Pucajući u skupinu ruskih vojnika u vojnoj bazi kod Belgoroda, dvojica muškaraca ubila su 11 ruskih vojnika, a ranila njih 15. Neki ruski neovisni mediji izvijestili su da je broj žrtava veći od službenih podataka.
Moskva je izvijestila o "terorističkom napadu" u blizini Belgoroda, grada nedaleko od granice s Ukrajinom. Napadači su otvorili vatru na vojnom poligonu. Riječ je o dva državljanina zemalja Zajednice neovisnih država (ZND), labave asocijacije koja okuplja devet bivših sovjetskih republika. Napadači su ubijeni u uzvratnoj vatri, objavila je Moskva.
- Tijekom obuke vatrenim oružjem, s pojedincima koji su dobrovoljno izrazili želju za sudjelovanjem u ratu, teroristi su otvorili vatru iz malog oružja na osoblje postrojbe - navodi se u priopćenju ruskog Ministarstva obrane. Čini se da su i napadači bili mobilizirani ruski vojnici. Oleksij Arestovič, savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, rekao je da su napadači bili iz Tadžikistana i da su počeli pucati nakon svađe oko vjere. Tadžikistan je većinski muslimanska zemlja.
Među ranjenima i ubijenima nema stanovnika Belgoroda, tvrde lokalne vlasti. Do pucnjave je došlo usred hitne djelomične mobilizacije koju je naredio predsjednik Vladimir Putin kako bi se pojačale ruske snage u Ukrajini. Taj je potez izazvao prosvjede i natjerao stotine tisuća vojnih obveznika da pobjegnu iz Rusije. Putin je u petak rekao da je više od 220.000 rezervista već pozvano, a cilj je da ih se regrutira 300.000. Obećao je da će mobilizacija biti završena za dva tjedna.
Situacija u pograničnom području Belgoroda već je danima napeta. Gotovo svaki dan vlasti izvještavaju o ukrajinskim napadima. U subotu je pucano na skladište goriva na rubu Belgoroda, a u nedjelju je napadnuta zračna luka. Prošli petak, nakon napada na elektranu, na trenutke je nestajalo struje. Belgorod je četrdesetak kilometara udaljen od granice s Ukrajinom. Ima oko 400.000 stanovnika i do rata je gravitirao 80 kilometara udaljenom Harkivu, drugom najvećem ukrajinskom gradu koji je prije rata imao dva milijuna stanovnika.
Američki mediji o Belgorodu se bave već nekoliko tjedana s naglaskom da u samom gradu već mjesecima traje panika dok je ostatak Rusije ‘cijepljen‘ o bilo kakvih ratnih aktivnosti. Barem je bio do mobilizacije...
- Dok je većina građana Rusije nesvjesna realnosti ratnog sukoba koji se odvija na teritoriju Ukrajine, zaštićena od loših vijesti i stravičnih prizora kroz cenzuru državnih medija i propagandu Kremlja, jedan ruski grad ne može prestati govoriti o zbivanjima preko granice i strahuje da će rat uskoro doći i na njegova vrata - tako je stajalo u uvodu teksta NY Timesa.
Početak rata potresao je stanovnike Belgoroda, grada od oko 400.000 stanovnika koji su redovito putovali u 80 kilometara udaljeni Harkiv, drugi najveći ukrajinski grad koji je prije rata imao dva milijuna stanovnika, kako bi išli na koncerte, zabave, u izlaske ili šoping. Mnoge obitelji bile su miješane, mnogi stanovnici imaju rodbinu na obje strane granice.
"Belgorod je bio u potpunom šoku", rekao je Oleg Ksenov, 41-godišnji vlasnik restorana u ruskom gradu, koji je proteklih mjeseci pomagao u evakuiranju ljudi s bojišta u Ukrajini.
- Mi jednostavno volimo Harkiv.
No, grad koji stanovnici Belgoroda toliko vole redovito su raketirale ruske snage, često pogađajući i stambene zgrade, a pred kraj ofenzive u ukrajinskoj oblasti ruska je vojska raketirala i elektranu kako bi Harkiv zavila u mrak, no bez struje je nakratko ostao i cijeli Belgorod.
Iako su mnogi građani nezadovoljni razvojem događaja na bojištu, za neuspjeh ruske vojske prvenstveno krive ruske zapovjednike, a ne Vladimira Putina. Mnogi i dalje podupiru njegovu odluku da pokrene invaziju. "Ne može biti da je toliko naših mladića poginulo uzalud", rekla je za WSJ jedna od prodavačica na tržnici.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....