Dok međunarodna zajednica sve otvorenije traži razrješenje sukoba u Gazi, dva izraelska ministra protive se ‘nerazumnom primirju‘ s Hamasom, tjerajući premijera Benjamina Netanyahua u kut, piše Financial Times.
Nakon četiri mjeseca rata, s najmanje 30.000 mrtvih, dva izraelska desničara među najvećim su preprekama da se konflikt riješi ili barem da se privremeno prekine najnovije krvoproliće na Bliskom istoku, stoji u analizi FT-ja.
Bezalel Smotrich, ministar financija, i Itamar Ben-Gvir, ministar za nacionalnu sigurnost, imaju više utjecaja na izraelsku politiku nego ikada, uključujući premijera. Riječ je o vođama izraelskih nacionalističkih i krajnje desnih stranaka koji su nekada plutali na marginama izraelske visoke politike, kritizirani zbog rasističkih izjava i stavova, no sada su u vladi, održavajući Netanyahua na životu, i krojeći najkonzervativniju izraelsku politiku u povijesti u najgorem trenutku.
Njih dvojica su religiozni cionisti, oboje s adresama u izraelskim naseljima na Zapadnoj obali, što dovoljno svjedoči o stavu prema palestinskom pitanju. Stoga ni ne čudi su ta dva političara protivnici bilo kakve ideje o palestinskoj državi, pa čak i samoupravi. Nakon što se Netanyahu povukao iz pregovora u kojima su posredovali Amerika, Katar i Egipat, svima je postalo jasno da to nije samo iz vlastitih uvjerenja, nego da je riječ o borbi za ostanak na vlasti. Ben-Gvir i Smotrich imaju moć da ga sruše, a Netanyahu zna da je politički u vrlo nezavidnom položaju. Ben-Gvir i Smotrich se sada, više nego ikada, protive pokušaju rješavanja palestinskog pitanja, a istraživanja javnog mišljenja pokazuju da se za strog pristup Hamasu i "borbu do pobjede" zalaže i većina običnih Izraelaca. Naime, napadi koje počinio Hamas početkom listopada natjerali su izraelske građane da se osjećaju nesigurno i osnažili stav da Hamas treba "naučiti lekciju".
Sjedinjene Države pokušale su privoljeti izraelsku vladu na kompromis, povezujući primirje s odnosima sa Saudijskom Arabijom, no čini se da vlada, pogotovo s obzirom na njezine radikalne elemente, neće pristati na ono što Palestinci i njihovi saveznici traže.
Ne samo da se vodeći izraelski političari na vlasti protive tome, Ben-Gvir i Smotrich prošlog su mjeseca javno iznijeli vlastitu viziju budućnosti Gaze i Zapadne obale. Prema njima, Izrael ne bi smio napustiti Gazu. Upravo suprotno, njih dvojica guraju prijedlog o naseljavanjima izraelskih državljana na područje Gaze. Takva izraelska naselja na Zapadnoj obali već su godinama jedno od najspornijih pitanja u rješavanju palestinsko-izraelskog sukoba.
Izraelski desničari veliki su problem i u odnosima Izraela i SAD-a, najvećeg izraelskog saveznika koji Izraelu svake godine donira 3,8 milijardi dolara vojne pomoći.
Ben-Gvir i Smotrich samo su najglasniji među izraelskih desničarima. Kada je SAD nagovorio Netanyahua da otvori granični prijelaz s Gazom na izraelskoj strani i pusti ulazak humanitarne pomoći, mnogi izraelski radikali prosvjedovali su na granici priječeći vozilima put. Ben-Gvir, prvi čovjek za nacionalnu sigurnosti Izraela, nije ih u tome spriječio.
Netanyahu je ostao nijem, potvrđujući koliko mu je bitna podrška desnice, podsjeća FT. Naime, bez njih on bi politički bio mrtav čovjek, zaključuje dnevnik.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....