ŽIVOT IZBJEGLICE

NAJSTARIJA MIGRANTICA NA SVIJETU (106) IPAK NEĆE BITI DEPORTIRANA Slijepu i nepokretnu ženu htjeli su protjerati iz Švedske, no sud se ipak smilovao

 Crveni križ

Premda je Švedska u kolovozu odbila zahtjev za azilom 'najstarijoj migrantici na svijetu', sud je ipak odbacio tu odluku kao i nalog da se deportira u rodni Afganistan. 106-godišnja bakica rekla je za BBC da je sretna s ovom odlukom.

Vjeruje se da je Khalbibi Uzbeki, koja rijetko ustaje iz kreveta i gotovo je slijepa, najstarija osoba na svijetu koja je zatražil azil u Europi. ‘Nisam se mogla vratiti u Afganistan, sigurnost je loša i zdravstvene usluge ne zadovoljavaju moje potrebe’, rekla je.

Sud za imigracijska pitanja donio je odluku na osnovi pitanja ljudskih prava. ‘Bilo bi šokantno tražiti od nje da putuje natrag u domovinu’, stoji između ostalog u objašnjenju suda u Gothenburgu.

Uzbeki je u Europu stigla 2015. i to tako da su je sin i unuk doslovce nosili preko planina i pustinja, izvijestila je agencija AP. Najstarijom migranticom na svijetu proglasili su je mediji nakon što je intervjuirana upravo u hrvatskom izbjegličkom kampu te godine.

No, i drugi članovi njezine obitelji još čekaju odobrenje azila, rekao je Khalbibin unuk Mohammad Uzbeki za BBC: ‘Jako smo sretni zbog izimjene odluke, no ona je samo jedan od 12 članova naše obitelji u Švedskoj. Mi preostali još uvijek se nalazimo u limbu, nekima su azili odbijeni, a neki još čekaju.’

Sud je u odluci objasnio da su u obzir uzeli njezinu dob, zdravstveno stanje i ‘posebno tešku situaciju. Uzbeki je tako dobila privremeno boravište na 13 mjeseci, a potom može aplicirati za produženje azila. Ipak, napomenuli su da se sukobi u Afganistanu nisu toliko zaoštrili da bi svakom Afganistancu u zemlji izdali boravišnu dozvolu.

U Švedsku je prije dvije godine ušlo oko 160.000 izbjeglica s Bliskog istoka i Afganistana, po glavi stanovnika više nego u bilo koju drugu europsku zemlju i puno više nego je država predvidjela. Odonda su uveli ograničenja pa je prošle godine švedsku granicu prešlo oko 30.000 ljudi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 14:23