AMERIČKI IZVORI

New York Times: Kim Jong Un mogao bi pokrenuti smrtonosnu vojnu akciju, metu već ima

Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un mogao bi poduzeti "smrtonosnu vojnu akciju" protiv Južne Koreje

Kim Jong Un promatra testiranje projektila Hwasongpho-18

 Str/Afp

Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un mogao bi poduzeti "smrtonosnu vojnu akciju" protiv Južne Koreje u idućim mjesecima dok pridonosi porastu napetosti na Korejskom poluotoku, rekli su američki dužnosnici za New York Times.

Veze između Sjeverne i Južne Koreje su se pogoršale nakon propasti dijaloga neposredno netom prije pandemije, koja je dodatno izolirala Kimov režim pogođen siromaštvom. Zabrinjavajuća promjena u stavu Sjeverne Koreje stiže s opetovanim testiranjima balističkih projektila, lansiranjem satelita i otvorenim prijetnjama nuklearnim ratom.

Američki predsjednik Joe Biden rekao je da bi nuklearni napad na SAD ili njegove saveznike, jer su Japan i Južna Koreja u dometu Kimovih projektila, rezultirao krajem režima sjevernokorejskog vođe.

Dvojica američkih dužnosnika izjavila su za NY Times da bi bilo iznenađujuće kada bi Kim odlučio žrtvovati političku moć i krhki mir na poluotoku zbog rata širokih razmjera.

Međutim, više dugogodišnjih poznavatelja prilika u Pjongjangu upozorava da bi vrhovni vođa mogao pribjeći barem ograničenim vojnim napadima kako bi postigao svoje ciljeve, a pritom izbjegavajući brzu eskalaciju.

Analitičari pri programu 38 North, dijelu think tanka Stimson Centra u Washingtonu, zaključili su u izvješću polovicom mjeseca da je Kim ‘donio stratešku odluku da ide u rat‘. Sigurnosna situacija na Korejskom poluotoku je na najopasnijoj točki od Korejskog rata ranih 1950-tih godina, upozorili su.

image

Testiranje strateškog projektila Pulhwasal-3-31

Str/Afp

NY Times prenosi da dvojica dužnosnika nisu predvidjela neposrednu opasnost od rata velikih razmjera, ali su ozbiljno shvatili Kimove nedavne izjave. Ranije provokacije, kao primjerice granatiranje južnokorejskog otoka, navode kao primjer spremnosti Pjongjanga da se upusti u vojni sukob.

Početkom siječnja, snage Sjeverne Koreje optužene su da su ispaljivale bojeve topničke granate u blizini zajedničke pomorske granice zemlje s Južnom Korejom, što je izazvalo naredbe za evakuaciju Seula.

Kim Jon Un je nedavno napore uložene u pomirenje s Južnom Korejom nazvao pogreškom. Nije ostalo samo na riječima.

Kim je nedavno dao srušiti 30 metara visoki slavoluk posvećen ponovnom ujedinjenju koji se nalazio u Pjongjangu. Spomenik je 2001. godine podignuo njegov otac Kim Jong Il.

Česta testiranja projektila u Sjevernoj Koreji gurnula su čelnika Južne Koreje Yoon Suk Yeola u naručje SAD-a, pa čak i Japana. Zajedničke vježbe triju država samo su ojačale Kimovu odlučnost.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
03. studeni 2024 12:37