GOOGLE STREET VIEW KRŠI PRIVATNOST

'Ne želimo da nas snimate dok izlazimo iz seks shopa'

Sve više zemalja istražuje Google i njegov online servis Street View. Osim Španjolske, prije je razljutio i Njemačku, SAD, Australiju, Irsku, Dansku i Austriju
 AP

MADRID - Španjolski sud otvorio je istragu o tome je li vodeća internetska tražilica Google prekršila zakon kad je snimajući gradske ulice za svoj online servis Street View “snimila” i informacije s nezaštićenih privatnih bežičnih mreža.

Španjolsko udruženje internetskih korisnika, objavili su svjetski mediji, tuži Google za protuzakonito i neautorizirano prikupljanje i skladištenje privatnih podataka, među kojima su dijelovi e-mailova i lozinke za korisničke račune. Prema španjolskom zakonu, kazna za to djelo je do četiri godine zatvora.

Informativne snimke

To nije prva tužba ili istraga s kojom se Google suočava zbog popularnog servisa Street View koji nudi vrlo informativne snimke gradskih ulica većih gradova u nizu zemalja, uključujući i snimke privatnih domova. Španjolska je posljednja na listi zemalja na koju su se upisale Njemačka, SAD, Australija, Irska, Danska i Austrija. Cijeli slučaj budno prate aktivisti za zaštitu privatnosti građana.

Jedna od najvećih svjetskih kompanija u svibnju je priznala da je tehnologija koju su koristili njihovi automobili s kamerama “povukla” 600 gigabajta informacija s nezaštićenih mreža diljem svijeta. No, istaknuli su kako se sve dogodilo slučajno, zbog programerske greške, te ponudili ispriku. Kompanija je već pristala uništiti prikupljene informacije u Irskoj, Danskoj i Austriji na zahtjev vlasti tih zemalja. No, španjolski tužitelji ističu da isprika i priznanje ne znače da Google ne treba istražiti te da, ako sud tako odluči, kompanija ne treba preuzeti odgovornost i snositi posljedice za kazneno djelo.

Zakoni o privatnosti

Sam Street View, odnosno njegova fotogalerija potiču mnoga pitanja i izazivaju kritike u nizu europskih zemalja sa strogim zakonima o zaštiti privatnosti, najviše u Njemačkoj i Švicarskoj. Aktivisti za očuvanje privatnosti ističu da se njima krše prava građana i kao primjere navode snimke ljudi koji idu u bogomolje, seks shopove ili klinike za pobačaje. Iako su lica i registarske oznake automobila zamagljeni, osobe je moguće identificirati. Tako je, primjerice, u Velikoj Britaniji Street View koštao jednog muškarca razvoda jer je njegova supruga prepoznala automobil pred ulazom u zgradu gdje se sastajao s ljubavnicom. Neki upozoravaju da bi snimke mogle dobro doći provalnicima i kriminalcima.

Street View je u Španjolskoj uveden prije tri godine, a iako je popularan, planovi za pokrivanje novih mjesta odgođeni su dok se ne riješi problem sa snimkama.

Ublažavanje strahova

Google tvrdi da nikad nije prekršio zakon ili koristio prikupljene podatke te da će surađivati sa sudom. Njemačka je vlada istovremeno objavila da razmišlja što može napraviti da ublaži strahovanja protivnika siteova poput Street Viewa, koji su zatražili raspravu o tome u gornjem domu parlamenta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 01:15