Dok Kim Jong Un pokazuje da je odustao od svih nastojanja da normalizira odnose sa Seulom, državni mediji u Pjongjangu ovog su tjedna objavili seriju patriotskih postera usmjerenih protiv SAD-a i njegove saveznice Južne Koreje, piše Newsweek.
‘Umjetnička djela‘ koje je odobrila vlada, kreirana su kako bi ‘snažno potaknula sve dužnosnike, članove stranke i radnike na izvršavanje važnih zadataka postavljenih u povijesnom političkom govoru koji je održao poštovani drug Kim Jong Un‘, objavila je u nedjelju službena Korejska središnja novinska agencija.
Poznavatelji prilika u toj zatvorenoj zemlji kažu da bi 2024. mogla biti opasna godina u kojoj će biti narušeni mir i stabilnost na Korejskom poluotoku, jer Kim opetovano lansira balističke projektile i eksperimentira s novim vojnim tehnologijama te na taj način, čini se, testira američku odlučnost u regiji.
Prošlog tjedna, kongres Sjeverne Koreje objavio je da ukida tri agencije koje su se bavile suradnjom dviju Koreja, kao i da odbacuje svaku mogućnost pomirenja s Južnom Korejom.
Kao SSSR nekad i Kina danas
Izgled novih plakata Sjeverne Koreje podsjeća na ranu sovjetsku i dio današnje kineske socijalističke propagande. Živahne slike i hipernacionalističke teme ostale su uglavnom nepromijenjene u Pjongjangu otkako je primirje iz 1953. zaustavilo – ali nije službeno okončalo – Korejski rat koji je podijelio poluotok duž 38. sjeverne paralele.
‘Domoljubna umjetnost‘ želi potaknuti građane da pomognu u gospodarskom razvoju zemlje te da ostanu vjerni državi i njezinoj obrani. I u ovim novim uradcima SAD i Južna Koreja predstavljeni su kao neprijatelji režima.
‘Uništimo američke imperijaliste i klan Južne Koreje bez milosti!‘, stoji na jednom naročito šovinističkom posteru, koji prikazuje tenk sa sjevernokorejskom zastavom kako gazi neprijatelje te borbene zrakoplove koji iznad njih lete u bitku.
Drugi plakat nosi poruku: ‘Potičemo potpune pripreme za otpor svih ljudi!‘ i prikazuje vojnika kojemu se, kako se čini, pridružuju student, inženjer, radnik, revolucionarni partizan i poljoprivrednica.
Treći propagandni plakat poručuje: ‘Narodna obrana je najveće domoljublje!‘ i prikazuje vojnike koji salutiraju.
Na četvrtom posteru su prikazani vojnici koji drže automatske puške i raketni bacač. ‘Za prosperitet i razvoj naše Republike i promicanje dobrobiti našeg naroda!‘, piše na plakatu.
Kimova "desetljetka"
Plakati također imaju za cilj poručiti kako se gospodarstvo Sjeverne Koreje razvija, unatoč siromaštvu građana, pa na jednom od njih stoji: ‘Dajmo daljnji zamah trendu razvoja nacionalnog gospodarstva!‘, dok na drugom piše: ‘Snažno promičimo ‘politiku regionalnog razvoja 20×10!‘, što upućuje na Kimov plan, objavljen prošlog tjedna, da se unutar jednog desetljeća izgrade industrijski centri u 200 gradova i okruga kako bi se potaknula ekonomija sada ovisna o državnoj pomoći.
Odnosi sjevera i juga pogoršali su se nakon krhkog mira kasnih 2010-ih, kada su zemlje započele izvjesni dijalog, pristale organizirati zajedničke buduće Olimpijske igre i potpisale ključni vojni sporazum za smanjenje napetosti duž linije vojnog razgraničenja.
Situacija je danas najnestabilnija u posljednjih nekoliko desetljeća, prema analitičarima 38 North, dijelu think tanka Stimson Center, koji su u izvješću ranije ovog mjeseca zaključili da je Kim ‘donio stratešku odluku da krene u rat‘.
Njihovo upozorenje stiže nakon što je Sjeverna Koreja u više navrata lansirala interkontinentalne balističke projektile i zaprijetila da će baciti nuklearne bojeve glave na Ameriku. Krajem prošle godine, ključni vojni pakt za deeskalaciju napetosti iz 2018. posve je propao nakon što su i Sjever i Jug lansirali svoj prvi špijunski satelit u Zemljinu orbitu.
Ovog mjeseca Sjever je ispalio bojeve topničke granate blizu svoje morske granice s Jugom, a Seul je proveo zajedničke vojne vježbe s Washingtonom i Tokijom.
Prošli tjedan, dok je prijetio da će prekinuti svaku mogućnost ujedinjenja na poluotoku, Kim je pozvao na izmjenu sjevernokorejskog ustava kako bi se Južnu Koreju proglasilo ‘glavnim neprijateljem‘.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....