U ponedjeljak rano ujutro erumpirao je vulkan Kilauea na Havajima. Dužnosnici kažu da buđenje vulkana na Velikom otoku ne predstavlja neposrednu opasnost po ljudske živote i infrastrukturu, piše CBS.
Opservatorij za vulkane Američkog geološkog instituta je oko 2 sata ujutro po srednjoeuropskom vremenu upozorio da postoji mogućnost izbacivanja vulkanskog pepela u atmosferu, što može biti opasno za zrakoplove.
Nešto kasnije, oko 8:30 ujutro, opservatorij je obavijestio da erupcija predstavlja manju prijetnju te da velikog ispuštanja pepela najvjerojatnije neće biti. Glavna opasnost bile su emisije plinova i dijelovi stijena poznati kao tefra koje je prijetio izbaciti vulkan smješten u udaljenom području Nacionalnog parka Havajski vulkani.
Aktivnost vulkana u ponedjeljak je bila ograničena na područje oko vrha Kilauea i južnog dijela njegove kaldere.
Kako se može vidjeti na snimkama web-kamera, lava izbija iz pukotina u tom području. Također, erupcije oslobađaju velike količine vulkanskog plina, koji uključuje sumporni dioksid koji predstavlja zdravstvenu opasnosti za ljude i životinje.
Prije erupcije zabilježena je pojačana seizmička aktivnost na vrhu Kilauee u nedjelju, što je pokazatelj kretanja magme ispod površine. U vremenskom periodu od osam sati zabilježeno je 250 potresa ispod područja vrha Kilauea, a najjači je bio magnitude 4,1.
Posljednja erupcija na Kilauei dogodila se u rujnu 2023. i trajala je tjedan dana. No točno na mjestu gdje se u ponedjeljak dogodila erupcija, nije bilo nikakve aktivnosti gotovo 50 godina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....