Prve količine nafte u području Catcher, gdje MOL ima neupravljački dio od 20 posto, proizvedene su 23. prosinca 2017. U sljedećim mjesecima očekuje se povećanje proizvodnje u fazama, najprije iz polja Catcher, a nakon toga iz polja Varadero i Burgman. Partneri MOL Grupe su Premier Oil (50%, operater), Cairn (20%) i Dyas (10%).
Berislav Gašo, glavni operativni direktor MOL Grupe za Upstream, komentirao je: - MOL Grupa željela bi čestitati timu koji je radio na projektu razrade područja Catcher na ovom važnom uspjehu. Bio je to pravi timski rad koji je uključivao zahtjevne bušotine, najmodernije podmorske sustave i plutajuće postrojenje za proizvodnju, skladištenje i istovar nafte i plina (FPSO), a sve je to trebalo sigurno isporučiti.
Razradno područje Catcher nalazi se na teritoriju Ujedinjenog Kraljevstva u središtu Sjevernog mora, otprilike 180 kilometara od sjeveroistočne obale Škotske. Sastoji se od tri odvojena polja: Catcher, Burgman i Varadero. Ležišta se nalaze pod morem na dubini od oko 93 metra. Planira se proizvodnja s polja iz 19 podmorskih bušotina.
U prvoj fazi ukupno 12 bušotina već je izbušeno, dovršeno i povezano podmorskom infrastrukturom s novoizgrađenim plutajućim postrojenjem za proizvodnju, skladištenje i istovar nafte i plina (FPSO). Trenutačno je u tijeku bušenje u drugoj fazi, a bušotina br. 14 već je izbušena.
Izgradnja FPSO postrojenja započela je u Japanu, gdje su prve pošiljke čelika za trup izrezane u siječnju 2015. U kolovozu 2016. trup je otpremljen u brodogradilište Keppel’s Benoi u Singapuru radi spajanja gornje opreme. Po mehaničkom dovršenju u kolovozu 2017., plovilo je otpremljeno u Sjeverno more, gdje je postavljeno na lokaciju u listopadu.
FPSO postrojenje vlasništvo je poduzeća BW Offshore. Dugo je 240 metara, široko 50 metara, a duboko 27 metara.Dužina mu otprilike odgovara dužini dvaju nogometnih igrališta. Teži preko 56.000 tona, ima kapacitet skladištenja od 650.000 barela ekvivalenta nafte i može smjestiti oko 120 radnika.
Nafta će se iskrcavati s FPSO postrojenja tankerima, dok će se plin izvoziti putem objekata Shell-Esso Gas and Liquids (SEGAL).
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....