov pokop biti privatan.

Ni premijer ni predsjednica Katerina Sakellaropoulou neće doći na pokop koji je izgubio tron 1974. godine kad je ponovno uspostavljena republika nakon razdoblja vojne diktature (1967.-1974).

image

Bivši španjolski kralj Juan Carlos, bivša španjolska kraljica Sofija i bivša princeza Irene

Stoyan Nenov/AFP

Na referendumu koji je nakon pada hunte 1974. raspisala vlada nacionalnog jedinstva na čelu s Konstantinom Karamanlisom, Grci su drugi put odbacili monarhiju, čime je Konstantin postao posljednji kralj Grčke. Kasnije mu je Atena oduzela državljanstvo.

Godine 2002. on i ostali članovi obitelji dobili su odštetu od 13,7 milijuna eura za bivšu imovinu u Grčkoj koja uključuje imanje Tatoj sjeverno od Atene, koje se trenutačno obnavlja, te vilu na Krfu.

Sa suprugom, grčkom kraljicom Anom-Marijom, bivši kralj, jedriličar čiji je tim osvojio zlatnu medalju na Olimpijskim igrama 1960., imao je petero djece.

U svom posljednjem javnom pojavljivanju u središtu Atene prošle godine, bivši kralj viđen je u invalidskim kolicima, u društvu svoje sestre, bivše španjolske kraljice Sofije i ostalih članova obitelji.

image

Nizozemski kralj Willem-Alexander

Stoyan Nenov/AFP

Zbog kroničnih problema sa srcem i kretanjem, zdravstveno stanje bivšeg kralja se pogoršalo te je posljednjih mjeseci nekoliko puta bio hospitaliziran.

Nakon pravoslavne liturgije bit će pokopan kao i svaki drugi građanin u nekadašnjoj kraljevskoj rezidenciji u Tatoju, gdje počiva većina članova kraljevske obitelji.

Smrt bivšeg monarha, koji je četrdesetak godina živio u izgnanstvu, oživila je grčke traume u vezi s njegovom ulogom u vojnoj diktaturi (1967.-1974.).

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. listopad 2024 10:32