LONDON - Neki od najvećih britanskih umova bacili su se na pronalaženje načina za spas svijeta u slučaju da Zemlju zadesi neka od pogibelji koje bi mogle imati toliko katastrofalne posljedice da ugrožena bila ljudska vrsta.
Predvođeni astronomom Martinom Reesom, slavni mislioci poput fizičara Stephena Hawkinga i bivšeg predsjednika britanske Kraljevske akademije znanosti Roberta Maya, osnovali su udrugu koja će sastaviti popis katastrofalnih scenarija, od terorističkih hakerskih napada koji bi pomoću interneta izazvali kaos, preko puštanja umjetno stvorenih uzročnika bolesti iz laboratorija, do kompjutora-ubojica.
'ŠTO AKO OTKRIJEMO ASTEROID KOJI ĆE UDARITI U ZEMLJU? NIŠTA, MOŽEMO SE SAMO MOLITI!' Šokantno priznanje šefa NASA-e
Centar za proučavanje egzistencijalnih rizika na sveučilištu Cambridge trebao bi osmisliti i moguće odgovore čovječanstva na takve napade te tako "osigurati da naša vrsta ima dugoročnu budućnost".
Iako je, naravno, moguće da Zemlju pogodi golemi asteroid i izbriše život na njoj, Rees kaže da se sada čini da "glavna prijetnja trajnom postojanju čovječanstva sada dolazi od ljudi, a ne prirode".
“Mnogi znanstvenici zabrinuti su da bi razvoj ljudske tehnologije uskoro mogao postaviti nove rizike koji će biti na takvoj razini da mogu ugroziti opstanak cijele naše vrste", stoji na stranici centra, u čijem će radu sudjelovati i filozof s Cambridgea Huw Price, ekonomist Partha Dasgupta i harvardski evolucijski genetičar George Church. Novac za osnivanje centra dao je Jaan Tallinn, suosnivač Skypea.
Profesor David Spiegelhalter, stručnjak za rizike na Cambridgeu, rekao je da sve veće oslanjanje na tehnologiju i kompleksne veze čine današnje društvo vrlo ranjivim.
OBRANA OD ARMAGEDONA NASA gradi raketu s nuklearnom glavom za uništenje asteroida koji prijete Zemlji!
- Koristimo međusobno povezane sustave za sve, od električne energije, do opskrbe hranom i bankarstva, što znači da možemo završiti u velikim problemima ako stvari krenu krivo ili ih netko sabotira. U modernom, efikasnom društvu, mi više ne stvaramo zalihe hrane. Ako se iz bilo kojeg razloga poremeti opskrba, nestašica bi nastupila u roku od 48 sati i počeli bi neredi– rekao je Spiegelhalter.
MOGUĆE KATASTROFE
Inteligentna tehnologija – Mreža računala mogla bi razviti vlastitu inteligenciju i svijest te svoje resurse koristiti za vlastite ciljeve
Hakerski napadi – Teroristi ili neprijateljske nacije mogle bi sabotirati električne mreže, kontrole leta, bankarske sustave, komunikacije i paralizirati društvo
Umjetna pandemija – Supervirusi ili superbakterije za koje ne postoji lijek mogli bi pobjeći iz laboratorija ili biti namjerno pušteni, što bi ubilo milijune ljudi
Sabotaža opskrbe hranom - Djelotvorne mreže za distribuciju znače da zapadne zemlje imaju zalihe hrane za samo 48 sati, pa bi sabotaža rezultirala panikom i neredima.
Ekstremni vremenski uvjeti – Zemlja bi se mogla nastaviti zagrijavati do razine na kojoj se globalno zatopljenje više ne može zaustaviti što bi dovelo do golemih prirodnih katastrofa
Rat – Sve veći broj ljudi na planetu znači i sve veću bitku za vodu i hranu, pa bi zemlje mogle krenuti i rat kako bi osvojile ili zaštitile te resurse
Nuklearna apokalipsa – Zemlje s atomskim oružjem mogle bi pokrenuti udare koji bi doveli do općeg rata i masovnog gubitka života.
Udar asteroida – Golemi asteroid mogao bi izbrisati čovječanstvo s lica Zemlje
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....