UKRAJINSKA KRIZA

NATO: ‘Opasnost od oružanog sukoba u Europi je stvarna‘; Rusija: ‘Dolijevate ulje na vatru‘

Glavni tajnik NATO-a ocijenio je da broj ruskih vojnika u kriznoj regiji raste, a da su rokovi za upozorenje su sve kraći

Jens Stoltenberg u posjetu bazi Mihail Kogalniceanu

 Andrei Pungovschi/AFP

NATO-ov glavni tajnik Jens Stoltenberg ponovno je u petak upozorio na "stvarnu opasnost novog oružanog sukoba" u Europi, u prigodi posjeta vojnoj bazi u Rumunjskoj, vrlo važnoj za Savez.

"Broj ruskih vojnika raste, a rokovi za upozorenje su sve kraći", rekao je Stoltenberg u bazi Mihail Kogalniceanu, na jugoistoku zemlje, blizu Crnog mora dok zapadne zemlje optužuju Moskvu da priprema vojnu agresiju na Ukrajinu.

Tisuću američkih vojnika koje je Washington poslao kao pojačanje trebaju stići tijekom dana kako bi konsolidirali istočno krilo Saveza.

Mogući su i drugi scenariji, osim invazije na Ukrajinu, dodao je, spomenuvši "pokušaje rušenja vlade u Kijevu i hibridne hakerske napade".

"Istodobno, nema sigurnosti i mi nastavljamo pozivati Rusiju na smirivanje napetosti i na sudjelovanje u političkom dijalogu s NATO-om", dodao je glavni tajnik na tiskovnoj konferenciji u društvu rumunjskog predsjednika Klausa Iohannisa.

Izrazivši "zabrinutost" NATO-a zbog "gomilanja snaga koje prati prijeteća ruska retorika", istaknuo je "jedinstvo" zemalja saveznica i njihovu odlučnost da reagiraju.

"Zato je nazočnost NATO-ovih postrojba u Rumunjskoj toliko važna", rekao je Stoltenberg, izrazivši zadovoljstvo spremnošću Francuske da sudjeluje u budućoj taktičkoj skupini u Rumunjskoj, koja graniči s Ukrajinom.

"Prolazimo najtežu krizu od pada 'Željezne zavjese'", rekao je Iohannis, osudivši "rusku strategiju zastrašivanja".

Više desetaka američkih oklopnih transportera stiglo je u zadnjih 36 sati iz Njemačke, gdje su bili stacionirani, u rumunjsku vojnu bazu Mihail Kogalniceanu.

Takvo razmještanje samo "dolijeva ulje na vatru" i "pridonosi rastu napetosti", rekao je u srijedu ruski veleposlanik u Bukureštu Valerij Kuzmin koji je sutradan bio pozvan u rumunjsko ministarstvo vanjskih poslova.

Rumunjska, članica Sjevernoatlantskog saveza od 2004., primila je već 900 američkih, 140 talijanskih i 250 poljskih vojnika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 00:57