Žestoki šumski požari cijeli tjedan haraju američkom saveznom državom Kalifornijom, pri čemu su smrtno stradale najmanje 23 osobe, CNN javlja da se stotine osoba vode kao nestale, uništeno je najmanje 3500 kuća i drugih objekata, a od nedjelje je opožareno gotovo 70.000 hektara u osam kalifornijskih okruga. Kako su se vremenske prilike u međuvremenu dodatno pogoršale, vlasti su naredile evakuaciju gradića Calistoge u kojem živi nešto više od 5000 osoba, piše BBC.
Calistoga nije jedino mjesto koji građani napuštaju pa se tako stvorila i prometna gužva na izlazu iz Boyes Hot Springsa u ogruku Sonoma, vjerojatno najjače pogođenom požarima.
- Prije nego se stvari poboljšaju, bit će još gore. Morate imati na umu da je ovakvo stanje i zbog pet godina suše. Ove požare pokreće izuzetno suho područje pa tako doslovno gledamo eksplozivnu vegetaciju - rekao je šef vatrogasaca Ken Pimlott.
Lokalni dužnosnici su rekli da jaki vjetrovi raspiruju vatru, koja se izvan kontrole širi već četvrti dan u nizu. Zbog toga vatrogasci doslovno idu od vrata do vrata kako bi evakuirali stanovnike koji još nisu otišli s ugroženih područja.
Pimlott je rekao da su ovi požari među najgorima u povijesti Kalifornije, a u njihovo je gašenje uključeno više od 200 vatrogasnih vozila i njihovih posada, 73 helikoptera, 30 protupožarnih zrakoplova i gotovo 8000 vatrogasaca. Na terenu je i više od 2000 pripadnika Nacionalne garde, a u iscrpljujućoj borbi protiv požara vatrogascima se pridružilo i 60 zatvorenika, rekao je šef vatrogasne službe, koji je potvrdio da su trenutno aktivna 22 požara.
Najveću materijalnu štetu požari su uzrokovali u gradu Santa Rosa (175.000 stanovnika) gdje su cijele četvrti doslovno pretvorene u prah. Samo u okrugu Sonoma, u kojem se Santa Rosa nalazi, poginulo je 13 osoba, a 285 ih se vodi kao nestalo, piše CNN. Diljem okruga evakuirano je oko 25.000 osoba, a 40.000 domova je bez električne energije.
U okrugu Mendocino poginulo je šest ososba, a po dvije u okrugu Yuba i okrugu Napa, rekli su dužnosnici za Los Angeles Times.
Osim kuća, nastradalo je i više farmi kanabisa u okrugu Mendocino (ukupno su 22 nastradale zbog požara), a njihovi bi vlasnici mogli izgubiti milijune dolara s obzirom da većina njih nema osiguranje, rekla je Nikki Lastreto iz lokalne udruge proizvođača kanabisa. Naime, vlasnici plantaža marihuane svoj biznis ne mogu osigurati jer federalni zakoni zabranjuju tu drogu, iako je sve veći broj saveznih država legalizira. Tako je kanabis za osobnu uporabu u Kaliforniji legaliziran 2016. godine, a prvi dućani u kojima će se prodavati bit će otvoreni sljedeće godine.
Osim proizvođača kanabisa, "totalne ili znatne" gubitke pretrpjele su i četiri vinarije, dok je devet drugih reklo da su pretprjele određenu štetu na zgradama ili vinogradima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....